7 závažných zdravotních komplikací nekontrolované cukrovky

Pokud není diabetes dobře zvládán, může být pro vaše zdraví zničující a vyčerpávající. Mezi dlouhodobé následky cukrovky patří poškození malých a velkých cév životně důležitých orgánů, dásní, končetin a očí. Komplikací nekontrolované cukrovky je také poškození nervů. Zde je 7 komplikací vysoké hladiny cukru v krvi v důsledku špatně kontrolované cukrovky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Snižuje funkci mozku

Několik vědeckých studií zjistilo, že lidé s nekontrolovanou cukrovkou mají pomalejší mentální rychlost, což vede k neschopnosti organizovat se a rozhodovat se bez prodlení. Jejich schopnost učení a paměťová síla se také snižuje v přítomnosti trvale vysoké hladiny cukru v krvi. Diabetici, kteří jsou rezistentní na inzulín, jsou náchylnější také k rozvoji Alzheimerovy choroby.

2. Zvyšuje riziko srdečních onemocnění

U diabetiků prudce stoupá riziko kardiovaskulárních onemocnění. Odhaduje se, že pravděpodobnost srdečního infarktu nebo mrtvice je u nekontrolovaného diabetika pětkrát vyšší než u nediabetika. Riziko se dále zvyšuje, pokud jste diabetik s hypertenzí, vysokou hladinou špatného cholesterolu a obezitou. Kuřáci, kteří jsou diabetiky, jsou také vystaveni vyššímu riziku život ohrožujících komplikací v důsledku špatného stavu srdce.

3. Podporuje ztrátu zraku

Cukrovka je hlavní příčinou slepoty u lidí ve věku 20-75 let. Vysoká hladina cukru v krvi způsobuje destrukci očních cév. Nedostatek dostatečné výživy vede k poškození sítnice, makuly a oční čočky. To je důvod, proč se u dlouhodobé cukrovky častěji vyskytuje retinopatie, otok makuly neboli makulární edém a šedý zákal. U lidí trpících cukrovkou se také často vyskytuje glaukom.

4. Ovlivňuje funkci ledvin

Dlouhodobá cukrovka může vést ke snížení filtrační schopnosti ledvin. Selhání ledvin způsobuje hromadění toxinů v těle, které mohou dosáhnout jedovatých hodnot. Onemocnění ledvin bohužel zůstává bez jakýchkoliv příznaků, dokud se nestane závažným. Charakteristickými příznaky onemocnění ledvin jsou otoky rukou, nohou a očního okolí.

5. Způsobuje postupné poškození nervů

Diabetická neuropatie je progresivní poškození nervů, ke kterému dochází při dlouhodobé cukrovce. Při poškození smyslových nervů ztrácejí diabetici schopnost vnímat změny teploty, jako je horko nebo chlad, a také bolest. Špatné zásobení krve a nervů při cukrovce usnadňuje infekci ran, které se včas nezahojí. To je důvod, proč byste měli pečlivě pečovat o své ruce, chodidla, nohy a nehty tím, že je budete chránit před jakoukoli možností poranění.

6. Zhoršuje funkci štítné žlázy

Vědci zjistili, že v porovnání s běžnou populací se u těchto nemocných častěji vyskytují poruchy štítné žlázy. Odhaduje se, že až 30% diabetiček 1. typu trpí onemocněním štítné žlázy. Těhotné ženy s diabetem jsou 3 krát náchylnější k rozvoji poporodní tyreoiditidy než nastávající maminky, které diabetem netrpí.

7. Zhoršuje zdraví ústní dutiny

Špatně zvládnutá cukrovka se spolupodílí na závažných onemocněních dásní a zubním kazu. Vysoký obsah cukru ve slinách podporuje růst patogenních mikroorganismů, které způsobují zánět dásní a zubní kazy. Pokud není řádně dodržována ústní hygiena, dochází nakonec k onemocnění dásní, pohyblivosti zubů a jejich ztrátě.

Jako každé chronické onemocnění může být i život s cukrovkou poměrně náročný. Disciplinovaný přístup ke stravě a životnímu stylu však může výše uvedeným komplikacím zabránit. Hladinu cukru v krvi udržujte pod kontrolou prostřednictvím zdravého stravování, udržování zdravé tělesné hmotnosti a aktivního života. Nezapomínejte pravidelně navštěvovat svého lékaře, abyste si nechali udělat zdravotní prohlídky a mohli tak co nejdříve diagnostikovat případné komplikace.