Diabetická neuropatie a přírodní léky co byste měli vyzkoušet

Pokud jste diabetik, je pravděpodobné, že trpíte nějakou formou neuropatie nebo poškozením nervů, což je stav, který je běžný u téměř 60-70 % diabetiků. Diabetická neuropatie, souhrnný termín pro skupinu nervových poruch, které postihují osoby s cukrovkou, je způsobena stálou vysokou hladinou cukru v krvi. Poškození nervů může mít za následek bolest, necitlivost a dokonce ztrátu citu v končetinách, jako jsou ruce a nohy, a dokonce i v trávicím systému, pohlavních orgánech a srdci. A i když se to může zdát zdrcující, nemusí to tak být.

Vzhledem k tomu, že váš stav již vyžaduje pečlivé sledování, je pochopitelné, pokud hledáte alternativní způsob, jak tento problém zvládnout. Naštěstí některé snadné domácí prostředky, přírodní léčba a jednoduché tipy mohou minimalizovat nepříjemné pocity z příznaků a kontrolovat stav.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kontrolujte svůj diabetes pro zvládnutí diabetické neuropatie

Vaší první obrannou linií je skutečně zvládnutí cukrovky. Pokud to dokážete správně, můžete dokonce cukrovku zvrátit. Udržováním hladiny cukru v krvi pod kontrolou můžete lépe zvládat diabetickou neuropatii a její příznaky. Zde je několik jednoduchých, přirozených způsobů, které vás udrží na správné cestě:

Jezte zdravě. Vaše strava by měla obsahovat hodně čerstvých produktů, celozrnných výrobků a vlákniny a málo nasycených tuků, cukru, soli a transmastných kyselin.

Cvičte – pokud možno každý den, i kdyby to měla být jen krátká procházka.

Vyzkoušejte meditaci, hluboké dýchání, procházky nebo třeba jen poslech hudby, abyste se uvolnili a zbavili stresu. Stres může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi.

Pravidelně sledujte hladinu cukru v krvi. Pokud máte vysoký krevní tlak, je třeba pravidelně sledovat i krevní tlak.

Dejte si Ashwagandhu, abyste zmírnili příznaky neuropatie

Ájurvédský bylinný lék ašvagandha (Withania somnifera) vám může pomoci, ať už jde o udržení cukrovky pod kontrolou, nebo o zvládnutí příznaků diabetické neuropatie. Může pomoci snížit zvýšenou hladinu inzulinu v séru nebo glukózy v krvi a také zlepšit glukózovou toleranci a citlivost na inzulin. V důsledku toho se zlepší i vaše příznaky neuropatie a mohou se dokonce zmírnit. V jedné studii se u osob, které užívaly 5 g ashwagandhy s mlékem dvakrát denně po dobu 2 měsíců, projevila výrazná úleva od pocitů pálení a brnění v rukou a nohou. Výrazně se také snížilo ono charakteristické znecitlivění.

Užívání oleje z pupalky dvouleté ke zlepšení funkce nervů

Pro zmírnění příznaků aplikujte olej z pupalky dvouleté na postižená místa. Pokud budete mít štěstí, může vám dokonce zlepšit funkci nervů. Studie také zjistily, že užívání kombinace doplňků stravy s vitamínem E a pupalkovým olejem může pomoci zvládnout mírné až středně těžké případy diabetické neuropatie. V jedné studii došlo u přibližně 88 % testovaných osob ke zmírnění příznaku pálivé bolesti již po dvou týdnech léčby.

Užívání zázvoru k léčbě potíží způsobených gastroparézou

Když vaše tělo zažije prudký nárůst cukru nebo hyperglykémii, může to vyvolat problémy s funkcí nervů a svalů v trávicím systému a způsobit žaludeční potíže. Zázvor vám může pomoci při těchto žaludečních příznacích spojených s diabetickou neuropatií, jako je gastroparéza, kdy jídlo opouští žaludek velmi pomalu.

Kromě toho, že má nesčetné množství dalších zdraví prospěšných účinků, je kořen známým pomocníkem při trávení, který může zmírnit nepříjemné pocity a nevolnost. Může také vyvolat kontrakce, které pomáhají při vyprazdňování žaludku a zlepšují trávení. Zázvor lze užívat v jednoduchém čaji připraveném vařením plátků čerstvého zázvoru ve vodě. Zázvor můžete také přidávat do jídla jako koření.

Aromaterapie proti bolesti a stresu

Lokální použití esenciálních olejů smíchaných v základním nebo nosném oleji může také přinést úlevu od bolesti osobám s neuropatií. V jedné studii byla použita směs olejů z levandule, pelargonie, tea tree, eukalyptu a bergamotu, která pomáhala zmírnit bolest nohou spojenou s periferní neuropatií. Pomohla snížit bolest pociťovanou již 30 minut po aplikaci. Což znamená, že byste potenciálně mohli takové směsi olejů používat každý den, abyste zmírnili nepříjemné pocity, se kterými žijete.

Rozptylování aromatických olejů může také pomoci zmírnit úzkost nebo stres spojený s tímto onemocněním. Například levandulový olej vám může pomoci lépe spát, zmírnit stres a zlepšit náladu. Éterické oleje z limetky nebo šalvěje muškátové vás mohou uklidnit a snížit vaši úzkost.

Konzumujte potraviny bohaté na vitamín B12 pro normální funkci nervů

Pokud trpíte neuropatií, může mít vliv i vaše strava. Zejména vitamín B12 má zásadní význam pro udržení normální funkce nervového systému. Nedostatečný příjem této živiny může způsobit ztrátu ochranného myelinového obalu kolem nervů a zhoršit funkci nervů. Konzumujte proto více potravin bohatých na vitamín B12. Mezi vaše možnosti patří např:

Maso z orgánů (dbejte však na to, abyste si ho dopřávali střídmě)
Červené maso
Drůbeží maso
Korýši a měkkýši
Vejce
Mléčné výrobky
Snídaňové cereálie (ne všechny ho obsahují, proto se pro jistotu podívejte na etiketu)
Výživné kvasnice (opět, ne všechny druhy obsahují B12, takže si zkontrolujte etikety)

Vyzkoušejte jógu pro zvládání diabetu a neuropatie

Jóga pomáhá zlepšit citlivost na inzulín a toleranci glukózy a také chrání před oxidativním stresem, který je spojen s komplikacemi, jako je neuropatie. Jógové pozice, jako je pozice v předklonu, pozice mrtvoly, předklon vsedě, polosed a zkroucení těla vleže, jsou obzvláště užitečné pro každého, kdo má cukrovku, a mohou vám pomoci lépe zvládat cukrovku. To by zase mělo snížit výskyt diabetické neuropatie.

Přestaňte kouřit

Pokud se snažíte zvládnout neuropatii, je kouření velkým zákazem. Mohlo by nejen zhoršit příznaky, ale dokonce zvýšit riziko problémů s nohama spojených s neuropatií.

Pečujte o své nohy

Pokud již víte, že máte v důsledku neuropatie sklon k problémům s nohama, mohou vám některé přirozené kroky pomoci snížit riziko komplikací:

Dbejte na rutinní prohlídky nohou, abyste zjistili vizuální příznaky, jako je tvorba mozolů, zvýšená teplota, řezné rány, poškození a léze. To pomůže k včasnému a vhodnému ošetření dříve, než se objeví větší problémy.

Používejte obuv, která snižuje abnormální tlak na části chodidla, který vede k tvorbě vředů/kalusů. Volte krytou obuv, která chrání nohu před jakýmkoli poraněním nebo vnějším traumatem.

Udržujte nohy v suchu, zvlhčujte je, abyste zabránili vzniku prasklin, a vyhýbejte se namáčení nohou.

Zastřihujte nehty a pilujte jejich konce, aby se nezachytávaly o lůžkoviny/oblečení a nelámaly se.

Pokud vám hrozí problémy s chodidly, vyhýbejte se zátěžovým nebo vysoce namáhaným cvičením, která zvyšují riziko zranění. Místo toho zvolte plavání nebo jízdu na kole.

Vyzkoušejte kapsaicin jako lokální prostředek proti bolesti

Dalším lokálním prostředkem, který můžete vyzkoušet, je kapsaicinový krém vyrobený z papriček capsicum. Vědci zjistili, že je prospěšný pro osoby s diabetickou neuropatií a může pomoci zmírnit bolest spojenou s tímto onemocněním.

Nechte se masírovat, abyste zmírnili potíže a zlepšili krevní oběh

Pokud trpíte diabetickou neuropatií, může vám dobrá masáž pomoci zmírnit chronickou bolest, se kterou jste se naučili žít. Může zmírnit bolesti nervů, úzkost a stres, pomoci vám lépe spát a celkově zlepšit životní pohodu. Může také zvýšit pohyblivost. Jen se ujistěte, že chodíte ke zkušenému, vyškolenému terapeutovi, který je obeznámen s vaším zdravotním stavem.