Zubní kazy a jak bojovat proti zubnímu kazu pro zdravé zuby

Naše zuby ve dne v noci přežvykují různé potraviny. Ale nepřemýšlíme o nich, dokud se neobjeví díra v zubu nebo se neozve bodavé píchání. Zubní kazy nevznikají ze dne na den, ale jsou výsledkem dlouhodobého kazení zubů v průběhu času. Dobrou zprávou však je, že zubní kaz je možné zastavit a dokonce zvrátit již v počátečních stádiích!

Zubní kaz vzniká, když škodlivé bakterie, které pokrývají zuby tenkým filmem (zubním plakem), produkují kyseliny pomocí cukrů z potravin. Tato kyselina rozežírá zubní sklovinu a nakonec vede ke vzniku zubního kazu nebo díry v zubu. Minerály jako fosfáty a vápník obsažené ve slinách a dokonce i fluorid z vody nebo zubní pasty mohou nahradit minerály ztracené během útoku kyselin a pomoci obnovit zubní sklovinu. Ve skutečnosti je možné zvrátit poškození i poté, co se na zubu objeví první příznak zubního kazu – bílá skvrna v místě, kde zub ztratil minerály. Chcete-li odvrátit zubní kazy a vypořádat se s nimi, vyzkoušejte tyto jednoduché prostředky a tipy, které se vypořádávají se škodlivými bakteriemi nebo pomáhají s remineralizací zubů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Omezte sladké a lepivé potraviny

Škodlivé bakterie přítomné v ústech využívají cukr k produkci kyseliny poškozující zuby, takže sladké potraviny mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Potraviny s přidaným cukrem, jako jsou limonády, džusy, cukrovinky, karamel a sušenky, pomáhají produkovat kyselinu ničící sklovinu, která urychluje vznik zubního kazu. Potraviny, které se lepí na zuby, jsou také pachateli, protože zůstávají v kontaktu se zuby po delší dobu.

Vyhněte se častému mlsání

Při častém mlsání jsou vaše zuby vystaveny potravinám, z nichž mohou vznikat kyseliny, které ničí sklovinu. To znamená, že vaše zuby čelí útoku kyselin dříve, než se stihnou remineralizovat po posledním jídle. Během svačinek také vaše ústa produkují méně slin, které bojují proti kyselinám, na rozdíl od pravidelných jídel. Stejný vliv má i popíjení sladkých nebo ochucených nápojů. Tyto faktory dohromady vás mohou připravit na vznik zubního kazu. Omezte svačiny mezi jídly, abyste omezili počet útoků kyselin na zuby a poskytli jim čas na remineralizaci.

Po jídle si vypláchněte ústa

Dobrá ústní hygiena může také do značné míry zastavit vznik zubního kazu. Po jídle si vypláchněte ústa čistou vodou, abyste odstranili částečky jídla, které v ústech uvízly. Tím také můžete snížit množství bakterií v ústech až o 30 %. Součástí každodenní rutiny by mělo být také čištění zubů dvakrát denně a používání zubní nitě, abyste si udrželi zdravé zuby a zabránili vzniku zubního kazu.

Používejte pastu z listů guavy

Listy guavy mají antibakteriální vlastnosti a bylo zjištěno, že působí proti běžným ústním patogenům, jako je Streptococcus mutans. Předpokládá se, že za jejich antibakteriální účinek jsou zodpovědné flavonoidy jako guajaverin a kvercetin obsažené v listech. Rozmělněte jemné listy guavy na pastu a naneste ji na zuby, abyste se zbavili škodlivých bakterií. Jemně rozetřete prstem a poté opláchněte. Jednoduchou ústní vodu si můžete vyrobit také tak, že 4 až 5 listů povaříte ve vodě a přidáte trochu soli. Používejte ji dvakrát denně.

Vyplachujte si ústa šalvějovou ústní vodou

Šalvěj možná znáte jako kulinářskou bylinu, ale má také antibakteriální vlastnosti a je účinná proti bakteriím v ústní dutině. Předpokládá se, že za tento účinek mohou prospěšné sloučeniny, jako je 1,8-cineol, thujon a kafr. Vezměte čajovou lžičku této sušené byliny, rozdrťte ji a přidejte do slané vody pro antibakteriální ústní vodu. V ústech si ji 2-3krát denně po dobu asi 5 minut promíchávejte, abyste se vypořádali s bakteriemi, které poškozují zuby.

Vyzkoušejte ústní vodu s citronovou trávou

Podle studie, v níž účastníci používali dvakrát denně po dobu 21 dnů ústní vodu s 0,25% obsahem citronové trávy, účinně působila proti zubnímu plaku i zánětům dásní. Bylo zjištěno, že je srovnatelná s chlorhexidinem, běžnou antibakteriální ústní vodou. Citronová tráva obsahuje mnoho sloučenin, jako je limonen, linalool, citral, citronellal a geraniol, které mohou působit proti tvorbě bakteriálních biofilmů na zubech.

Pro přípravu účinné antibakteriální ústní vody smíchejte 2-3 kapky aromatického oleje z citronové trávy v šálku vody.

Oil Pull se sezamovým olejem

Oil pulling je prastará technika doporučovaná v ájurvédě pro boj s patogeny v ústní dutině. A výzkumy naznačují, že může snížit množství zubního plaku a zánětů dásní. Tento proces spočívá ve vymačkávání jedlých olejů, jako je sezamový nebo i kokosový olej, které působí proti ústním patogenům v ústech.

Zde je návod, jak na to. Vezměte si do úst polévkovou lžíci kokosového nebo sezamového oleje a přibližně 10 až 15 minut jej cucejte a tahejte mezi zuby. Olej by měl do té doby získat mléčně bílou barvu. Nyní olej vyplivněte. Dávejte pozor, abyste olej nepolykali, protože nyní obsahuje zárodky z vašich úst.

Používejte zubní pastu nebo ústní vodu s fluoridy

Fluorid je minerál, který je přirozeně přítomen v našem těle i v mnoha potravinách a vodě. Pomáhá při remineralizaci zubů a činí sklovinu tvrdší. Používání fluoridové zubní pasty nebo ústní vody tak může pomoci proti zubnímu kazu. Zubní pasta pro dospělé by měla v ideálním případě obsahovat přibližně 1350 částic fluoridu.

Fluorid však sice pomáhá udržovat zuby zdravé, ale stejně jako ostatní minerály a vitamíny může být škodlivý, pokud je konzumován v nadměrném množství. Odborníci proto doporučují, aby děti mladší dvou let nepoužívaly zubní pastu s fluoridem, protože je pravděpodobné, že ho spolknou a překročí množství, které lze v jejich věku zkonzumovat. Také kvůli intenzivní kontroverzi a (nevyřešené) debatě kolem používání fluoridu zejména ve vodě zůstává osobní volbou, zda byste ho měli vyzkoušet, či nikoliv.

Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Žvýkání žvýkaček bez cukru může rovněž posílit remineralizaci. Stimuluje tok slin, které hrají důležitou roli v boji proti zubnímu kazu. Sliny pomáhají obnovit ztracené minerály ze zubů, protože obsahují stopové množství fosfátů a vápníku. Ve skutečnosti přibližně 20 minut poté, co něco sníte, začnou sliny snižovat účinek kyselin, které útočí na vaše zuby.

Jedna studie zjistila, že používání xylitolové žvýkačky 4krát denně po dobu jednoho týdne výrazně zlepšilo remineralizaci lézí podobných zubnímu kazu přítomných na zubech. Díky přítomnosti xylitolu, funoranu a hydrogenfosforečnanu vápenatého fungovala mnohem lépe než obyčejná žvýkačka, protože xylitol, cukerný alkohol, snižuje kazivost zubů, zatímco funoran, sloučenina získaná z červených mořských řas, potlačuje ústní bakterie. Hydrogenfosforečnan vápenatý zvyšuje koncentraci vápníku a fosfátu ve slinách.

Dejte si jogurt

Japonská studie, která se zabývala tříletými dětmi, pozorovala, že ty, které konzumovaly jogurt čtyřikrát a vícekrát týdně, měly výrazně méně zubního kazu než ty, které ho měly méně než jednou týdně. Tento příznivý účinek by mohl být způsoben přítomností vápníku, který může pomoci při remineralizaci zubů. Proto směle zařaďte jogurt do svého každodenního jídelníčku a bojujte tak proti zubnímu kazu.