Závisí vaše celková pohoda a kondice na zdraví vašich střev?
Pokud pravidelně sledujete literaturu o zdraví a kondici, možná jste narazili na termín „zdraví střev“ a snažili jste se pochopit, co přesně znamená. Pro nezasvěcené: „zdravá střeva“ se skládají ze zdravého gastrointestinálního traktu (GIT), vyvážené mikrobioty neboli střevní flóry, dobré imunity a absence infekcí GIT.
Pokud se budeme řídit tím, co uvádějí nejnovější zprávy, může být zdraví vašich střev základem vašeho celkového pocitu pohody. Ájurvéda totiž věří, že všechny nemoci začínají ve střevech. Co přesně tedy dělají vaše střeva a proč jsou důležitá pro vaši pohodu?
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Udržují zdraví trávicího traktu
Jednou z nejdůležitějších funkcí vašich střev je podpora zdraví trávicího traktu. I když jsou vaše střeva zodpovědná za zpracování potravy a následný příjem živin a tekutin, jejich funkce se neomezuje pouze na to. Studie naznačují, že bakteriální ekosystém ve střevech hraje významnou roli při udržování celkové funkce trávicího traktu a snižování výskytu gastrointestinálních poruch, jako je zácpa, syndrom dráždivého tračníku, hemoroidy, anální fisury, perianální abscesy, anální píštěle, perianální infekce, divertikulární onemocnění, kolitida, polypy tlustého střeva a dokonce i rakovina.
2. Podporují metabolické procesy
Nedávné studie zkoumaly roli střevních bakterií v metabolických procesech. Tím, že ovlivňují příjem energie z přijímané potravy, střevní bakterie regulují metabolismus. Pokud jsou vaše střevní bakterie v nerovnováze nebo obsahují zvýšený počet nezdravých bakterií, váš metabolismus může trpět. Špatný metabolismus svědčí o přibývání na váze, obezitě a zvýšeném riziku srdečních onemocnění.
3. Regulují váš imunitní systém
Odborníci se domnívají, že značná část činnosti vašeho imunitního systému se odehrává ve střevech. Vaše střeva totiž tvoří nejdůležitější obrannou linii těla proti infekcím. Epitelové buňky ve střevní výstelce vylučují do krve protilátky, které bojují proti toxickým, cizorodým tělesům. Mikrobi ve střevě se podílejí na regulaci produkce protilátek. Je zajímavé, že to znamená, že vaše imunitní funkce, která kontroluje mikroby, je řízena samotnými mikroby.
Navíc existují důkazy, které potvrzují, že nezdravá rovnice mezi mikrobiomem, imunitním systémem a epiteliálními buňkami může způsobit zánět a rakovinu tlustého střeva. Jedna studie zkoumala souvislost mezi imunitou a nevyváženou střevní flórou tím, že dokazuje, že tuberkulóza – nemoc, která postihuje plíce – způsobuje změny ve struktuře a růstu mikrobů, které jsou přítomny ve střevech.
4. Spouštěče zánětu
Zánět je přirozenou reakcí vašeho těla na zranění. Zatímco lokální zánět, který má za cíl vyléčit zranění, je dobrá věc, chronický zánět však nikoliv. Vaše střeva, která obsahují dobré i špatné bakterie, jsou zodpovědná za oba typy zánětu. Pokud je počet prospěšných střevních mikrobů nižší, dochází k dysbióze neboli mikrobiální nerovnováze ve střevě. Dysbióza vede k chronickému zánětu, který má za následek onemocnění, jako jsou poruchy dráždivého tračníku, roztroušená skleróza, astma a revmatoidní artritida.
5. Napomáhají funkci mozku a ovlivňují vaši náladu
Existuje důvod, proč vás lidé žádají, abyste poslouchali svůj „instinkt“. Střevní mikroflóra funguje jako komunikační prostředek a předává informace vašemu mozku. To vám pomáhá zjistit, zda máte hlad nebo jste najedení a zda jíte optimálním tempem. Kromě toho jsou střeva zodpovědná také za úroveň vašeho stresu. Pokud jsou vaše střeva zdravá, vysílají signály do vašeho mozku a pomáhají při rozpoznávání a odstraňování jakéhokoli stresoru. Tím, že střeva produkují více než 90 % serotoninu, hormonu dobrého pocitu ve vašem těle, pomáhají také regulovat vaši náladu.
Střevní flóra ve vašich střevech má také vliv na neurochemické reakce a změny, které probíhají v mozku. Jedna studie poukázala na to, že vaše nezdravá střeva mohou způsobovat poruchy paměti, jako je demence a Alzheimerova choroba.
Nyní, když jste pochopili, proč je střevní mikroflóra důležitá, můžete přijmout několik opatření na podporu zdraví svých střev. Konzumace probiotik, jako jsou kultivované mléčné výrobky a fermentované sójové produkty, volba vlákninových potravin, jako jsou luštěniny a celozrnné výrobky, snížení příjmu cukru a dostatek spánku jsou některé způsoby, jak podpořit růst zdravých bakterií a zlepšit svou pohodu.