Proč je třeba brát hemoroidy vážně a tipy jak jim předcházet

Mnozí z nás se jistě setkali s problémem hemoroidů, obecně známých taky jako cévní pleteně. Hemoroidy jsou zduření žil v nejspodnější části konečníku a řitního otvoru. Někdy se stěny cév příliš roztáhnou a dojde ke ztenčení žil, které se vyklenou. To způsobuje podráždění při stolici. Zduřelé hemoroidy jsou běžně známé jako zvětšené uzly.

Hemoroidy, které jsou jednou z nejčastějších příčin krvácení z konečníku, jsou zřídkakdy nebezpečné. Ve skutečnosti dokonce během několika týdnů vymizí. Pokud však hemoroidy trpíte, je nutné navštívit lékaře dříve, než to bude příliš vážné. Lékaři mohou léčit závažné hemoroidy, které nezmizí, a dokonce léčit i ty bolestivé.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Typy hemoroidů

Hemoroidy se obecně dělí do dvou kategorií: vnitřní hemoroidy a vnější hemoroidy.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy se vyskytují hluboko uvnitř konečníku, a proto je nemůžeme snadno vidět ani cítit. Obvykle nebolí, protože tam máme jen velmi málo nervů vnímajících bolest. Jediným příznakem vnitřních hemoroidů je krvácení při stolici.

Vyhřezlé hemoroidy:

Vnitřní hemoroidy mají někdy tendenci vyhřeznout nebo se vyklenout a zvětšit mimo anální svěrač. V takových případech vypadají vybouleniny jako vlhké, růžové hrbolky. Tyto boule často při vyměšování velmi bolí a nazývají se prolapsované hemoroidy. Vyhřezlé hemoroidy se často samy vrátí dovnitř, a i když se tak nestane, lze je jemně zatlačit zpět na jejich místo.

Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy se vyskytují těsně pod kůží kolem konečníku a ve vnější oblasti je mnoho nervů vnímajících bolest. Bolí a krvácejí, když se chodí na stolici.

Trombóza:

Někdy se při výskytu vnějších hemoroidů vytvoří krevní sraženina, která zmodrá nebo zfialoví. Tato sraženina se nazývá trombóza, která může velmi bolet a svědit, a také způsobuje krvácení. Když se taková sraženina rozpustí, obvykle zůstane kousek kůže, který by mohl způsobit další podráždění.

Příčiny hemoroidů

Lidé, kteří mají v rodině hemeroidy nebo mají nadváhu, mají větší pravděpodobnost, že se u nich hemeroidy objeví. U lidí s nadváhou, jako jsou obézní lidé nebo těhotné ženy, se v dolní části konečníku vytváří tlak, který ovlivňuje průtok krve a způsobuje otok žil. Hemoroidy mohou být často také důsledkem přílišného tlačení při stolici nebo přílišného namáhání těla.

Toto jsou běžné příčiny hemoroidů:

Genetické případy hemoroidů
Obezita
Těhotenství
Zácpa
Průjem
Namáhavé cvičení a vzpírání
Přílišné tlačení při stolici
Dlouhé sezení nebo stání v kuse

Hemoroidy může zhoršit také kýchání, kašel a zvracení.

Příznaky hemoroidů

Mezi příznaky hemoroidů patří následující:

Krvácení při stolici, často nebolestivé
Podráždění v anální oblasti
Svědění v oblasti konečníku
Otok v okolí konečníku
Bolest nebo nepříjemné pocity v oblasti konečníku
Bulka v blízkosti konečníku, často citlivá nebo bolestivá (trombóza)

Příznaky hemoroidů obvykle závisí na místě, kde se vyskytují.

Prevence hemoroidů

Hemoroidům lze snadno předcházet dodržováním zdravého životního stylu. Mějte na paměti několik věcí a hemoroidy se vám jistě vyhnou.

1. Zařaďte do své stravy dostatek vlákniny

Jezte hodně potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina, ořechy, celozrnné výrobky, semena, fazole a luštěniny. Pokud si nejste jisti konzumací dostatečného množství vlákniny, můžete před spaním užívat také slupky psyllia.

2. Pijte hodně vody

Pití dostatečného množství vody vám pomůže vyhnout se zácpě a tvrdé stolici. Díky tomu se budete při stolici méně namáhat.

3. Pravidelné cvičení

Provozování fyzických aktivit, jako je každodenní 30 až 40minutová procházka, může udržet váš krevní oběh v normálu a usnadnit pohyb střev.

4. Nečekejte, až bude pozdě

Když cítíte potřebu se vyprázdnit, navštivte toaletu hned, jakmile pocítíte nutkání. Odkládání vyprazdňování je nezdravé a může způsobit hemeroidy.