Rychlé a účinné způsoby jak léčit a zastavit tekoucí rýmu

Co mají společného hromady použitých kapesníků a přetrvávající smrkání? Rýmu. Všichni jsme někdy v životě byli tímto stavem obtěžováni. Přichází jako součást alergie, nachlazení, chřipky a virózy. A pokud se právě teď potýkáte s rýmou, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou cítit se v mžiku lépe.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Slaná voda

Většina lékáren prodává volně prodejné solné nosní kapky. Pokud je vám ale příliš špatně na to, abyste vyšli ze dveří, můžete si je vyrobit sami, a to z pročištěné vody a soli. Pokud si nejste jisti, zda je voda, kterou používáte, čištěná nebo ne, ujistěte se, že jste ji nejprve převařili a ochladili.

Roztok připravíte tak, že do šálku vody přidáte lžičku soli. Pokud bude chutnat stejně slaně jako slzy nebo více, můžete začít. Jemně vkápněte několik kapek této tekutiny do každé nosní dírky s hlavou zakloněnou dozadu. Ujistěte se, že tuto metodu nepoužíváte častěji než čtyřikrát až šestkrát denně, protože zaschlá sůl může nos dále dráždit.

U dětí se doporučuje zakoupit nosní roztok a nespoléhat se na roztoky vyrobené doma.

2. Inhalace páry

Je známo, že vlhkost jakéhokoli druhu uvolňuje ucpaný nos a zmírňuje rýmu. Pomáhá uvolnit hlen a způsobuje jeho odtok z nosních průduchů, čímž se uvolní tlak v nose. To je důvod, proč má skoro každá mateřská školka zvlhčovač vzduchu.

Tuto léčbu můžete vyzkoušet tak, že investujete do napařovače, nebo budete vdechovat páru vycházející z hrnce s vařící vodou. Při tomto postupu buďte opatrní, abyste se nepopálili. Kromě toho můžete do napařovače přidat malé množství eukalyptového oleje, který je známý tím, že uvolňuje rýmu.

3. Aplikace Neti

V ájurvédě spočívá procedura neti ve vpravování léčivých olejů do nosních průduchů za účelem léčby onemocnění dýchacích cest. Pokud trpíte chronickým zánětem vedlejších nosních dutin nebo máte často ucpaný nos, může být aplikace neti právě to, co potřebujete.

Můžete si pořídit neti konvičku a přidat do ní fyziologický roztok, abyste ulevili ucpanému nosu. Ujistěte se však, že používáte destilovanou, sterilní nebo čištěnou (převařenou a vychlazenou) vodu. Voda z kohoutku může obsahovat organismy, které mohou v nosních cestách zůstat živé a zhoršovat infekce.

Případně pokud trpíte chronickou rýmou, bylo by dobré navštívit ájurvédského lékaře a začít s procedurou Džala néti na vyčištění dutin. Není to sice nejrychlejší řešení, ale je známo, že je velmi účinné.

4. Papriky

Kapsaicin, účinná látka v paprikách, která jim dodává pálivost, je velmi účinný při čištění hlenů. Proto může být odpovědí na ucpaný nos jednoduše velká mísa horké a kyselé polévky nebo hrst pálivých (chilli) papriček.

5. Zázvor

Stejně jako papriky je i zázvor kořením, které může ulevit, pokud jde o rýmu. Studie ukazují, že zázvor dokáže modulovat imunitní reakci (rýmu, kýchání, kašel) na zánět spojený s alergickým astmatem. Proto popíjejte zázvorový čaj, jezte polévky s vysokým obsahem zázvoru nebo vyzkoušejte doplňky stravy, když cítíte, že na vás přichází rýma. Zázvorové doplňky však mohou mít nežádoucí účinky, proto se před jejich užíváním nezapomeňte poradit s lékařem.

6. Med

Nejčastěji hlen z nosu stéká do zadní části krku a způsobuje podráždění, které cítíme, když jsme nachlazení. Med může pomoci tento hlen uvolnit a na oplátku vám ulehčit v krku. Stačí, když budete pomalu konzumovat lžičku medu, nebo ho přidáte do teplého nápoje.

7. Bazalka posvátná

Konzumace listů bazalky posvátné, v ájurvédě známé také jako Tulsi, pomáhá velmi účinně čistit nos od hlenů. A pokud se vám nepodaří sehnat posvátnou bazalku, vyzkoušejte místo ní bazalkový olej.

8. Masáž dutin

Masáž může být velmi účinná, zejména pokud mluvíme o ucpaném nose a bolesti hlavy. Může to být právě ten fyzický stimulant, který je potřeba k uvolnění tlaku.

Stačí zahřát neutrální olej, například olivový nebo kokosový, až je příjemně teplý. Pomocí prstů olej jemně rozetřete na spáncích, poté v prostoru pod očima, pod nosem a na krku. To by mělo odstranit překrvení a pomoci vám uvolnit se.

9. Teplý ručník

Jemně nahřejte ručník nebo ubrousek a přiložte jej na strany nosu. Tato jednoduchá technika může pomoci uvolnit hlen a účinně ho vyvést z nosních cest. Můžete také přidat eukalyptový olej do teplé vody, pak do něj namočit hadřík a přiložit na nos.

10. Dostatečná hydratace

Chuť k jídlu je jediná věc, která není na vaší straně, když máte infekci a rýmu. Ale i když se vám nechce moc chodit do kuchyně, dbejte na to, abyste zůstali hydratovaní. To pomáhá uvolňovat hlen.

Konzumujte tedy co nejvíce tekutin, teplých i studených, podle toho, jak se cítíte. To může znamenat cokoli od polévek a čajů až po džusy a obyčejnou vodu. Obecně platí pravidlo, že si dopřejte více tekutin, než kolik jich běžně vypijete.

Existuje jistý důvod se domnívat, že naše tendence k nachlazení souvisí s množstvím stresu v našem životě. Proto se uvolněte, dobře si odpočiňte a vezměte si volno, pokud to potřebujete.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today