Způsoby jak může sloučenina kapsaicin prospět vašemu zdraví

Pálivé potraviny, po kterých vám teče z nosu a slzí oči, mohou být buď kulinářským přínosem, nebo zkázou. Pro ty, kteří jsou vděční za pálivá, chuťové pohárky dráždící jídla, máme dobrou zprávu. Ukazuje se, že pálivost vám může pomoci užít si dlouhý a zdravý život. A jaká je ta kouzelná ingredience, které vděčíme za tuto skutečnost? Jedná se o hlavní alkaloid paprik – kapsaicin.

Kapsaicin, známý jako hlavní složka pálivosti v chilli papričkách, které jsou oblíbeným doplňkem všeho pálivého, je tím, díky čemu nejen dýcháme oheň, ale také jsme díky němu v mnoha ohledech zdravější. Tady je vysvětlení, jak je to možné.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Bojuje proti zánětům

Kapsaicin dokáže neutralizovat určité neuropeptidy, které vyvolávají záněty a brání přirozeným funkcím našeho těla.

To vysvětluje, proč vědci tak intenzivně zkoumají kapsaicin, aby zjistili, zda lze využít jeho protizánětlivé vlastnosti a použít je jako potenciální léčbu artritidy, lupénky a diabetické neuropatie.

2. Bojuje proti zácpě

Kapsaicin je dobře známý pro své antibakteriální vlastnosti, které bojují proti chronickým infekcím dutin (známým také jako sinusitida). Navíc díky svému zahřívacímu účinku na organismus pomáhá stimulovat sekreci, která dokáže vyčistit nosní cesty od zahuštěného hlenu. Tato vlastnost kapsaicinu spolu s jeho protizánětlivými účinky nejenže pomáhá bojovat proti nemocem spojeným s ucpáváním nosu, ale také pomáhá zmírnit mnohé bolestivě nepříjemné příznaky.

3. Podporuje zdraví trávicího traktu a bojuje proti nadýmání

Tím, že kapsaicin přirozeně stimuluje tok trávicích enzymů žaludkem, pomáhá snižovat nadýmání a plynatost. Nejenže zajišťuje, že nestrávená potrava nezůstane dlouho usazená ve střevech, ale také zabíjí bakterie, které se touto nestrávenou potravou živí a uvolňují plyn, který může způsobovat nebo zhoršovat pocit nadýmání.

4. Chrání srdce

Podle výzkumů může pořádná dávka potravin bohatých na kapsaicin dlouhodobě udržet vaše srdce zdravé a silné. Předchozí studie naznačily, že kapsaicin může pomoci snížit krevní tlak, snížit vysokou hladinu cholesterolu a zabránit tvorbě krevních sraženin.

Kromě toho nedávné studie zjistily, že kapsaicin má blokační účinek na určitý gen, který způsobuje stahování tepen, což by mohlo potenciálně zablokovat průtok krve a způsobit infarkt nebo mrtvici.

5. Působí proti obezitě

Podle výzkumů pomáhá kapsaicin aktivovat určitý typ proteinu zvaného TRPV1, který je cílem i pro léky proti obezitě. Právě tento protein je zodpovědný za regulaci tělesné hmotnosti, podporu metabolické aktivity a kardiovaskulárních funkcí, a kontrolu hladiny glukózy a lipidů souvisejících s přibýváním na váze.

Kapsaicin tak pomáhá poskytnout přírodní lék pro ty, kteří bojují s obezitou, bez jakýchkoli škodlivých vedlejších účinků.

6. Může pomoci v boji proti rakovině prostaty

Studie na zvířatech zjistily, že kapsaicin způsobil u myší odumření téměř 80 % buněk rakoviny prostaty. Další studie na zvířatech prokázaly, že kapsaicin způsobil zmenšení nádorů prostaty na přibližně pětinovou velikost ve srovnání s nádory u myší, které nebyly touto látkou léčeny.

Ačkoli všechny tyto studie byly provedeny na myších, výsledky jsou přesto slibné, protože lidé a potkani mají stejnou genetickou výbavu. Vědci tedy nadále zkoumají účinky kapsaicinových tablet, aby zjistili, zda mohou sloužit k prevenci návratu rakoviny prostaty.