Nejúčinnější volné léky a přípravky na bolest hlavy a migrénu

Bolest hlavy, nebo dokonce migréna, dokáže člověku znepříjemnit život. Její příčiny se leckdy hledají těžko – může být jen krátkodobou reakcí organismu na únavu, stres, špatný pitný režim, nebo začínají oslabení organismu, u žen pak nejčastěji nastupuje v období menstruace – může však mít také vážnější příčiny.

Člověka, který se nikdy nesetkal s bolestí hlavy, bychom asi hledali velmi těžko. Jedná se o jeden z nejčastějších neduhů, který trápí ženy, muže a v poslední době stále častěji i děti. Zatímco občasné běžné bolení hlavy, které se odborně označuje jako tenzní bolesti hlavy, lze bez problémů řešit samoléčbou, časté bolesti hlavy byste měli konzultovat s lékařem.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kromě tenzních bolestí hlavy je běžným typem bolesti migréna. Migréna se obvykle projevuje silnou jednostrannou bolestí, trápí častěji ženy, například v rámci premenstruačního syndromu, a předchází jí tzv. aura, tedy drobné poruchy vidění.

Příčiny bolesti hlavy bývají různé – mohou souviset s velkým psychickým vypětím, stresem, přepracováním, mohou provázet chřipku a nachlazení nebo jiná onemocnění. Bolesti hlavy vzadu na temeni lze přičíst přetěžování svalů krční páteře a zad, například při nesprávné pozici při práci na počítači. O pořádnou bolest hlavy se postará kocovina po bujarém večírku. Pamatujte si, že u bolestí hlavy způsobených kocovinu se neužívá paracetamol!

Co na bolest hlavy nejlépe zabírá? Jak na migrénu, tak na bolesti hlavy můžete užít volně prodejné léky na bolest hlavy. Kromě léků na bolest hlavy a na migrénu pomůže klid, odpočinek na lůžku, studený obklad nebo procházka na čerstvém vzduchu. Důležitý je také dostatek tekutin. Právě nedostatečný příjem tekutin může být příčinou častých bolestí hlavy – trápí-li vás bolesti hlavy opakovaně, zamyslete se na tím, zda během dne dostatečně pijete.

Volně prodejné léky na bolesti hlavy jsou buď jednosložkové (paracetamol, ibuprofen, naproxen…) nebo mohou obsahovat více složek pro zvýšení účinnosti. Osvědčená je například kombinace paracetamol a kofein. Pro rychlý nástup účinku léků proti bolesti hlavy zvolte moderní formu želatinových tobolek.

Co na bolest hlavy nebo migrénu pomáhá a jak ji předcházet

Záchvat migrény může vyvolat stres, počasí, alkohol a chemické látky v potravinách jako například glutamát. I když je možné se těmto faktorům vyhnout, mnohdy to nepomůže a k některým záchvatům i tak dojde. Nelze proto říci, že by si člověk za migrénu mohl sám. U některých pacientů dokonce není možné konkrétní spouštěče záchvatu vysledovat vůbec.

Každý, kdo trpí migrénou a chce dělat něco proti jejímu propuknutí, by měl odhalit, jaké jsou konkrétně u něj spouštěcí faktory. Jedná-li se o kontrolovatelné spouštěče – ty, které můžete ovlivnit (např. nedostatek spánku, kouření, atd.), je dobré se jim vyvarovat, a tím snížit možnost vzniku záchvatovitých bolestí.

Většina lidí léčí migrénu podobně jako bolest hlavy, čili léky na bolest, jako je Paralen, Ibuprofen a jejich kombinacemi. V řadě případů ale nejsou volně dostupné léky proti bolesti vhodnou volbou. Mnohem více by pomohla konzultace u neurologa nebo přímo ve specializovaných centrech.

Lidé si často migrénu zaměňují se silnou bolestí hlavy. I přestože se jedná o velmi podobný, ba dokonce někdy i zaměnitelný typ bolesti. Každý z nich spouští něco jiného a migrény mají navíc specifické doprovodné příznaky. Jedno mají však společné. Jak migréna, tak pouhá bolest hlavy, můžou mít mnoho příčin, které bychom neměli přehlížet, zvláště pokud se vyskytují až příliš.

Představíme si nejprodávanější a nejlepší léčivé přípravky a zdravotnické prostředky proti bolesti hlavy a migréně, které jsme vybrali podle jejich prodeje a oblíbenosti. Navíc mají vysoké hodnocení a kladné recenze od mnoha zákazníků. Samozřejmě zároveň patří mezi nejúčinnější přípravky a léky proti bolesti hlavy a migréně.

IBALGIN Rapidcaps 400 mg 30 měkkých tobolek

IBALGIN Rapidcaps 400 mg 30 měkkých tobolek

Zdravotnický prostředek Ibalgin Rapidcaps 400 se používá k úlevě od bolestí hlavy, migrény, bolesti zubů, bolesti zad, menstruační bolesti, bolesti svalů, horečky a příznaků chřipky a nachlazení. Dále se Ibalgin 400 užívá při horečnatých stavech při chřipkových onemocněních a jako doplňková léčba horečnatých stavů při jiných onemocněních.

Přípravek Ibalgin 400 obsahuje léčivou látku ibuprofen, která patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv. Zabraňuje tvorbě tkáňových působků, tzv. prostaglandinů, které jsou odpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně. Ibuprofen zmírňuje bolest a zánět různého původu. Ibuprofen rovněž tlumí horečku, která provází např. nemoci z nachlazení.

Pokud se Vaše příznaky při léčbě přípravkem Ibalgin 400 zhorší nebo se nezlepší do 3 dnů v případě horečky a do 5 dnů v případě bolesti, poraďte se o dalším postupu s lékařem. Bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 7 dní.

V případě zánětlivých a degenerativních onemocnění kloubů a páteře (artritidě a artróze) nebo měkkých tkání pohybového ústrojí provázených bolestivostí, zarudnutím, otokem a kloubní ztuhlostí se přípravek používá pouze na doporučení lékaře.

PARALEN 500 mg 24 tablet

PARALEN 500 mg 24 tablet

Zdravotnický prostředek Paralen 500 působí proti bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu. Určený ke snížení horečky při chřipce, nachlazení a jiných infekčních onemocněních. Jsou také vhodné při bolestech různého původu, např. při bolestech hlavy, zubů, bolestivé menstruaci, bolesti pohybového ústrojí provázející chřipku a nachlazení a bolesti zad.

Paralen 500 obsahuje léčivou látku paracetamol a působí proti bolesti a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu. PARALEN je určený ke snížení horečky při chřipce, nachlazení a jiných infekčních onemocněních.

Je také vhodný při bolestech různého původu, např. při bolestech hlavy, zubů, bolestivé menstruaci, bolesti pohybového ústrojí provázející chřipku a nachlazení a bolesti zad.

Tablety PARALEN 500 nezhoršují žaludeční potíže a nevyvolávají zvracení, mohou je užít i nemocní se žaludečními a dvanáctníkovými vředy a nemocní, kteří nesnášejí kyselinu acetylsalicylovou.

Vzhledem k množství léčivé látky v tabletě není přípravek určen pro děti do 6 let věku.

VALETOL 24 neobalených tablet

VALETOL 24 neobalených tablet

Valetol užívají dospělí a mladiství krátkodobě při bolestech různého původu, např. při bolestech hlavy, zubů, migréně, při bolestech pohybového ústrojí, po operacích, při bolesti doprovázející nachlazení a chřipku, při bolestivé menstruaci. Jedinečná kombinace 3 účinných látek Paracetamol, Propyphenazol a Kofein.

Léčivý přípravek Valetol obsahuje kombinaci látek, které působí proti bolesti různého původu, snižují horečku a léčí zánět. Protibolestivý účinek nastupuje asi půl hodiny po užití přípravku a trvá několik hodin.

Vždy užívejte Valetol přesně podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistí, tak poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud nedojde k ústupu obtíží do 3 dnů (při horečce), nebo do 5 dnů (při bolesti), nebo naopak dojde ke zhoršení obtíží či se vyskytnou neobvyklé reakce, poraďte se o dalším užívání Valetolu s lékařem.

Obvykle dospělí a mladiství užívají při bolesti 1 – 2 tablety Valetolu, dále podle potřeby po 1 tabletě v časových odstupech nejméně čtyř hodin.. Nepřekračujte celkovou dávku 5 tablet za den.

MIGRALGIN 250 mg 20 neobalených tablet

MIGRALGIN 250 mg 20 neobalených tablet

Zdravotnický prostředek Migralgin 250 je analgetikum kombinující 3 léčivé látky, pomáhá při bolesti hlavy při záchvatech migrény a tenzní bolesti hlavy, pro dospělé a dospívající od 12 let.

Přípravek Migralgin je analgetikum k tlumení bolesti, antipyretikum k potlačení horečky a nesteroidní antiflogistikum (nesteroidní lék proti zánětu). Migralgin obsahuje 3 léčivé látky, a to paracetamol, kyselinu acetylsalicylovou a kofein.

Přípravek Migralgin je určen k použití u dospělých a dospívajících ve věku 12 let a starších. Pomáhá k léčbě akutní bolesti hlavy při záchvatech migrény s aurou nebo bez aury a tenzní bolesti hlavy.

Pokud nebylo Vaším lékařem předepsáno jinak, obvyklá dávka je pro dospělé a dospívající ve věku 12 let a starší 1 – 2 tablety užívaná až 3× denně s odstupem alespoň 4 hodin.

Maximální denní dávka nesmí překročit dávku 6 tablet během 24 hodin. Tablety mají být rozpuštěny v malém množství tekutiny nebo spolknuty celé (nerozžvýkané) a zapity dostatečným množstvím tekutiny.

BRUFEN 400 mg 100 tablet

BRUFEN 400 mg 100 tablet

Brufen 400 působí proti bolesti, snižuje teplotu a má protizánětlivý účinek. Přípravek je určen na mírnou až středně silnou bolest, např. bolest hlavy, včetně migrény, menstruační bolest, bolesti zad, zubů, pooperační bolesti a bolesti při pohmoždění nebo podvrtnutí. Dále se užívá při bolestech svalů a kloubů při chřipkových onemocněních a ke snížení horečky.

Potahované tablety Brufen 400 jsou určeny pro dospělé a dospívající od 12 let. Dospělí a dospívající od 12 let s hmotností od 40 kg užívají 1 tabletu dle potřeby až 3x denně s odstupem 4-6 hodin. Maximální denní dávka jsou 3 tablety. Vzhledem k množství léčivé látky v tabletě není přípravek určen dětem do 12 let. Pro tuto skupinu jsou dostupné jiné lékové formy a síly ibuprofenu.

Léčiva ze skupiny nesteroidních antiflogistik je nezbytné kvůli dráždění zažívacího traktu užívat výhradně po jídle. Jsou kontraindikovány při současném užívání warfarinu.

Nejsou vhodné pro pacienty s vysokým krevním tlakem. BRUFEN 400 obsahuje laktózu. Nutno vzít v úvahu při nesnášenlivosti některých cukrů.

IBOLEX 200 mg 20 potahovaných tablet

IBOLEX 200 mg 20 potahovaných tablet

Zdravotnický prostředek Ibolex 200 je určený ke krátkodobé symptomatické léčbě mírné až středně silné akutní bolesti a zánětu u dospělých. Dále působí při bolesti svalů, kloubů, šlach a kostí, např. bolest zad.

Při bolesti hlavy, bolest zubního původu, bolest po extrakci (vytržení) zubů, menstruační bolest a při bolesti v průběhu chřipky a nachlazení – např. bolest hlavy a bolest končetin.

Ibolex je volně prodejný lék obsahující léčivou látku dexibuprofen, která se řadí do skupiny léku nazývaných nesteroidní protizánětlivá léčiva. Přípravek Ibolex se používá ke krátkodobé symptomatické léčbě mírné až středně silné akutní bolesti různého původu u dospělých.

Přípravek Ibolex je vhodné zapít sklenicí vody nebo jinou tekutinou. Přípravek Ibolex vykazuje rychlejší účinek, pokud se užívá bez jídla. Užívání s jídlem se doporučuje, protože může chránit před žaludečními problémy, zejména při dlouhodobém užívání.

Počáteční dávka je 1 tableta přípravku Ibolex (200 mg dexibuprofenu), následovaná 1 tabletou každých 6 až 8 hodin podle potřeby. Mezi jednotlivými dávkami ponechejte nejméně šest hodin a bez lékařského doporučení nepřekračujte denní dávku 3 tablety přípravku Ibolex.

ATARALGIN 325 mg 20 tablet

ATARALGIN 325 mg 20 tablet

Přípravek Ataralgin působí proti bolesti. Užívá se k rychlému tlumení mírné až středně silné bolesti hlavy, zubů a bolesti v oblasti krční páteře. Dále je také vhodný při bolestech svalů a kloubů doprovázejících chřipku a nachlazení, k léčbě horečnatých stavů při chřipkových onemocněních. Vhodná pomoc při bolestech vyvolaných stresem a únavou.

Tablety Ataralgin jsou určeny pro dospělé a dospívající od 15 let. Dospělí a dospívající od 15 let užívají 1-2 tablety až 3x denně s odstupem alespoň 4 hodin. Maximální denní dávka je 6 tablet.

Vždy užívejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pomocnými látkami jsou předbobtnalý kukuřičný škrob, polyvidon 30, sodná sůl kros-karmelosy, kyselina stearová 50%, magnesium-stearát. Neužívejte Atarlgin v kombinaci s dalšími léčivými přípravky obsahujícími paracetamol. Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.