Příčiny menstruační nevolnosti a přírodní způsoby léčby

Téměř všechny ženy zažívají menstruaci mezi dospíváním a menopauzou. U některých žen však menstruaci běžně provázejí sekundární příznaky během menstruace, jako jsou příznaky migrény, nevolnost, únava a silné bolesti v podbřišku.

Tyto příznaky se u každé ovulující ženy značně liší a svou roli v nich hraje také fyziologie, strava a životní styl. Zde se podíváme na různé příčiny pociťování nevolnosti během menstruace.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nejčastější příčiny menstruační nevolnosti

1. Intenzivní menstruační křeče

Některé ženy pociťují během menstruace bolesti, zejména v podbřišku. V některých případech může být bolest zcela extrémní a může způsobit nevolnost. Tato extrémní menstruační bolest je známá jako dysmenorea, která může ženě bránit ve vykonávání běžných činností.

Prostaglandiny, které se během menstruace uvolňují z vnitřních stěn dělohy, mohou způsobovat bolestivé stahy v děloze. V důsledku těchto děložních stahů může dojít k dalšímu zhoršení stavu žaludku, který vylučuje více žaludeční šťávy, jež obsahuje kyselinu chlorovodíkovou. To má často za následek, že žena během menstruace pociťuje nevolnost.

2. Migréna

Kromě podrážděnosti, bolestí hlavy a rozmazaného vidění může menstruační migréna způsobovat také nevolnost. Podle některých výzkumů mnoho žen často uvádí, že migrény spojené s menstruací jsou silnější a více vysilující, než migrény vyskytující se v jiných obdobích menstruačního cyklu.

Jednou z nejčastějších příčin menstruačních bolestí hlavy je nerovnováha nebo změna hladiny hormonů. Menstruační migrény jsou často důsledkem nízké hladiny progesteronu a estrogenu. U některých žen bylo pozorováno, že konzumace nápojů s kofeinem během menstruace může mít za následek menstruační migrénu s následnou nevolností.

3. Hormonální nerovnováha

Ačkoli existují různé důvody, které mohou u žen s menstruací způsobit nevolnost, jednou z častých příčin jsou změny hladin hormonů v těle. Ačkoli mnoho žen popisuje, že během menstruace pociťují gastrointestinální příznaky, nebyl proveden dostatečný výzkum, který by kvantifikoval prevalenci či povahu těchto příznaků, nebo zohlednil související faktory.

Kolísání hladin hormonů může způsobit, že žaludek uvolňuje více žaludeční šťávy. Kyselina chlorovodíková přítomná v žaludeční šťávě může mít za následek mnoho příznaků, od mírného pálení žáhy a nevolnosti až po plnohodnotné zvracení.

4. Endometrióza

Některé výzkumy ukázaly, že ženy, které trpí patologickým stavem známým jako endometrióza, mohou během menstruace pociťovat nevolnost. Ženy, u nichž byla diagnostikována endometrióza, mohou také pociťovat syndrom bolestivého močového měchýře, zažívací nebo gastrointestinální příznaky podobné střevním poruchám, stejně jako únavu, vyčerpání nebo nedostatek energie. Hormonální léčba, jako je estrogen nebo antikoncepční pilulky, které jsou předepisovány ke zmírnění příznaků menopauzy, může způsobit, že tyto příznaky endometriózy budou přetrvávat.

Je menstruační nevolnost důvodem k obavám?

Nevolnost během menstruace je závažným problémem pouze tehdy, pokud je závažná nebo dlouhodobá. Pokud žena pociťuje nevolnost každý měsíc během menstruace, nebo pokud začala pociťovat nevolnost až v několika posledních menstruačních cyklech a pokud nikdy předtím neměla žádné potíže, pak se v takových případech musí poradit se svým lékařem.

Léčba menstruační nevolnosti

Mnoho studií zaznamenalo, že perorální antikoncepční pilulky jsou u některých žen účinné při léčbě nevolnosti během menstruace. Tyto pilulky pomáhají regulovat hormonální rovnováhu během měsíčního cyklu. I antacidové tablety nebo gel jsou u některých žen poměrně účinné při úlevě od nevolnosti. Mezi přírodní metody úlevy patří zázvorové a mátové čaje, o nichž je známo, že některým ženám přinášejí úlevu.

Některé studie zaznamenaly, že ženy neužívající perorální antikoncepci hlásily více příznaků nevolnosti a kinetózy při vystavení rotujícímu optokinetickému bubnu ve fázi peri-menses menstruačního cyklu. Ženy užívající perorální antikoncepci ve většině případů neovulují, a proto nemusí mít prospěch z jakéhokoli ochranného účinku ovulace proti vzniku nevolnosti a kinetózy.

Metody prevence a léčby nevolnosti způsobené menstruačními migrénami

Konzumace doplňků stravy z Feverfew může pomoci léčit nevolnost. Parthenolid, chemická látka obsažená ve feverfew, má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají při prevenci menstruačních migrén.

Případně můžete také užít dvě tablety vitaminu C, dvě tablety hořčíku a ihned po nich vypít šálek heřmánkového čaje. Vitamin C pomáhá při snižování zánětu, hořčík napomáhá k uvolnění svalů a heřmánkový čaj zabraňuje pocitu nevolnosti.

Další jednoduchou metodou, jak zabránit nevolnosti způsobené menstruační migrénou, je udržovat tělo dobře hydratované pitím velkého množství vody a předcházet tak dehydrataci.

Konzumace vyvážené stravy po celý den a vyhýbání se potravinám, které vyvolávají migrénu, jsou rovněž účinnou prevencí nevolnosti vznikající v důsledku menstruační migrény.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today