Možné důvody proč se během menstruace tvoří krevní sraženiny

Pokud máte menstruaci a všimnete si, že spolu s menstruační krví odvádíte i krevní sraženiny, neděste se. Krevní sraženiny jsou hrudkovité rosolovité útvary, které se při menstruaci vylučují z vašeho těla. Mohou se zdát jako varovné znamení, které naznačuje nějakou vnitřní komplikaci, ale ve většině případů jsou zcela normální a ženy je zažívají během nejsilnějších výtoků. Krevní sraženiny během menstruace mohou být v některých specifických případech důvodem k obavám. Pokud vás zajímá, jaké jsou možné důvody, proč během menstruace vylučujete krevní sraženiny, čtěte dále.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč se tvoří krevní sraženiny?

Při menstruaci se u ženy odloučí silná děložní sliznice a vyloučí se v podobě krve. Během tohoto procesu se uvolňují protisrážlivé látky, které pomáhají rozkládat husté krevní masy. Když má dotyčná osoba silný tok, nemusí antikoagulancia působit včas, což způsobí tvorbu sraženin. Níže jsou uvedeny některé další důvody, proč může docházet ke zvýšené tvorbě krevních sraženin.

1. Po potratu nebo interrupci

U mnoha žen po potratu, interrupci nebo jiných komplikacích souvisejících s těhotenstvím, se může vyskytnout silné krvácení spolu s krevními sraženinami. Ke srážení krve může dojít také v případě, že v děloze těhotné ženy dochází k nadměrné srážlivosti v důsledku kouření, pití alkoholu nebo užívání silných léků.

2. Syndrom polycystických vaječníků

Syndrom polycystických vaječníků neboli PCOS je problém, se kterým se potýká mnoho žen. Dochází k němu v důsledku nerovnováhy mezi estrogenem a progesteronem, což jsou hormony produkované v ženském těle. Mezi jeho příznaky patří zvýšená tvorba akné, řídnutí vlasů na hlavě, zatímco na obličeji a těle začínají růst silnější chlupy, zvýšená hmotnost, nepravidelná menstruace a neplodnost. V důsledku nepravidelného krvácení se nahromaděná výstelka ve stěnách dělohy vyloučí najednou a způsobí silný tok s krevními sraženinami.

3. Děložní myomy

Děložní myomy nazývané také uterinní myomy jsou abnormální výrůstky, které se obvykle vyskytují v děloze. Studie zjistily, že téměř sedmdesát procent žen se s tímto stavem setkává před padesátým rokem života. Přestože mnoho žen nepociťuje žádné příznaky, mohou myomy u některých žen způsobovat silné bolesti a silné krvácení vedoucí k tvorbě sraženin.

4. Endometrióza

Tkáň, která vystýlá vnitřní stranu dělohy, se nazývá endometrium. Endometrióza je bolestivý stav, který nastává, když endometrium roste mimo dělohu. I když je v posunuté poloze, nadále plní stejnou funkci krvácení během menstruace. To může způsobit, že se při menstruaci vylučují objemnější masy krve.

5. Hormonální nerovnováha

Pro zdravé fungování je nezbytné, aby existovala rovnováha mezi dvěma ženskými hormony, estrogenem a progesteronem. Vaječníky mohou také produkovat stopové množství mužského hormonu testosteronu. Nerovnováha těchto hormonů může způsobit silnou srážlivost a krvácení. Hormonální nerovnováhu může způsobit několik faktorů, jako je věk, stres, životní styl a užívání některých léků, například steroidů.

6. Zvětšená děloha

Existuje mnoho důvodů, proč může dojít ke zvětšení dělohy ženy, včetně těhotenství a menopauzy. V několika případech může zvětšená děloha nadměrně krvácet a může být bolestivá. Tato nadbytečná krev se může uvnitř dělohy srážet, než je vyloučena. Pokud si všimnete pravidelného průchodu krevních sraženin spolu s bolestivými křečemi, doporučujeme nechat se lékařsky vyšetřit.

7. Endometriální polyp

Endometriální polypy jsou obvykle nenádorové výrůstky, které se mohou vyskytovat na děložních stěnách. Tyto polypy se nejčastěji vyskytují u žen, které procházejí menopauzou. Mohou blokovat průchod krve během menstruace a způsobovat srážení krve uvnitř dělohy.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Medical News Today