Syndrom polycystických vaječníků: Příčiny, příznaky a léčba

Syndrom polycystických vaječníků neboli PCOS postihuje ženy ve věku od 15 do 44 let. U žen v této věkové skupině je pravděpodobnost vzniku PCOS od 2,2% do 26,7%.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je syndrom PCOS?

Syndrom polycystických vaječníků postihuje vaječníky ženy a ovlivňuje její ovulační cyklus. Jedná se o syndrom, což znamená, že může vést k rozvoji řady dalších příznaků nebo stavů. Tři hlavní zdravotní potíže, které se z něj mohou vyvinout, jsou cysty ve vaječnících, nepravidelná hladina hormonů a nepravidelný nebo vynechávající menstruační cyklus.

Tyto stavy způsobené PCOS se spouštějí z různých důvodů, z nichž většina spolu souvisí a nastává následně.

Cysty na vaječnících

Vaječníky obsahují váčky naplněné tekutinou, tzv. folikuly, v nichž se nacházejí nezralá vajíčka. Za normálních okolností začne během menstruačního cyklu dozrávat přibližně pět folikulů a při ovulaci se uvolní alespoň jedno zralé vajíčko.

U PCOS začne dozrávat dvojnásobek obvyklého počtu folikulů, ale vajíčka v nich přítomná nikdy nedozrají tak, aby došlo k ovulaci. To vede ke vzniku cyst ve vaječnících.

Hormonální nerovnováha

Při absenci ovulace dochází k nerovnováze v hladinách estrogenu, progesteronu, folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Také vaše folikuly začnou produkovat větší množství mužského pohlavního hormonu zvaného androgen a menší množství ženského hormonu estrogenu.

Nepravidelná menstruace

Přítomnost mužského hormonu narušuje normální menstruační cyklus. Zastavuje ovulaci nebo způsobuje nepravidelnou či žádnou menstruaci a ztěžuje ženě otěhotnění.

Co způsobuje syndrom PCOS?

Příčina vzniku PCOS není jednoznačně známa. Přesto víme, že nerovnováha hormonů může narušit proces tvorby vajíček ve vaječnících. Zde jsou faktory, které překlenují propast mezi příčinami a stavem.

1. U PCOS hrají větší roli geny. Ženy mají pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění, pokud se syndrom polycystických vaječníků vyskytuje v jejich rodině.

2. Dalším přispívajícím faktorem je inzulínová rezistence. Bylo zjištěno, že u 70% žen s PCOS se vyvine inzulinová rezistence.

Inzulín je hormon produkovaný slinivkou břišní, který reguluje, jak tělo využívá cukr z potravin k získávání energie. Když tělesné buňky nedokážou inzulín správně využít, dochází ke zvýšené produkci tohoto hormonu, aby se splnila potřeba inzulínu.

Nadbytečný inzulín v těle přispívá k produkci mužských hormonů, což zvyšuje riziko PCOS. Bylo zjištěno, že obezita způsobuje inzulinovou rezistenci.

3. Zánět v těle je také spojen s vyšší hladinou mužských hormonů, jako je androgen. U žen s nadváhou se rozvíjí zánět, který může vést k PCOS.

Jaké jsou příznaky PCOS?

Kromě nepravidelného menstruačního cyklu jsou níže uvedeny příznaky spojené s PCOS.

Příznaky způsobené mužskými hormony

Vyšší hladina mužského hormonu může mít za následek nežádoucí růst ochlupení na obličeji, hrudníku, břiše a zádech, a také řídnutí vlasů na pokožce hlavy. Dalším příznakem způsobeným nárůstem mužských hormonů, které mají tendenci způsobovat mastnou pleť, je akné na obličeji.

Silné krvácení

U některých žen se během menstruačních cyklů objevuje silné krvácení, protože při nepravidelných cyklech se děložní sliznice vytváří delší dobu.

Nadváha

Dalším pozorovaným příznakem PCOS je, že ženy s tímto onemocněním mají ve většině případů nadváhu nebo jsou obézní.

Výkyvy nálad

Hormonální nerovnováha může vést ke změnám nálad a u žen se mohou objevit příznaky deprese a úzkosti.

Problémy se spánkem

Ženy s PCOS si často stěžují na nespavost nebo špatný spánek. Syndrom PCOS je také spojován se spánkovou apnoe – při spánkové apnoe přestane člověk během spánku na krátkou dobu dýchat.

Diagnostika a léčba PCOS

Obvykle je obtížné spojit příznaky s PCOS. Mezi ty zcela zjevné patří nepravidelnost menstruačního cyklu. Krevní testy mohou určit hladinu vašich hormonů a mohou být použity k diagnostice PCOS. Vaginální ultrazvuk se používá ke kontrole zvětšených vaječníků s cystami.

Léčba

Syndrom polycystických vaječníků nelze léčit, nicméně řešení příznaků může pomoci snížit závažnost tohoto stavu. Budou vám předepsány léky na pravidelný menstruační cyklus. Lékaři mohou doporučit také léčbu akné a léky na ochlupení v obličeji.

Lékař vás požádá, abyste si udržovala zdravé BMI (Body Mass Index) zdravým stravováním a udržováním správné hmotnosti. Cvičení vám může pomoci zhubnout. Zařaďte do jídelníčku celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, ořechy a vynechejte potraviny s vysokým obsahem nenasycených tuků, jako je maso, smažená jídla a sýry.

Kouření může u žen vystřelovat hladinu androgenů, zvažte, zda s ním nepřestat.

Má syndrom PCOS vliv na plodnost?

Syndrom polycystických vaječníků může snížit vaše šance na početí kvůli opožděné, nebo žádné ovulaci a zvýšené hladině mužského hormonu. Pokud se snažíte o miminko, informujte o tom svého lékaře, aby vám mohl v těhotenství předepsat léky, které jsou pro dítě bezpečné. Mezi léčebné postupy patří léky, které stimulují ovulaci, a operace zvaná laparoskopické vrtání vaječníků, která vám může pomoci otěhotnět.

Malé zhubnutí může snížit hladinu inzulínu a zánětu, čímž se příznaky změní. Pozitivních výsledků se pravděpodobně dočkáte, pokud si budete udržovat zdravé BMI předtím, než se vydáte podstoupit léčbu neplodnosti.