Kožní onemocnění, která lze regulovat, ale nelze je vyléčit

Všichni toužíme po čisté pleti s dokonalým leskem. A abychom toho dosáhli, uchylujeme se k různým produktům, jako je kosmetika, ošetření obličeje a domácí prostředky. V kombinaci s naším životním stylem to způsobuje, že je naše pleť náchylná k alergiím, podráždění a prostě k nezdravému vzhledu a pocitu.

Některé stavy pleti, ať se snažíte sebevíc, nelze zcela vyléčit. Ale nenechte se odradit, protože rozhodně existují způsoby, jak zvládnout některé problémy přímo doma. Zde jsou kožní onemocnění, která nelze zvrátit, ale lze je zvládnout pomocí přírodních domácích prostředků.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Ekzém

Jedná se o běžné kožní onemocnění, které zahrnuje zánět kůže. Mezi příčiny patří potravinové alergie, faktory životního prostředí, a dokonce i stres! Ekzém lze snadno zvládnout pomocí steroidů (ve formě tablet nebo krému) nebo antibiotik. Objeví se však znovu ihned poté, co přestanete tyto léky užívat.

Níže je uvedeno několik domácích prostředků, které mohou pomoci v boji proti ekzému:

  • Kokosový olej: Olej se vpije přímo do kůže a vyplní prostor mezi otevřenými buňkami. Jedná se o lipid, který zabraňuje vysychání pokožky a jejímu většímu podráždění.
  • Namočený oves: Protizánětlivé vlastnosti ovesných vloček pomáhají zmírnit zánět. Koupel z ovesných vloček může také snížit svědění.
  • Med: Antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti medu pomáhají při hojení poškozené kůže.

Lupénka

Lupénka způsobuje šupinatění, otoky a červené skvrny na kůži. O závažnosti tohoto onemocnění lze rozhodnout pouze na základě správné lékařské diagnózy. Obvykle dobře reaguje na lokální a systémovou léčbu, jako je mast s kyselinou salicylovou, steroidní krémy, retinoidy a aloe vera.

Některé další účinné přírodní prostředky jsou uvedeny níže:

  • Čajovníkový olej: Tento olej je užitečný při léčbě kožních problémů a infekcí tím, že odstraňuje suché a odumřelé kožní buňky. Ujistěte se však, že vaše pokožka není na tea tree olej alergická.
  • Kurkuma: Patří do čeledi zázvorovitých a je známo, že poskytuje úlevu od příznaků lupénky.
  • Soli z Mrtvého moře: Čtvrt šálku soli z mrtvého moře ve vaně může pomoci zmírnit svědění a pálení. Namočte se do vody na 15 minut a poté směs ze sebe spláchněte.

Akné

Nikdo se neobejde bez toho, aby alespoň jednou v životě nezažil akné, a to pravděpodobně v pubertě. Akné vzniká v důsledku zablokovaných vlasových folikulů, mazových žláz nebo dokonce hormonální nerovnováhy. Mohou se objevit kdekoli na těle, a pokud se ponechají bez kontroly, mohou se dále šířit. Zatímco dermatologové navrhují několik účinných krémů, zde je několik domácích prostředků, které mohou také pomoci:

  • Papája: Ta pomáhá odstraňovat odumřelé buňky a odstraňovat přebytečné lipidy z pokožky. Naneste na obličej pastu z papáji a nechte ji 15-20 minut působit. Jemně ji opláchněte vlažnou vodou.
  • Pasta z pomerančové kůry: Vitamin C obsažený v pomerančích pomáhá podporovat růst nových zdravých kožních buněk. Naneste pastu z pomerančové kůry na infikovaná místa a nechte ji 20-25 minut působit, než ji opláchnete.
  • Čajovníkový olej: Tento rozpouštědlový přípravek odbourává přebytečný kožní maz a odumřelé kožní buňky. Díky svým antibakteriálním vlastnostem také ničí bakterie způsobující akné.
  • Banánová kůra: Obsahuje lutein, antioxidant, který pomáhá snižovat otoky a záněty. Potírejte akné banánovou slupkou, abyste snížili zarudnutí a nepříjemné pocity.

Růžovka

Pocit zarudnutí, zčervenání, otok kůže, zhrublá kůže, pupínky a výskyt malých červených čar pod kůží jsou příznaky růžovky. Může vzniknout v důsledku oslabeného imunitního systému, problémů s životním prostředím nebo zánětů žil. Jako léky se obvykle navrhují antibiotika, jako je metronidazolový krém, doxycyklin nebo betablokátory. A mezi preventivní opatření patří vyhýbání se horkým sprchám, pobytu na slunci bez ochrany, alkoholu a dokonce i horkým a kořeněným jídlům.

Kromě toho můžete vyzkoušet některé přírodní prostředky:

  • Levandulový olej: Vmasírování levandulového oleje na postižená místa zmírní zánět. Pro zklidňující účinek ho lze použít spolu s mandlovým olejem.
  • Aloe vera: Použití gelu z aloe vera na postižená místa zmírňuje zarudnutí a zánět. Nechte jej přirozeně zaschnout a pomalu opláchněte vodou.
  • Lněná semínka: Protizánětlivé vlastnosti lněných semínek pomáhají snižovat zarudnutí a zánět. V boji proti bolestivosti kůže použijte lněný olej nebo zařaďte lněná semínka do svého jídelníčku.

Strie

Strie se objevují, když se tlustá tkáň pod kůží, nazývaná dermis, při změnách vašeho fyzického vzhledu natahuje a trhá. Strie, známé také jako atrofické jizvy, jsou především jizvy a nelze je zcela odstranit. Většina možností léčby, jako jsou kosmetické frakcionované lasery, vám vymetou bankovní účet. Místo toho vyzkoušejte tyto domácí prostředky:

  • Ricinový olej: Olej naneste na strie a jemně masírujte oblast po dobu 5-10 minut. Oblast zabalte do tenké bavlněné látky. Na několik minut použijte na postiženou oblast nahřívací polštářek. To pomůže při redukci vzhledu strií.
  • Vaječné bílky: Štětcem naneste silnou vrstvu vaječných bílků a nechte ji zaschnout. Opláchněte vodou a naneste na pokožku libovolný olej, který zajistí hydrataci.
  • Cukr: Ten funguje jako exfoliátor a minimalizuje strie. Smíchejte cukr s mandlovým olejem a citronovou šťávou, jemně jej několik minut vtírejte do pokožky a opláchněte.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida vzniká v důsledku alergie na rostliny nebo jakýkoli materiál, jako jsou šperky, mýdla, bělidla a latex. Jediným způsobem, jak jí předejít a zvládnout ji, je vyhnout se kontaktu se spouštěčem. Můžete se poradit s lékařem, abyste zjistili, co podráždění způsobuje.

Neexistuje žádný trvalý lék, ale příznaky lze kontrolovat pomocí steroidů, koupelí z koloidní ovesné mouky nebo následujících rad:

  • Neem: Smíchejte sezamový olej, kurkumu a rozemleté listy neemu a vytvořte konzistentní pastu. Tu hojně naneste na infikovanou oblast, abyste snížili alergie.
  • Heřmánek: Pro zklidňující účinek smíchejte 3 lžičky heřmánkových květů v šálku vody. Namočte vatový tampon a naneste na pokožku.
  • Med: Ten má antiseptické i antibakteriální vlastnosti, které bojují proti dermatitidě. Smíchejte stejné množství olivového oleje, medu a včelího vosku a naneste na pokožku.
  • Ovesné vločky: Koupel z ovesných vloček může pomoci při léčbě různých problémů, jako je svědění a vyrážky. Tuto koupel připravíte tak, že ve vlažné vodě smícháte šálek jemně mletých ovesných vloček a namočíte se do ní na 15-20 minut. Tuto proceduru provádějte jednou měsíčně.

Váčky pod očima

Váčky pod očima jsou častým příznakem stresu a způsobují, že vypadáte věčně unaveně, bez ohledu na to, jak dobře jste vyspalí. Jsou způsobeny vystouplým tukem v dolních víčkách a s věkem se mohou zvětšovat. Podle vědců nelze váčky pod očima zcela odstranit. Kosmetické masky na oči sice mohou jejich efekt zmírnit, ale otoky nezmizí.

Pojďme se tedy podívat, jak váčky pod očima zvládnout pomocí několika přírodních prostředků:

  • Spěte přiměřeně.
  • Během spánku mějte vyvýšenou hlavu.
  • Snižte příjem soli, alkoholu a kofeinu.
  • Používejte chlazené čajové sáčky, vaječné bílky a plátky syrových brambor.

Keratóza pilaris

Ačkoli vám tento název nezní povědomě, pravděpodobně byste ji poznali podle vzhledu. Vypadá jako akné, ale skládá se z drsných, suchých hrbolků, které mají odumřelé kožní buňky navinuté ve vlasovém folikulu. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění kůže, které nelze zvrátit. Tady je návod, co můžete udělat, abyste ji zmírnili:

  • Jogurt: Kyselina mléčná obsažená v jogurtu pomáhá při chemickém peelingu pokožky. Jogurt naneste na infikované oblasti a po 10 minutách jej smyjte jemným mýdlem.
  • Kokosový olej: K exfoliaci suchých hrbolků na kůži použijte kokosový olej spolu s krystalovým cukrem.
  • Olivový olej: Smíchejte olivový olej s kuchyňskou solí, abyste dosáhli abrazivního účinku při exfoliaci pokožky. Tuto směs vetřete na hrbolky a poté ji jemně smyjte čistou vodou.
  • Jedlá soda a sůl: Smíchejte stejný podíl jedlé sody a soli s vodou a vytvořte jemnou pastu. Tuto směs naneste na postižená místa. Nechte ji 5-10 minut působit a poté ji jemně vydrhněte. Tento postup opakujte 3-4 krát týdně.

Melasma

Melasma je tmavá pigmentace kůže a může být způsobena buď genetickými podmínkami, vystavením slunci, nebo hormonální nerovnováhou. Může přetrvávat po dlouhou dobu a není možné ji trvale vyléčit. Zde je však několik domácích prostředků, které mohou zhoršení pleti zmírnit:

  • Citronová šťáva: Ta působí jako zesvětlovač pokožky a odstraňuje vnější vrstvu kůže. Čerstvě vymačkanou citronovou šťávou potřete postižené oblasti.
  • Jablečný ocet: Ten obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá při odstraňování tmavých skvrn. Smíchejte stejný díl jablečného octa a vody a naneste na skvrny. Nechte zaschnout a jemně setřete čistou vodou.
  • Cibulová šťáva: Cibulová šťáva má sice štiplavý zápach, ale pomáhá obnovit tón pleti a vyživuje kožní buňky. Smíchejte stejné množství cibulové šťávy a jablečného octa a naneste na skvrny. Nechte působit 20 minut a poté jemně opláchněte teplou vodou.
  • Kurkuma: Má antioxidační a zesvětlující vlastnosti, které bojují proti melasmě. Z kurkumy, mléka a gramové mouky připravte jemnou pastu a naneste ji na infikované oblasti.

Vitiligo

Vitiligo je kožní onemocnění, které způsobuje ztrátu kožní pigmentace. To vede ke vzniku bílých skvrn nebo fleků, které vytvářejí nerovnoměrný tón pleti. Jedná se o genetické onemocnění, které nelze odstranit. Tento stav je však naštěstí bezbolestný a nenakažlivý.

Zde je několik přírodních složek, na které se můžete spolehnout při kontrole závažnosti vitiliga:

  • Papája: Pít šťávu z papáji nebo potírat bílé skvrny papájou může pomoci při oživení melaninových buněk poškozených vitiligem.
  • Limetková šťáva a listy bazalky: V kombinaci s limetkovou šťávou působí bazalka proti stárnutí a proti virům. Limetková šťáva stimuluje produkci obsahu melaninu v kůži. Pro dosažení požadovaných výsledků smíchejte bazalku a limetkovou šťávu a aplikujte ji na bílá místa alespoň 3x denně.
  • Ředkvička a ocet: Namočte několik ředkviček přes noc do octa a pastu naneste na postiženou kůži. Nechte ji 2 hodiny zaschnout a otřete čistou vodou.
  • Vlašské ořechy: Vlašské ořechy jsou nejen zdravou svačinkou, ale také pomáhají při potlačování zhoršování vitiliga. Rozemelte vlašské ořechy na jemný prášek a vytvořte pastu s vodou. Tuto směs nanášejte na kožní skvrny 3-4 krát denně. Nechte ji 15-20 minut přirozeně zaschnout a poté ji opatrně opláchněte.

Přestože tato kožní onemocnění nemají prokázanou trvalou léčbu, není důvod cítit se sklíčeně, pokud některým z nich trpíte. Tyto prostředky se právě mohou ukázat jako účinné při kontrole vašeho stavu a dodání vaší pokožce zdravého lesku.