Co je lupénka a je nakažlivá? Fakta která byste měli vědět

Možná jsme o této nemoci už někdy slyšeli, ale je velmi nepravděpodobné, že bychom zcela přesně věděli, o co se jedná. Lupénka neboli psoriáza je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém považuje kůži za nepřítele a omylem ji napadá. V reakci na tento útok rostou kožní buňky mnohem rychleji než normálně a hromadí se na povrchu těla. Projevují se jako suché, svědivé skvrny na kůži, které mohou být červené, bílé nebo stříbřité a pokryté šupinami. Zde jsou některá fakta o tomto onemocnění, která jste možná nevěděli.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Lupénka není nakažlivá

Navzdory všeobecnému přesvědčení není lupénka nakažlivá. Léze a otevřené rány mohou vypadat infekčně, ale toto onemocnění je často důsledkem genetických faktorů a dalších možných spouštěčů, jako je puberta a hormonální změny. Není sice vyléčitelná, ale lze ji zvládnout pomocí léků a určitých změn životního stylu.

2. Moč a borovicový dehet byly kdysi léčebnými prostředky

Většina starověkých léčebných postupů zahrnovala některé bizarní procedury a podivné tekutiny. Tento příklad není jiný. Ve starověkých textech byla moč jedním z prvních doporučených léků na lupénku. Slavný řecký lékař Hippokrates používal k léčbě svědění a zklidnění kůže borovicový dehet. Naštěstí pro nás se ani jeden z těchto prostředků v moderní léčbě lupénky nepoužívá.

3. Tetování ji může zhoršit

Jakékoli poranění nebo poškození kůže představuje riziko vypuknutí těchto suchých skvrn. V některých případech se může lupénka objevit na tetování, i když se původně na dané části těla nevyskytovala.

4. Souvisí s cukrovkou a obezitou

Vědci zjistili, že cukrovka 2. typu a BMI vyšší než 30 mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku lupénky o 50%. Studie naznačují, že je to především důsledek genetických faktorů. Svou roli při zvyšování rizika hrají také záněty a pití alkoholu.

5. Cvičení může zmírnit její příznaky

Studie zjistily, že pravidelné intenzivní cvičení skutečně snižuje výskyt příznaků lupénky. Intenzivní aktivita nejenže pomáhá snížit pravděpodobnost výskytu dalších souvisejících onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a obezita, ale také pomáhá snižovat zánět v těle.

6. Pobyt na slunci může pomoci

Vystavení slunečnímu záření umožňuje kůži produkovat tolik potřebný vitamín D, který je nezbytný pro zdraví kůže. Je však spojeno s rizikem spálení a dlouhodobého poškození slunečním zářením. Lidé s lupénkou musí být obzvláště opatrní na spálení, protože jakékoliv fyzické poškození kůže může způsobit její vzplanutí.

7. Lupénka se zhoršuje v chladném počasí

Většina lidí si všimne, že se jejich příznaky zhoršují během chladnějšího a suchého počasí. Naopak teplé slunečné počasí jejich příznaky ve skutečnosti zmírňuje.

8. Líčení není zakázáno

Většina lidí si myslí, že pro osoby s lupénkou není líčení vhodné. Pokud si však vyberou ty správné výrobky na líčení, není to problém. Jen se ujistěte, že si vybíráte nekomedogenní make-up, který je bez parfemace. Pro jistotu si udělejte náplasťový test.

Lupénka je často považována za bolestivé kožní onemocnění, ale o její skutečné povaze jsme všichni příliš špatně informováni. Uvědomění si tohoto onemocnění nám může pomoci být citlivější vůči svému okolí.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , Healthline