Hlavní důvody proč vás trápí nadýmání a nadměrná plynatost

Trávicí plyny obvykle nejsou ničím jiným než čas od času trapnou příhodou, v závislosti na tom, kde se zrovna nacházíte a s kým právě jste. Ve skutečnosti je to známka toho, že vaše trávicí soustava pracuje správně. Existují však některé potraviny a návyky, které mohou způsobit, že tyto potíže mohou být poměrně časté a velmi nepříjemné. Zde je několik překvapivých věcí, které mohou způsobovat nadměrnou plynatost a nadýmání.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

1. Potravinové spouštěče

Některé potraviny prostě mají tendenci způsobovat více plynatosti než jiné. Patří mezi ně růžičková kapusta, fazole, brambory, brokolice a květák. Často jsou viníky sacharidy v kombinaci s bílkovinami. Ty mohou být pro naši trávicí soustavu někdy těžko stravitelné. Tyto nestrávené potraviny pak rozkládají bakterie, které následně uvolňují plyn.

2. Způsob vaření

Některé potraviny, jako jsou luštěniny neboli luskoviny, mají tvrdou slupku, která může být obtížně stravitelná. Jejich namáčení může usnadnit jejich rozmělnění. Smažené potraviny mohou také způsobovat větší nadýmání, proto se držte pečení, restování, vaření v páře a dušení.

3. Dehydratace

Naše trávicí soustava potřebuje ke správnému fungování hodně vody. Voda je potřebná k účinnému štěpení potravin. Pokud nepijete dostatek vody, můžete pociťovat zažívací potíže a nadýmání. Zkuste vypít sklenici vody půl hodiny před jídlem, aby vše šlo hladčeji.

4. Příliš rychlá konzumace jídla a pití

Příliš rychlá konzumace jídla nebo pití má často za následek, že přijímáme příliš mnoho vzduchu. Činnosti, jako je žvýkání žvýkačky, cucání tvrdých bonbonů nebo pití brčkem, mohou také způsobit, že při nich spolknete vzduch. Tento vzduch se vrací zpět ven prostřednictvím říhání.

5. Potravinové alergie

Potravinové alergie, jako je intolerance laktózy nebo celiakie, jsou stavy, kdy trávicí soustava nedokáže strávit určité sloučeniny. Při intoleranci laktózy lidé nemohou strávit cukr „laktózu“ obsažený v mléce a mléčných výrobcích. Při celiakii lidé nemohou strávit bílkovinu lepek obsaženou v pšenici a dalších celozrnných potravinách. Když lidé s těmito poruchami pozřou tyto potraviny, které nemohou strávit, pociťují nadýmání a plynatost v trávicím traktu.

6. Stres

Dalším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, je stres. Lidé ve stresu nemusí jíst dostatečně. Jiní mají tendenci polykat více vzduchu, když jsou nervózní. Když jste nervózní, žaludek často nestráví potravu tak efektivně jako obvykle, což vede k zažívacím potížím.

Způsoby, jak bojovat s plynatostí

Plynatost a zažívací potíže jsou běžné problémy, se kterými se potýká většina lidí, ale pokud vás příznaky opravdu trápí, existují způsoby, jak s nimi bojovat.

Vyhněte se žvýkání žvýkaček, tvrdých bonbonů a pití přes brčko.

Přestaňte kouřit.

Vyhýbejte se smaženým jídlům, příliš tučnému jídlu a syceným nápojům.

Několik týdnů se vyhýbejte potravinám s vysokým obsahem vlákniny a poté vlákninu do jídelníčku pomalu znovu zavádějte.

Jezte pomalu a menší porce v průběhu dne.

Snažte se snížit hladinu stresu pomocí jógy, meditace nebo aromaterapie.

Přírodní doplňky stravy s enzymy a probiotiky mohou pomoci snížit plynatost a nadýmání.

Vyzkoušejte přírodní potraviny, jako je papája, zázvor, mátový a fenyklový čaj, které jsou známé svými trávicími vlastnostmi.

Pokud zaznamenáte doprovodné příznaky, jako je průjem, zácpa nebo úbytek hmotnosti, určitě navštivte lékaře. Chronické problémy s plyny často svědčí o základních zdravotních problémech.

S trávicími potížemi a plynatostí zažívacího traktu se nakonec setkáváme všichni. Stačí dbát na zdravou stravu, která zahrnuje širokou škálu všech skupin potravin, a vyhýbat se potravinám, které mohou u vás osobně vyvolávat plynatost.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Institute of Diabetes and Digestive And Kidney Disorders