Rozlučte se se zácpou pomocí těchto 10 přírodních projímadel

Trápí vás zřídkavé vyprazdňování a návštěvy toalety? Pravděpodobně trpíte zácpou. Tento stav je způsoben nedostatkem vlákniny, nebo vody, případně obojího ve vaší stravě. Doprovází ho nadýmání a plynatost. Zatímco u některých lidí může být zácpa krátkodobým trápením, u jiných může být chronická a způsobovat extrémní potíže.

Látky, které stimulují pohyb střev a zmírňují zácpu, jsou známé jako projímadla. V lékárnách jsou k dostání v několika variantách, přičemž každá z nich působí na vaše tělo jinak. Přestože volně prodejná projímadla mohou dočasně zmírnit zácpu, z dlouhodobého hlediska pro vás nejsou prospěšná. Mohou mít za následek změny v poměru kyselin a zásad a nerovnováhu elektrolytů ve vašem těle, což ohrožuje vaše srdce a ledviny. Zajímá vás, jak můžete zmírnit zácpu bez konzumace projímadel zakoupených v obchodě? Vyzkoušejte těchto 10 skvělých potravin, které fungují jako přírodní projímadla a udržují zácpu na uzdě.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Sušené švestky

Sušené švestky jsou jednou z nejlepších možností, jak se přirozeně vypořádat se zácpou, protože jsou snadno dostupné. Jejich konzumace urychluje pohyb střev díky bohatému obsahu vlákniny a sorbitolu (přírodního cukru).

2. Celozrnné obiloviny

Celozrnné obiloviny jsou pokryty vrstvou bohatou na vlákninu, které se říká otruby. Konzumací celozrnných obilovin, jako je oves, ječmen a žito, zvýšíte příjem vlákniny, což zmírní zácpu a usnadní odchod stolice. Zácpě můžete předejít také tím, že nahradíte veškeré rafinované obiloviny, které konzumujete, celozrnnými.

3. Luštěniny

Luštěniny, jako jsou fazole, čočka a cizrna, jsou bohatým zdrojem vlákniny. Díky tomu jsou skvělým přírodním projímadlem. Kromě hojného množství vlákniny obsahují luštěniny také mastnou kyselinu zvanou kyselina máselná, o které bylo zjištěno, že snižuje obtíže při vyprazdňování, a tím zmírňuje zácpu.

4. Avokádo

Avokádo je přirozeně bohaté na vlákninu a velmi snadno se pohybuje trávicím traktem, čímž zmírňuje problémy se zácpou. Tyto měkké máslové plody si můžete rozetřít na krajíc celozrnného chleba a připravit si tak zdravou snídani.

5. Guava

Guava neboli Kvajáva se stejně jako avokádo hladce pohybuje střevy a je bohatá na vlákninu. Díky tomu je skvělou volbou pro přirozené zmírnění zácpy.

6. Růžičková kapusta

Kromě úžasných antioxidačních vlastností je růžičková kapusta známá vysokým obsahem vlákniny, díky čemuž je obzvláště účinná, když trpíte zácpou. Pokud však máte sklony k nadýmání a potížím s plynatostí, dbejte na to, abyste příjem růžičkové kapusty zvyšovali postupně a ne najednou.

7. Bobulovité ovoce

Většina bobulovitých plodů je přirozeně bohatá na vlákninu, takže jsou ideální pro zmírnění zácpy. Zejména jejich slupky obsahují velké množství hrubé vlákniny, která napomáhá snadnému průchodu stolice trávicím traktem.

8. Sladké brambory

Bohaté množství vlákniny ve sladkých bramborách udržuje stolici měkkou a umožňuje její snadný pohyb tím, že absorbuje vodu v trávicím traktu. To pomáhá při zmírňování a prevenci zácpy. Hospitalizovaní pacienti, kterým byl doporučen odpočinek, často trpí zácpou, protože se příliš nepohybují. Sladké brambory v takových případech dělají zázraky. Malá porce sladkých brambor skvěle funguje také při léčbě zácpy u dětí.

9. Dýně

Dýně je skvělým zdrojem vody a vlákniny. Obě tyto živiny umožňují hladký pohyb potravy trávicím traktem a normální tvorbu stolice, čímž účinně zmírňují zácpu.

10. Cukrová řepa

Cukrová řepa obsahuje velmi vysoké procento vlákniny, a právě to z ní dělá ideální přírodní projímadlo. Pokud však řepu nemáte zrovna v oblibě, upečte si ji s několika oblíbenými bylinkami a poté si pochutnejte na chutné specialitě.

Tekutiny, jako jsou čerstvé ovocné šťávy a voda, vám pomohou zůstat hydratovaní a zmírnit zácpu. Při závažných stavech je také důležité vyhýbat se alkoholu. V případech, kdy kojenci konzumují umělou výživu a trpí zácpou, může příznaky zmírnit větší naředění umělé výživy čistou vodou.

Zbavte se tedy projímadel zakoupených v obchodě a vyzkoušejte raději tato přírodní projímadla, která vám poskytnou úlevu od zácpy.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: John Hopkins Medicine , National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases