5 šokujících důvodů proč je žvýkání žvýkačky prospěšné

Žvýkáte rádi žvýkačky? Tato oblíbená sladkost je jednou z nejstarších pochoutek. Ročně se jich po celém světě prodá 374 miliard kusů a podle výzkumů strávíme žvýkáním žvýkaček 187 miliard hodin. Najdete ji v nespočtu příchutí, od mátové po skořicovou. A přestože je také známá tím, že dělá lepkavý nepořádek, zvyk žvýkat žvýkačku může mít ve skutečnosti určité výhody.

Pokud jste však náchylní k plynatosti, možná byste se žvýkačkami měli šetřit. Tento zlozvyk vás nutí polykat více vzduchu, což vede k hromadění plynů v trávicím traktu. Ten se promění v nadýmání, plynatost a nepříjemné pocity, takže se nesnažte žvýkat žvýkačku příliš často. Začněte s jednou nebo dvěma žvýkačkami týdně a uvidíte, jak se budete následně cítit.

Vzhledem k překvapivým přínosům žvýkačky rozhodně stojí za to ji vyzkoušet. Zde je 5 zajímavých způsobů, jak vám žvýkačka může pomoci.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Snižuje stres

Místo toho, abyste v sobě nechali vřít životní stres, žvýkejte žvýkačku. Ve studii Physiology & Behavior z roku 2017 vědci zadávali účastníkům úkoly vyvolávající stres. Jedna skupina žvýkala žvýkačku, zatímco druhá ne. Výsledky ukázaly, že žvýkání žvýkaček snižuje nejen úzkost, ale také kortizol.

Kortizol je stresový hormon, který stojí za všemi těmi šílenými pocity. U skupiny, která ve výzkumné studii žvýkala žvýkačku, se dokonce zvýšila bdělost. Vědci se domnívají, že žvýkačka skutečně zlepšuje průtok krve do mozku, což vede k antistresovým účinkům. Před pohovorem nebo schůzkou sáhněte po žvýkačce. I když nebude vhodné žvýkat žvýkačku při pohovoru, může to předem uklidnit vaše nervy.

2. Zvyšuje kognitivní funkce

Patří žvýkačka mezi funkční potraviny? Podle studie z roku 2014 v časopise Journal of Appetite to je docela možné. Při žvýkání žvýkaček se zvyšuje přísun glukózy a zlepšuje se paměť. Během žvýkání se také aktivují mozkové neuronální sítě. Bdělost a pozornost se prudce zvýší, což vede ke zlepšení kognitivních funkcí. V kombinaci s příznivými účinky na stres je žvýkání žvýkaček ideální pro náročné chvíle. Vezměte si žvýkačku při studiu nebo práci na projektu.

3. Zabraňuje erozi zubů způsobené kyselinami

Pokud trpíte gastroezofageální refluxní chorobou (GERD), může být žvýkačka vaším novým nejlepším přítelem. Regurgitovaná kyselina při GERD může způsobovat zubní erozi, ale žvýkačka podporuje polykání. To napomáhá vylučování kyseliny ze zažívacího traktu. Chcete-li využít všech výhod, žvýkejte žvýkačku bez cukru 30 minut po jídle. Studie z roku 2015 v časopise Journal of Dental Research zjistila, že tento zvyk může pomoci snížit postprandiální reflux kyseliny.

4. Chrání před zubním kazem

Zdá se to být neintuitivní, ale žvýkačky bez cukru mohou zabránit vzniku zubního kazu. Žvýkání zvyšuje produkci slin, které odplavují bakterie způsobující zubní kazy. Tyto sliny mají také vysoké pH, takže neutralizují pH plaku po konzumaci cukru. Časopis Journal of the Irish Dental Association dokonce naznačuje, že může také snižovat tvorbu zubních skvrn. Jen si nezapomeňte vybrat žvýkačky bez cukru! Žvýkačky s cukrem všechny tyto výhody znehodnotí.

5. Potlačuje chuť k jídlu

Pokud se snažíte zhubnout, žvýkačky mohou být nástrojem na hubnutí, o kterém jste neměli tušení. Žvýkací pohyb vyvolává orosenzorickou stimulaci, což je pocit, který pomáhá rozvíjet pocit sytosti. Chuť na vysokoenergetické svačinky nebo jídla se tak bude snáze kontrolovat.

Experiment z roku 2017 v časopise Journal of Appetite tuto skutečnost vyzkoušel. Po žvýkání žvýkačky po dobu nejméně 45 minut se u účastníků projevil pokles hladu a chuti k jídlu. Snížila se také jejich touha po jídle, což vedlo ke snížení hmotnosti jídla o 10%, a zároveň se zlepšila celková sytost. Žvýkačka by mohla být tajemstvím sebeovládání na večírcích, akcích a v restauracích. Když zatoužíte po nějakém občerstvení, zakousněte se do žvýkačky.

Pokud je to možné, žvýkejte kvalitní žvýkačky z obchodu se zdravou výživou. Tyto verze často obsahují prospěšné složky, jako je fluorid, xylitol a antimikrobiální látky. Ať se děje cokoli, nikdy neusínejte se žvýkačkou v ústech!

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , Healthline