Zdravotní stavy které vyvolávají bolesti hlavy a nevolnost

Některé věci nám mohou pořádně zkazit den. Může to být cokoli od nepříjemného e-mailu od šéfa, hádky s milovanou osobou, nebo jen špatná dopravní situace. Co však může opravdu zničit i ty nejlepší dny, jsou bolesti hlavy doprovázené nevolností. Zdá se, že se objevují bez konkrétní příčiny a velmi ztěžují přežití dne.

Abychom mohli bolesti hlavy a nevolnost léčit, je důležité zjistit, co je způsobilo. Zde je několik zdravotních stavů, které za to mohou.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Migréna

Nejběžnějším typem bolesti hlavy, která zároveň způsobuje nevolnost, je migréna. Pokud trpíte migrénou, můžete pociťovat bolest pouze na jedné straně hlavy. Mezi běžné příznaky migrény (kromě nevolnosti) patří citlivost na světlo a zvracení. Mezi nejčastější spouštěče migrény patří:

Zpracované, fermentované, nakládané, nebo marinované potraviny
Pečené výrobky
Ovoce (např. avokádo, banány a citrusové plody)
Maso a mléčné výrobky
Červené víno
Stres

Migrénu mohou způsobovat také některé pachy, hlasité zvuky a jasná světla. Příznaky migrény mohou zmírnit volně prodejné léky, dostatečný spánek a zvládání stresu.

2. Klastrové bolesti hlavy

Clusterové bolesti hlavy jsou vzácné a velmi bolestivé. Jsou charakterizovány bolestmi hlavy, které přicházejí ve shlucích, s 1-8 bolestmi hlavy denně. Tyto bolesti hlavy se objevují během 1-3 měsíců téměř každý rok, často ve stejnou roční dobu.

Bolest způsobená těmito bolestmi hlavy je vždy silná a zasahuje jednu stranu hlavy. Mezi další příznaky, které provázejí clusterové bolesti hlavy, patří:

Nevolnost
Zarudlé a slzící oči (na bolestivé straně)
Pokleslá oční víčka
Výtok z nosu nebo ucpaný nos

Bolest začíná náhle a může trvat 30-60 minut. Během této doby se můžete cítit neklidní a rozrušení. Statistiky uvádějí, že muži mají pětkrát vyšší pravděpodobnost, že je dostanou, než ženy. Častou příčinou clusterových bolestí hlavy je kouření. Může je však dostat kdokoli. Proti klastrovým bolestem hlavy mohou být účinné některé nosní kapky, léky a injekce, takže pokud máte podezření, že je máte, obraťte se co nejdříve na lékaře.

3. Hypotenze

Za vašimi bolestmi hlavy a nevolností může stát abnormálně nízký krevní tlak. Někteří lidé mají tendenci mít nízký krevní tlak neustále a nemají žádné doprovodné příznaky nebo symptomy. To je normální a není třeba tomu věnovat lékařskou pozornost. Někdy však vaše tělo nemusí být schopno vrátit krevní tlak do normálu, nebo tak může činit příliš pomalu. To způsobuje příznaky jako např.:

Bolesti hlavy a závratě
Nevolnost
Studená, zpocená kůže
Únava
Rozmazané vidění

Některé léky a zdravotní poruchy způsobují hypotenzi. A to vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud se tedy u vás vyskytne některý z výše uvedených příznaků spolu s nízkým krevním tlakem, okamžitě se obraťte na odborníka.

4. Otrava jídlem

Některé druhy otravy jídlem mohou vyvolat nevolnost a bolesti hlavy. Ty jsou specifické pro organismus, který potravinu kontaminuje, včetně např.:

Hepatitida A: Tento virus se vyskytuje v syrových produktech, kontaminované pitné vodě, měkkýších z kontaminovaných vod a v tepelně neupravených potravinách. Mohou se také vyskytovat v tepelně upravených potravinách, které nejsou ohřívány po kontaktu s infikovanou potravinou. Kromě bolesti hlavy a nevolnosti způsobuje otrava způsobená hepatitidou A průjem, tmavou moč, žloutenku a bolesti břicha.

Noroviry: Tyto viry se rovněž vyskytují v syrových produktech, kontaminované vodě a tepelně neupravených potravinách. Způsobují bolesti hlavy, nevolnost, zvracení a průjem.

Otravy jídlem jsou přitom poměrně časté, ročně se jich vyskytnou stovky. A přestože se většina případů vyřeší bez léčby, je vždy lepší poradit se s odborníkem, aby se vyloučily případné komplikace.

5. Spála

Spála je bakteriální infekce způsobená streptokokem skupiny A (bakterie). Obvykle postihuje lidi, kteří mají streptokoka v krku, nebo kožní infekce způsobené stejnou bakterií. Spála se nejčastěji vyskytuje u dětí a může vyžadovat lékařskou pomoc, aby se předešlo případným komplikacím. Mezi běžné příznaky tohoto onemocnění patří:

Bolesti hlavy
Bolesti těla
Nevolnost a zvracení
Velmi červené, bolestivé hrdlo
Horečka (40 stupňů nebo více)
Zduření žláz
Červená vyrážka s pocitem smirkového papíru
Jasně červená kůže v podpaží, na loktech a v tříselných záhybech
Bělavý povlak na jazyku
„jahodový“ (červený a hrbolatý) jazyk

Léčba antibiotiky obvykle tento stav zmírní. Pro osoby, které trpí tímto onemocněním, je také důležité, aby si pravidelně myly ruce a dostatečně odpočívaly.

6. Pohybová nemoc

Pohybová nevolnost je způsobena citlivostí na určité druhy pohybu. Obecně k pohybové nevolnosti dochází při nesouladu mezi informacemi, které mozek přijímá z vestibulárního systému (mechanismus rovnováhy vnitřního ucha), a tím, co „vidí“ oči. Mezi příznaky nevolnosti z pohybu patří:

Nevolnost
Bolesti hlavy
Únava
Říhání
Pocení
Nadměrná tvorba slin

Pokud trpíte nevolností z pohybu, může vás také polévat studený pot. Můžete zkusit upřeně se dívat na pevný předmět, zavřít oči, a vyhnout se alkoholu 24 hodin před cestou. Kromě toho vám mohou některé léky pomoci tento stav překonat. Než si je však sami předepíšete, nezapomeňte se poradit s odborníkem.

7. Syndrom cyklického zvracení

Tento syndrom vede k náhlým, opakovaným záchvatům silné nevolnosti, zvracení a fyzického vyčerpání, které se zdánlivě objevují bez zjevné příčiny. Mezi další příznaky tohoto stavu patří:

Bolesti hlavy
Nechutenství
Bolesti břicha
Průjem
Horečka
Závratě
Citlivost na světlo

Tyto záchvaty mohou trvat několik hodin až několik dní. Někdy mohou být tak závažné, že člověk musí zůstat několik dní v posteli. Pokud máte podezření, že byste mohli mít toto onemocnění, okamžitě se poraďte s odborníkem.

Mezi další obecné příčiny bolesti hlavy a nevolnosti patří těhotenství, nadměrný příjem alkoholu nebo kofeinu a dehydratace. Tyto příčiny jsou však mírné a obvykle samy odezní. Pokud máte někdy podezření, že by vaše bolest hlavy a nevolnost mohly být něčím vážným, nebo pokud máte tendenci tyto dvě příčiny často pociťovat, obraťte se co nejdříve na odborníka.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medline Plus , Medical News Today