Zdravotní stavy, které lékaři často chybně diagnostikují

Kdykoli se u vás objeví zdravotní potíže, jako jsou náhlé bolesti v různých částech těla, nevolnost, zažívací potíže nebo jiné podivné příznaky, zamíříte rovnou k lékaři. Věříte, že váš zdravotní problém přesně diagnostikuje a zajistí vám správnou léčbu. Ale co když se lékař, kterému tak důvěřujete, zmýlí? Případy, kdy lékaři chybně diagnostikují zdravotní potíže, jsou ve skutečnosti poměrně časté. Někdy nemusí být příznaky nemoci specifické pro danou nemoc a mohou se u jednotlivých osob lišit. Vaše šance na chybnou diagnózu se zvyšuje, pokud máte velmi časté nebo velmi vzácné onemocnění. Zde jsou uvedeny stavy, které lékaři běžně chybně diagnostikují.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Lupus

Lupus je chronické zánětlivé onemocnění. Jeho nejvýraznějším příznakem je vyrážka ve tvaru motýla přes tvář, ale ne u všech pacientů se tato vyrážka objeví. V takových případech je velmi obtížné nemoc přesně diagnostikovat. Lupus postihuje ledviny, mozek, plíce, kůži a klouby, což ještě více ztěžuje diagnostiku tohoto onemocnění. Lidé musí podstoupit kompletní fyzikální vyšetření a musí si nechat udělat testy krve a moči, aby bylo možné onemocnění diagnostikovat.

Lymská borelióza

Kousnutí klíštětem je poměrně nebezpečné a může způsobit boreliózu. U pacientů se obvykle objeví vyrážka, ale ne ve všech případech. Jejími příznaky jsou únava, ztuhlost, bolesti hlavy, svalů a kloubů a další příznaky podobné chřipce, které lze snadno zaměnit za příznaky jiných onemocnění. Krevní test může potvrdit přítomnost protilátek proti borelióze, ale trvá nějakou dobu, než se tyto protilátky v krvi projeví. Protože krevní testy nejsou zcela spolehlivé, mohou lidé trpět i rok, než je borelióza přesně diagnostikována.

Celiakie

Celiakie je imunitní reakce na lepek, která způsobuje zánět tenkého střeva. Hlavním důvodem, proč je toto onemocnění běžně chybně diagnostikováno, je skutečnost, že má mnoho příznaků, které se u jednotlivých osob liší, a u některých lidí se neprojevují vůbec. Lidé s tímto onemocněním by měli při požití lepku zažívací potíže a přibližně polovina z nich trpí průjmem a hubnutím. Mezi další příznaky celiakie patří bolesti hlavy, reflux kyseliny, bolesti kloubů a svědění kůže.

Fibromyalgie

Fibromyalgie je chronické onemocnění, které způsobuje bolesti svalů a kloubů, úzkost a únavu. Zvláštností tohoto onemocnění je, že když si lidé stěžují na své úporné bolesti, zdá se, že nemají žádnou fyzickou příčinu. V takových případech lékaři často diagnostikují stav jako fibromyalgii. V mnoha případech je toto onemocnění zaměňováno za revmatoidní artritidu a lupus.

Hypotyreóza

Štítná žláza je zodpovědná za produkci hormonů štítné žlázy, které pomáhají řídit metabolické procesy v těle. V případě hypotyreózy štítná žláza neprodukuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy. Hormonální nerovnováha způsobuje únavu, suchou kůži, přibývání na váze, slabost a bolesti svalů. Tyto příznaky jsou běžně zaměňovány za příznaky fibromyalgie a deprese. Vzhledem k tomu, že je to časté u starších žen, jsou příznaky často připisovány zhoršujícím se tělesným funkcím v důsledku vyššího věku.

Srdeční mrtvice

Srdeční mrtvice je potenciálně invalidizující a smrtelná, kvůli čemuž by její časné příznaky neměly být nikdy přehlíženy. V mnoha případech bývá mladým lidem s časnými příznaky mrtvice často nesprávně diagnostikována intoxikace alkoholem, migréna nebo závrať. Mrtvice se může přihodit v každém věku, proto byste nikdy neměli ignorovat její příznaky, jako jsou silná bolest hlavy, zmatenost, problémy s viděním, pokleslá jedna strana obličeje, potíže s řečí a slabost v paži. Pokud se u vás nebo u někoho z vašich známých tyto příznaky vyskytnou, neměli byste s přivoláním pomoci otálet.

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva (apendicitida) je stav, při kterém dojde k zánětu slepého střeva, 6-10 cm dlouhé trubice vycházející z tlustého střeva. Mezi jeho příznaky patří bolest v oblasti pupku, nevolnost a mírná horečka. V některých případech není apendicitida diagnostikována, protože apendix může směřovat dozadu, kvůli čemuž může člověk pociťovat bolesti zad, což vede k chybné diagnóze. V některých jiných případech může slepé střevo prasknout a bolest může po nějaké době ustoupit, což u lidí vyvolá dojem, že se nemají čeho obávat. Může však jít o potenciální ohrožení života, pokud tekutiny ze střev prosáknou ven a způsobí infekci.

Nikdy byste neměli brát na lehkou váhu jakoukoli náhlou bolest nebo podivný pocit v jakékoli části těla. Měli byste si být vědomi svého těla a měli byste pravidelně absolvovat lékařské vyšetření. Pokud nejste spokojeni s diagnózou, kterou stanovil jeden lékař, můžete si pro jistotu vždy vyžádat názor druhého lékaře.