Lupus a přírodní způsoby jak se vypořádat s příznaky lupusu

Lupus, nazývaný také systémový lupus erythematodes (SLE), vzniká, když imunitní systém chybně napadá zdravé tkáně. Může poškodit mnoho částí vašeho těla včetně srdce, ledvin, plic, kloubů, cév a kůže a projevuje se řadou příznaků, včetně bolesti a otoků kloubů, bolesti svalů, horečky, únavy, citlivosti na slunce a vyrážek. Lupus může často propuknout a způsobit vám zhoršení příznaků na několik týdnů. Na lupus neexistuje lék, ale konvenčně vám mohou být předepsány léky, které zmírňují zánět, vyrovnávají hormony, pomáhají imunitnímu systému a řeší poškození kloubů. Vzhledem k tomu, že lupus může poškozovat několik orgánů, může být nutné, abyste kromě svého běžného lékaře navštěvovali také specialisty na problémy jím způsobené. Pokud například poškozuje vaše cévy nebo srdce, může být nutné navštívit kardiologa.

Ačkoli je lupus nevyléčitelné autoimunitní onemocnění, které vede k zánětům kůže, kloubů a dalších orgánů, můžete udělat mnoho pro to, abyste předešli vzplanutí, vyrovnali hormony a pomohli svému imunitnímu systému. I když potřebujete běžnou lékařskou péči, aby se vyloučilo poškození orgánů a posoudil se rozsah dopadu onemocnění, úprava životního stylu a přírodní terapie vám také mohou pomoci se s tímto stavem vypořádat. Zde se podívejte na některé věci, které můžete udělat:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vyhýbejte se přílišnému slunci a používejte opalovací krém

UV záření může způsobit kožní vyrážky a/nebo vzplanutí lupusu, proto nezapomínejte po celý rok používat opalovací krém. Aplikujte opalovací krém s ochranným faktorem SPF přibližně 70 na celé tělo, a to i na zakryté části, protože běžné oblečení může poskytovat ochranu odpovídající pouze asi SPF 5. Pro další ochranu před sluncem, zejména pokud jste citliví na světlo, noste sluneční brýle a klobouky se širokou krempou. Také některé léky mohou zvýšit vaši fotosenzitivitu. Kromě toho omezte dobu pobytu na slunci.

Jezte protizánětlivé potraviny

Přestože neexistuje nic jako speciální lupusová dieta, může být užitečná konzumace protizánětlivých potravin a vyhýbání se látkám, které zánět podporují. Identifikace a eliminace spouštěčů SLE souvisejících s potravinami může také pomoci snížit výskyt vzplanutí. Můžete se nechat odborně otestovat na potravinové alergie nebo můžete vyzkoušet eliminační dietu, abyste zjistili, co vaše střeva dráždí a co ne. Vedení potravinového deníku vám také pomůže udržet si přehled. Zdá se také, že některé potraviny vyvolávají vzplanutí častěji než jiné – například nadměrný příjem tučných jídel, bílkovin, potravin bohatých na zinek a železo. Na druhou stranu bylo zjištěno, že pomáhá konzumace potravin bohatých na vitamíny A, D a E, vápník a selen a příjem pupalkového oleje, lněného semínka, rybího oleje atd.

Při plánování jídel by pomohlo mít na paměti několik rad.

Potraviny, kterým se vyhnout

Sůl, cukr a zpracované potraviny: Snižte množství soli, kterou přidáváte do jídla, a pečlivě čtěte etikety zpracovaných potravin, abyste si vybrali potraviny bez soli. To je důležité zejména v případě, že máte vysoký krevní tlak nebo lupusové onemocnění ledvin. Cukr také není užitečná potravina a jeho nadměrné množství může vést k přibývání na váze a dalším zdravotním problémům. Sůl, cukr a zpracované potraviny přispívají ke zvýšení pravděpodobnosti koronárního srdečního onemocnění, takže je nejlepší konzumovat je v omezeném množství.

Kofein: Pokud vás léky na lupus trápí, omezte kofein. Kofein z kávy, čaje a limonád může zhoršovat podráždění a bránit i vašemu spánku.

Alkohol: Alkoholické nápoje dráždí žaludek a v kombinaci s léky se mohou stát smrtelnými. Alkohol potlačuje imunitní systém a má negativní účinky na vaše srdce, játra, ledviny a svaly. Pijte s mírou a vypěstujte si chuť na nealkoholické a nesladké nápoje.

Vojtěška a echinacea: Pokud jste pacient s lupusem, ujistěte se, že se vyhýbáte vojtěšce a echinacee. Tyto byliny jsou sice velmi účinné při mírných infekcích, ale mají tendenci zhoršovat příznaky lupusu. Echinacea posiluje imunitní systém, a to může u lidí s autoimunitním onemocněním, jako je lupus, způsobit vzplanutí. Vojtěška mezitím obsahuje sloučeninu zvanou L-kanavanin, která může zhoršit příznaky lupusu a dokonce vyvolat jeho vzplanutí. Dalšími škodlivými rostlinnými produkty jsou houby, fazole a sója, které mohou zhoršovat příznaky lupusu.

Potraviny, které je vhodné zařadit

Ovoce, zelenina, ryby, ořechy a obiloviny: Do svého jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, ořechy, obiloviny, přibližně dvě porce ryb týdně a malé množství mléčných výrobků a masa. To do jisté míry odpovídá středomořské dietě a je to dostatečně jednoduché, aby to mohl dodržovat každý člen rodiny.

Brusinky. Plody i šťáva mohou pomoci předcházet infekcím močových cest.

Rajčatový protlak a další rajčatové výrobky. Všechny jsou bohatým zdrojem lykopenu, o němž se předpokládá, že snižuje riziko některých typů rakoviny a srdečních onemocnění.

Vitamín C. Tento silný antioxidant posiluje náš imunitní systém a zdraví srdce, plic a kůže. Mezi bohaté zdroje vitamínu C patří citrusové plody, zelí, meloun, květák, brokolice, zelená paprika, čerstvá rajčata a jahody.

Dobré tuky. Olivový olej, ořechy, rybí tuk a olej z pšeničných klíčků jsou vynikajícími zdroji dobrých mastných kyselin a mohou pomoci snížit zánět.

Omega-3 mastné kyseliny. Tyto srdci prospěšné mastné kyseliny jsou dostupné v rybách, jako je losos, sardinky, makrela a sleď. Mají protizánětlivé a imunitu posilující vlastnosti, což je pro pacienty s lupusem důležité. U osob trpících lupusem, které konzumovaly stravu s nízkým obsahem omega-3 mastných kyselin, byly pozorovány poměrně špatné příznaky lupusu a vyšší hladina cholesterolu a aterosklerózy.

Vápník. Pokud užíváte kortikosteroidy k léčbě jakéhokoli zánětlivého onemocnění vyvolaného lupusem, jste pravděpodobně ohroženi osteoporózou, protože tyto léky zasahují do vstřebávání vápníku. Pravdou je, že i bez užívání kortikosteroidů jsou křehké kosti pro pacienty s lupusem bohužel realitou. Zanícené cévy a neschopnost pravidelně cvičit kvůli bolesti jsou příčinami slabosti kostí. Proto se zásobte vápníkem a vitamínem D, základními stavebními kameny pro zdraví kostí. Jogurt, mléko a sýr jsou jeho bohatými zdroji. Dobrým zdrojem vápníku je i losos s kostmi. O něco méně bohatými zdroji vápníku jsou brokolice, zelí, brukev, listová zelenina a kysané zelí.

Vitamín D. Je známo, že většina pacientů s lupusem má nízké množství vitamínu D. Tento vitamín podporuje náš imunitní systém, kromě toho zvyšuje vstřebávání vápníku a zabraňuje osteoporóze. Vejce, celozrnné obiloviny a rybí tuk jsou dobrými zdroji vitamínu D. Vitamín D se v našem těle z velké části vytváří ze slunečního záření na kůži, ale pro nemocné lupusem sluneční záření představuje více problémů než přínosů, protože UV záření může vyvolat vzplanutí lupusu.

Vitamín A. Ukázalo se, že příjem vitamínu A zmírňuje účinky lupusu. Vitamín A získávejte z vajec, hovězích jater, špenátu, kapusty, sladkých brambor a mrkve.

Nízkotučné bílkoviny. Zanechte tučného masa a jako zdroj bílkovin si vyberte kuřecí maso, ryby a fazole. I ty je lepší péct nebo grilovat. Výbornou volbou je také tuňák a losos, oba bohaté na srdci prospěšné omega-3 tuky.

Pravidelné cvičení pro více energie

Může to znít neintuitivně, ale pravidelné cvičení může snížit únavu způsobenou lupusem. Studie ukazují, že pacienti s lupusem, kteří často cvičí, se cítí šťastnější, mají více naděje a cítí se energičtější. Pravidelné cvičení je také dobré pro kontrolu hmotnosti, zdraví kostí, kardiovaskulární zdraví a duševní zdraví. Jedno varování: Znáte své limity vytrvalosti a nepřekračujte je.

Cvičení s vlastní vahou, jako je chůze, chůze do schodů a tanec, jsou účinnými cviky na posílení kostí.

Plavání a vodní aerobik jsou bezpečné aktivity s nízkou zátěží, které usnadňují cvičení lidem s bolestmi svalů. Pokud se cvičí v teplé vodě, zvyšuje se průtok krve a klouby jsou také méně namáhány.

Jóga, tai-či nebo pilates zlepší vaši pružnost a pohyblivost a zanechají ve vás pocit klidu.

Dopřejte si probiotika

Lupus snižuje populaci mikrobioty v našem trávicím traktu a to se projevuje různými typy břišních potíží. Ke zklidnění příznaků lupusu používejte doplňky stravy, které obsahují probiotické laktobacily a kyselinu retinovou. Jogurt bez přidaného cukru a další fermentované potraviny, jako je kefír, jsou dobrým zdrojem probiotik v potravinách.

Zajděte si na masáž

Masáž může snížit stres a zlepšit bdělost a energii. Masáž také vede k uvolňování endorfinů, což jsou hormony zmírňující bolest. Může snížit bolestivost a zánět, zmírnit bolest a vyčerpání a pomoci vám pohodlněji se pohybovat. Mějte však na paměti, že hlubokotkáňová masáž nemusí být vhodná pro osoby s lupusem. Masáž také odložte, pokud prožíváte vzplanutí se zjevnými příznaky, jako je horečka nebo vyrážka, a informujte maséra, pokud užíváte léky na léčbu lupusu.

Vyzkoušejte akupunkturu

Starobylá lékařská praxe akupunktury může pomoci při řešení příznaků lupusu. Tato praxe je založena na teorii, že příčinou onemocnění je překážka v životní síle zvané „čchi“, která proudí vaším tělem po drahách zvaných meridiány. Zavádění tenkých jehel do určitých míst těla má odstranit blokády a obnovit správný tok čchi. Existují důkazy, že akupunktura může u lidí s lupusem snížit bolest a únavu. Dbejte však na to, abyste se na léčbu obrátili na kvalifikovaného lékaře.

Zvládání stresu

Stres může zhoršovat příznaky lupusu. Pravidelné praktikování relaxačních technik, jako jsou hluboká dechová cvičení, meditace všímavosti nebo řízené představy, vám také může pomoci překonat stres.

Hluboké dýchání je jednoduchá a téměř instinktivní technika, pokud jde o zmírnění stresu. Zhluboka se nadechněte nosními dírkami do břicha a vydechněte ústy.

Meditace všímavosti spočívá v soustředění mysli na přítomný okamžik bez obav o budoucnost nebo přemýšlení o minulosti.

Řízené představy zahrnují vizualizaci uklidňujících scén, míst nebo zážitků ve vaší mysli, které mohou nahradit stresující pocity a navodit uvolnění.

Můžete také podniknout aktivní kroky ke snížení stresu ve svém životě. Dodržujte tempo, v případě potřeby zkraťte pracovní dobu v práci a neostýchejte se požádat o pomoc rodinu a přátele. A dbejte na to, abyste si dostatečně odpočinuli, když jste unavení, zejména pokud máte bolesti. Se stresem vám mohou pomoci vyrovnat se také podpůrné skupiny a poradenství.

Dopřejte si dostatek spánku

Spánek hraje důležitou roli ve zdraví našeho imunitního systému. Méně spánku oslabuje obranné mechanismy našeho těla. A studie ukazují, že chronický nedostatek spánku je společným faktorem mnoha chronických zánětlivých onemocnění, jako je například lupus. Dospělí lidé potřebují v průměru 7 až 9 hodin spánku denně.

Přestaňte kouřit

Kouření komplikuje problémy způsobené lupusem. Dýchací infekce, onemocnění ledvin a cévní komplikace, jako je Raynaudův fenomén, což jsou všechno problémy spojené s lupusem, kouření zhoršuje. Pokud se snažíte přestat kouřit, může vám pomoci náhradní nikotinová terapie, která zmírňuje odvykání tím, že vám podává kontrolované dávky nikotinu.