Účinné terapeutické účinky roztoku jedlé sody
Jedlá soda (soda bicarbona), známá také jako hydrogenuhličitan sodný, je jedním z běžných domácích produktů. Od pečení až po čištění odvádí skvělou práci, a přitom nezatěžuje kapsu. Kromě toho má také léčebné účinky, když se smíchá s vodou a konzumuje se orálně. Níže uvádíme důvody, proč byste měli zvážit pití jedlé sody pro lepší zdraví.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czLéčebné účinky roztoku jedlé sody
Zmírňuje pálení žáhy a zažívací potíže
Pálení žáhy je stav, kdy kyselina chlorovodíková v žaludku regurgituje (vrací se zpět) do jícnu, což způsobuje bolest, pocit pálení a neklid. Jedlá soda jako přírodní zásada neutralizuje kyselinu chlorovodíkovou v žaludku a poskytuje okamžitou úlevu. To je také důvod, proč většina volně prodejných léků a antacid obsahuje jako hlavní složku hydrogenuhličitan sodný neboli jedlou sodu.
Jedlá soda a voda společně přinášejí bublinkový efekt, který podporuje říhání. Tím se zmírňuje nadýmání a plynatost způsobená zažívacími potížemi.
K léčbě pálení žáhy a zažívacích potíží rozpusťte půl lžičky jedlé sody v polovině sklenice vody a roztok vypijte 30 minut po jídle. Pokud je stav závažný, pijte tento roztok jednou za dvě hodiny, přičemž nesmí být překročeno 7 dávek za 24 hodin. Také tento lék nejlépe funguje, pokud je stav občasný. V případě chronických stavů je povinná lékařská konzultace.
Léčí záněty
Forma artritidy zvaná dna je stav charakterizovaný zánětem. Zatímco artritida je obvykle autoimunitní porucha, dna je způsobena v důsledku nadměrného nahromadění kyseliny močové v těle. Tento stav způsobuje silnou bolest, zarudnutí a citlivost kloubů.
Alkalická povaha jedlé sody snižuje hladinu kyseliny močové a zastavuje její další hromadění. Směs půl čajové lžičky hydrogenuhličitanu sodného ve sklenici vody přináší dočasnou úlevu od dny.
Zbavuje infekce močových cest
Infekce močových cest je způsobena nadměrným množením bakterií v močových cestách. Bakteriím se daří v kyselém prostředí, což zvyšuje příznaky pocitu pálení a nadměrného a bolestivého močení. Jedlá soda neutralizuje kyselé prostředí a poskytuje úlevu od příznaků.
Smíchejte lžičku jedlé sody a nízkokalorického sladidla ve sklenici vody a ráno si ji dejte nalačno.
Omezuje rakovinu
Nádory rakoviny metastazují (šíří se) v kyselém prostředí. Studie provedené na zvířecích modelech lidské rakoviny prsu odhalily, že hydrogenuhličitan sodný vyrovnává pH kyselého prostředí. Neutralizační účinek se dostavuje, aniž by bylo ovlivněno normální pH krve nebo jiných tělesných tkání. A co víc – jedlá soda je naším organismem dobře snášena bez jakýchkoli vedlejších účinků, pokud je užívána v optimálním množství.
Současné studie ukazují, že pomáhá konzumace 12 g jedlé sody ve 2 šálcích vody po dobu 2 hodin. Užívání roztoku třikrát denně je účinnější.
Zabraňuje nachlazení a chřipce
Používání jedlé sody k léčbě nachlazení a chřipky se datuje od 20. let 20. století. Důvodem je opět skutečnost, že bakterie a viry se rychle šíří v kyselém prostředí a jejich neutralizace přináší úlevu. Alkalická povaha jedlé sody působí jako preventivní i léčebný prostředek proti nachlazení a chřipce.
Dávkování při nachlazení a chřipce se liší v závislosti na závažnosti infekce. Nejlepší je poradit se o tom se svým lékařem.
Kromě toho je jedlá soda účinná také při léčbě ledvinových kamenů. Výsledky jsou však smíšené a některé studie ukazují nepříznivé účinky jedlé sody u lidí s onemocněním ledvin, kteří mají také hypertenzi a cukrovku.
Jedlá soda se v těle rozkládá na sodíkové ionty, které regulují různé metabolické činnosti. Nadbytek sodíkových iontů by mohl mít škodlivý vliv na svaly, srdce a mozek. Proto se v každém případě doporučuje poradit se s lékařem o dávkování a frekvenci, než ji zvolíte jako lék.