Důvody, proč trpíte na infekce močových cest

Podle některých údajů dostane infekci močových cest alespoň jednou za život každá pátá žena. To znamená, že každá pátá žena pozná mučivý pocit pálení při močení a neustálý pocit, že se jí chce na záchod, i když nemusí. V některých závažných případech může infekce močových cest vyústit také ve vysokou horečku a noční třesavku. I když infekcí močových cest mohou onemocnět i muži, mnohem častěji se vyskytuje u žen. Močový systém žen je vnitřní a kratší, takže jsou k infekci náchylnější. Menstruace a infekce močových cest? Zdá se, že ženy z biologického hlediska vždy tahají za kratší konec. Pokud už nikdy nechcete trpět infekcí močových cest, vyhněte se těmto sedmi spouštěčům.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nemáte dobré návyky po sexu

Sex je bohužel jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy dostanou infekci močových cest. Sex nasává bakterie z hluboké vaginální dutiny a přenáší je do močové trubice. I když rozhodně neobhajujeme abstinenci, je třeba po sexu dodržovat určitá opatření. Vždy se snažte vymočit do půl hodiny po sexu, abyste odplavily všechny škodlivé bakterie. Jediné, čemu byste se měli za každou cenu vyhnout, je mytí přirození bezprostředně po sexu. Navzdory všeobecnému přesvědčení to ve skutečnosti zvyšuje pravděpodobnost, že dostanete infekci močových cest, protože to narušuje vaši přirozenou flóru.

Nemáte pod kontrolou svou cukrovku

Pokud máte cukrovku s nestabilní hladinou cukru v krvi, je vaše šance na infekci močových cest mnohem vyšší. Pokud je hladina cukru v krvi příliš vysoká, vaše tělo se ji snaží vyloučit močí. Pokud neustále vylučujete sladkou moč, znamená to, že vytváříte dokonalé útočiště pro bakterie. Špatné bakterie se živí cukrem, takže se jim bude dařit, pokud vaše cukrovka není kontrolována. Zvládnutí hladiny cukru prospěje nejen celému vašemu zdraví, ale také zabrání infekci močových cest.

Nepijete dostatek vody

Pokud málo močíte, vaše tělo vás pravděpodobně potrestá infekcí močových cest. Pokud nejsou vaše močové cesty neustále zavlažovány, špatné bakterie se budou množit a bude se jim dařit. Pokud si nejste jisti, zda pijete dostatek vody, podívejte se při příštím močení na barvu své moči. Pokud je bezbarvá nebo světle žlutá, jsou vaše hydratační schopnosti docela dobré. Pokud je však velmi žlutá, není to dobrá zpráva. Čím tmavší je vaše moč, tím méně vody pijete. Pokud tedy chcete z těla vyplavit všechny ty špatné bakterie, hltejte vodu celý den.

Jste typ člověka, který se utírá odzadu dopředu

Vaše hovínka jsou plná nepříjemných bakterií, které je třeba z těla vyloučit. Působení výkalů je jedním z nejčastějších způsobů šíření nemocí a infekce močových cest nejsou výjimkou. Pokud se utíráte směrem odzadu dopředu, šíříte všechny tyto špatné bakterie přes močovou trubici. Když to uděláte, v podstatě přivítáte infekci močových cest s otevřenou náručí. Vždy se utírejte zepředu dozadu, aby škodlivé bakterie zůstaly daleko od močové trubice.

Nemočíte, když potřebujete

Všimli jste si, že vaše moč je vždy kalnější, když ji nějakou dobu zadržujete? Zadržování moči po dlouhé hodiny dává špatným bakteriím čas, který potřebují k růstu a množení. Pokud nemočíte pravidelně (protože pravidelně pijete vodu), nemůže se vaše močová trubice očistit od škodlivých bakterií. I v situacích, kdy máte pocit, že nemůžete často chodit na toaletu, jako jsou dlouhá jednání nebo cesty, se vždy snažte omluvit na přestávku na toaletu.

Berete antikoncepci

Antikoncepce funguje tak, že do vašeho těla vylučuje syntetické hormony. To může způsobit hormonální nerovnováhu, která může vyústit v infekci močových cest. Pokud jsou infekce močových cest velmi závažné a narušují váš každodenní život, možná budete muset promluvit se svým gynekologem o jiných možnostech antikoncepce. Můžete také přijmout preventivní opatření, která sníží riziko infekce močových cest nebo sníží její intenzitu.

Neměníte dostatečně často své menstruační potřeby

Nechávala jste někdy tampon bez rozmyslu celý den? Špatné menstruační návyky z vás často mohou udělat hlavního kandidáta na infekci močových cest. Špinavé tampony a hygienické vložky způsobují rozkvět špatných bakterií, které napadají vaši močovou trubici. Nezapomeňte si je každých pár hodin vyměnit, aby bakterie neměly šanci se rozmnožit. Používání bavlněných vložek nebo tamponů také výrazně snižuje pravděpodobnost, že dostanete infekci močových cest. Obsahují velmi málo vlhkosti, což nepodporuje růst bakterií.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , NHS