Rozmarýnový esenciální olej: Zdravotní účinky a jeho použití

Rozmarýn, stejně jako jiné bylinky, je součástí kuchyňské a lékařské poličky již tisíce let. Rozmarýn, používaný pro své aroma a jako lék, si i dnes získal velkou oblibu také ve formě oleje! Proto vás určitě budou zajímat zdravotní účinky, které rozmarýnový esenciální olej nabízí.

Rozmarýnový éterický olej se z byliny získává destilací vodní párou. Při této metodě se bylina nechá vařit s vodou. Jakmile se pára a oleje shromáždí, oddělí se a vznikne esenciální olej. Olej je stejně prospěšný, protože si zachovává protizánětlivé, protiplísňové, antibakteriální a antiseptické vlastnosti rozmarýnu, které mu dodávají zdraví prospěšné účinky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Podívejte se na tyto výhody rozmarýnového esenciálního oleje a na to, jak ho můžete používat.

1. Podporuje růst vlasů

Rozmarýnový esenciální olej zlepšuje krevní oběh, čímž podporuje růst vlasů. Je také známo, že zahání lupy a snižuje padání vlasů tím, že hydratuje a vyživuje pokožku hlavy. Aplikace tohoto oleje může také zabránit předčasnému plešatění nebo šedivění vlasů.

Jak ho používat

Přidejte 2-3 kapky rozmarýnového esenciálního oleje do 2 polévkových lžic kokosového oleje nebo jiného nosného oleje dle vlastního výběru.

Tuto směs vmasírujte do pokožky hlavy a postupujte směrem ke konečkům.

Nechte ji působit 15-20 minut a poté ji smyjte šamponem.

Pro dosažení nejlepších výsledků opakujte tento postup dvakrát až třikrát týdně.

Chcete-li se zbavit lupů, můžete také přidat několik kapek esenciálního oleje do šamponu těsně před mytím vlasů. Vždy používejte nosný olej s rozmarýnovým olejem, protože může podráždit pokožku hlavy.

2. Zlepšuje kognitivní funkce

Rozmarýnový olej údajně zlepšuje koncentraci, pomáhá vám efektivněji se učit a zvyšuje vaši duševní energii. Vědci navíc zjistili, že inhalace rozmarýnového oleje výrazně zlepšuje náladu a paměť. Jeho pozitivní účinky na vaše poznávání a potenciál předcházet Alzheimerově chorobě lze přičíst jeho schopnosti zabraňovat rozpadu neurotransmiteru zvaného acetylcholin a udržovat jeho stimulaci.

Jak ho používat

Rozptylujte rozmarýnový olej v místnosti, inhalujte ho přímo z lahvičky nebo si jím potírejte spánky, abyste zlepšili své poznávací schopnosti.

3. Léčí stárnutí pleti

Rozmarýnový esenciální olej bohatý na antioxidanty může při aplikaci na pokožku bojovat proti volným radikálům a pomoci vám zbavit se předčasných známek stárnutí, jako jsou jemné linky a vrásky, a chránit pokožku před poškozením sluncem. Jeho antibakteriální, protizánětlivé a adstringentní vlastnosti vám společně pomohou zbavit se pupínků, akné a mastné pleti.

Jak ho používat

Smíchejte 2 kapky rozmarýnového esenciálního oleje s 1 polévkovou lžící nosného oleje.

Tuto směs masírujte na obličeji asi 10 minut.

Opláchněte obličej teplou vodou a osušte ho.

Pravidelná aplikace může vaší pleti dodat přirozený lesk. Abyste se vyhnuli podráždění pokožky, vždy jej zřeďte nebo použijte s nosným olejem.

4. Zmírňuje stres

V reakci na stres vaše tělo uvolňuje kortizol. Chronický stres může vést k dalšímu zvýšení hladiny kortizolu, což není pro vaše tělo dobré. Rozmarýnový esenciální olej je známý tím, že okamžitě snižuje hladinu kortizolu, čímž zmírňuje stres a snižuje související příznaky, jako je snížená funkce imunitního systému a hustota kostí, nárůst hmotnosti, krevní tlak, cholesterol a srdeční choroby.

Jak ho používat

Naneste 1 kapku esenciálního oleje na spánky a masírujte je, abyste dosáhli uklidňujícího účinku.

Při tom si můžete také mnout ruce, abyste vdechovali jeho vůni.

5. Zmírňuje bolest

Rozmarýnový olej dokáže účinně zmírnit bolesti hlavy, svalů a kloubů a revmatismus tím, že zvyšuje krevní oběh. Díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem je prospěšný při zmírňování bolesti kloubů spojené s artritidou.

Jak jej používat

Rozmarýnový éterický olej naneste přímo na postižené místo a masírujte, abyste si tak ulevili od bolesti.

Pro zmírnění bolesti způsobené revmatismem užívejte parní koupele s rozmarýnovým esenciálním olejem.

6. Léčí zažívací potíže

Kromě léčení zažívacích potíží může rozmarýnový éterický olej zmírnit zácpu, žaludeční křeče, plynatost a nadýmání. Je dobrým detoxikačním prostředkem, který pomáhá odstraňovat toxiny z jater a reguluje tvorbu a vylučování žluči, která hraje důležitou roli v procesu trávení. Může také povzbuzovat chuť k jídlu a zlepšovat vstřebávání živin.

Jak ho užívat

Smíchejte několik kapek esenciálního oleje s kokosovým olejem a vmasírujte jej na pokožku v oblasti žaludku.

7. Zlepšuje zdraví zubů

Jako přírodní dezinfekční prostředek může rozmarýnový esenciální olej ničit bakterie v ústní dutině a chránit vás před problémy, jako je zápach z úst, zánět dásní, zubní kazy a zubní plak.

Jak ho používat

Používejte jej jako ústní vodu přidáním 10-12 kapek rozmarýnového oleje do šálku vody.

Poznámka: Těhotné a kojící ženy se musí vyvarovat používání rozmarýnového esenciálního oleje, protože může vést k potratu nebo ovlivnit plod.