Přírodní alternativy zubní pasty které si vaše zuby zamilují

Existují dva důvody, proč lidé aktivně hledají přírodní alternativy, které by nahradily jejich zubní pasty zakoupené v obchodě. Za prvé, navzdory používání běžné zubní pasty, trpí 18% dětí ve věku 5 až 18 let a 31% dospělých ve věku 19 až 44 let neléčeným zubním kazem. Což znamená, že zubní pasta, kterou používáme, přece jen není tak účinná. Za druhé, vzhledem ke všem výzkumům o škodlivých chemických látkách, které používají firmy vyrábějící zubní pasty, nám nezbývá než se poohlédnout po něčem, co je pro naše drahocenné perleťové zuby bezpečnější.

Znamená to, že se vrátíme k používání mátových větviček a žínek jako naši středověcí předkové? Naštěstí ne.

Existuje obrovské množství zcela bezpečných přírodních alternativ, které můžeme používat, abychom si udrželi zdravý a spokojený úsměv. Zde je pět nejlepších, o kterých si myslíme, že byste je měli zvážit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Kokosový olej

Díky svým protiplísňovým a antibakteriálním vlastnostem nám kokosový olej přispěchá na pomoc při nejrůznějších tělesných krizích, jako jsou popraskané rty a kožní vyrážky. Právě díky stejnému souboru vlastností je kokosový olej vynikající přírodní alternativou zubní pasty zakoupené v obchodě.

Namočte kartáček do kokosového oleje a vyčistěte si zuby. Pokud chcete, můžete ho dokonce kombinovat s přírodními abrazivními látkami, jako je kurkuma nebo jedlá soda.

2. Jedlá soda

Studie zjistily, že jedlá soda je velmi účinná nejen při čištění zubů, ale také při odstraňování plaku, aby se zabránilo vzniku zubního kazu. Jedlá soda je ve skutečnosti již velmi důležitou složkou většiny zubních past, které si koupíte v lékárně. Možná je ve srovnání s běžnou zubní pastou trochu zrnitější a na jazyk mnohem méně příjemná, ale svou práci odvádí stejně dobře!

Jediná nevýhoda? Protože má jedlá soda abrazivní strukturu, může být na čištění zubů dvakrát denně příliš drsná. Doporučujeme ji proto smíchat s trochou kokosového oleje, aby bylo čištění zubů jemnější.

3. Peroxid

Peroxid má silné antibakteriální vlastnosti, a může tak být účinnou alternativou zubní pasty. Ale pozor – peroxid může potenciálně pálit a poškozovat dásně, takže ho budete muset zředit v troše vody. Díky tomu bude dostatečně bezpečný, abyste si s ním mohli čistit zuby v plné síle. Můžete si také koupit 3% roztok peroxidu vodíku v místní lékárně – i ten je naprosto bezpečný.

Namočte vatový tampon do 3% roztoku peroxidu vodíku a potřete si jím zuby. Nechte ho na zubech 2 minuty působit, než ho opláchnete vodou.

4. Aktivní uhlí

Nenechte se vyděsit barvou – tato možnost je velmi užitečná, pokud se chcete zbavit tuby zubní pasty.

Aktivní uhlí funguje tak, že na sebe váže toxiny, protože je ve své podstatě vysoce absorpční. Naneste ho na zuby a ono vám vytáhne všechny ty toxiny z úst, a také pomůže odstranit skvrny na zubech. Nejen to, tato látka může také pomoci obnovit přirozené pH vašich úst, čímž udrží škodlivé bakterie na uzdě. Je proto skvělé pro prevenci vzniku zubního kazu a léčbu zánětu dásní.

Protože snadno odchází z těla ven, aniž by se vstřebávalo, nemusíte se obávat, pokud náhodou trochu spolknete.

Namočte zubní kartáček do práškového aktivního uhlí, nebo přidejte kapsli s aktivním uhlím na štětiny. Čistěte si zuby 2 minuty jemnými krouživými pohyby a poté jej vyplivněte a vypláchněte si ústa.

Poznámka: I když nebudete zklamáni čisticími vlastnostmi aktivního uhlí na zuby, určitě se vám nebude líbit, co udělá s vaším umyvadlem. Nezapomeňte aktivní uhlí opatrně a důkladně spláchnout do odtoku, aby nedošlo ke vzniku skvrn.

5. Xylitol

Xylitol, přirozeně se vyskytující cukerný alkohol, který se nachází v ovoci a zelenině, se často používá jako náhrada cukru v některých potravinářských výrobcích. Některé studie se shodují na tom, že může pomáhat předcházet vzniku zubního kazu, ale zatím by to chtělo trochu více důkazů, které by tato tvrzení podpořily.

Xylitol je k dispozici ve formě žvýkaček, pastilek a práškového cukru. Žvýkačky nebo pastilky můžete buď žvýkat, nebo si cukr rozmělňovat v ústech. Následně si můžete vyčistit zuby.