Přínosy ostropestřce mariánského: Více než jen bylinný detox jater

Pokud trpíte problémy s játry, pravděpodobně vám bylo doporučeno, abyste léčbu doplnili ostropestřcem mariánským. Pro nezasvěcené: Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je vysoká bylina s velkými fialovými květy a malými tvrdými plody podobnými semenům – tzv. nažkami – kterým ostropestřec vděčí za své léčivé vlastnosti. Ostropestřec mariánský se jako bylinný lék používá již více než 2000 let a v současné době se vrací jako oblíbená zdravotní pomůcka, a to z dobrého důvodu. Kromě podpory funkce jater se ostropestřec mariánský používá také k léčbě řady dalších zdravotních problémů. Zde je seznam výhod ostropestřce mariánského.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Léčí onemocnění jater

Jak jsme již zmínili, nárokem na slávu ostropestřce mariánského je jeho přínos pro játra. Podle studií jsou semena ostropestřce mariánského nositelem silného antioxidantu zvaného silymarin, o němž se předpokládá, že má potenciál zlepšit mírné jaterní choroby. Bylina však nemusí fungovat tak dobře, pokud trpíte závažným onemocněním jater, jako je alkoholická hepatitida a alkoholická cirhóza.

Pomáhá regenerovat jaterní buňky po poranění

Pokud jste prodělali poranění jater nebo částečnou hepatektomii (chirurgické odstranění části jater), věděli byste, že vaše játra musí dorůst a znovu nabrat ztracenou hmotu, aby odpovídala velikosti před operací a mohla dobře fungovat. Studie zjistily, že antioxidant silymarin může pomoci při regeneraci vašich jater tím, že stimuluje syntézu bílkovin – živiny, která je nezbytná pro růst buněk. Ostropestřec mariánský tak může urychlit růst vašich jaterních buněk a pomoci vám získat zpět ztracenou jaterní hmotu.

Bojuje proti virovým hepatitidám

Pokud trpíte hepatitidou typu C nebo zánětem jater způsobeným virovou infekcí, ostropestřec mariánský by vám mohl pomoci. Výzkumy uvádějí, že silymarin obsažený v ostropestřci mariánském může bojovat proti viru a zlepšit stav jater. Jedna studie zaznamenala, že pravidelná konzumace silymarinu významně snížila virovou zátěž u účastníků, kteří nereagovali na běžnou léčbu. Dodejme, že u několika účastníků se virová zátěž snížila na nedetekovatelnou úroveň během 14 dnů po doplnění silymarinu. Několik dalších studií však těmto výsledkům odporuje. Některé totiž uvádějí, že ostropestřec mariánský nefunguje jako protivirový prostředek a pouze snižuje případný zánět způsobený viry. To však nic neubírá na skutečnosti, že vám ostropestřec mariánský v tomto období poskytuje tolik potřebnou úlevu.

Léčí cukrovku 2. typu

Pacientům s cukrovkou 2. typu může pravidelná konzumace ostropestřce mariánského prospívat. Studie provedená na pacientech s cukrovkou a alkoholickou cirhózou jater ukázala, že 600 mg denní dávky extraktu ze semen ostropestřce mariánského (silymarinu) po dobu 6 měsíců významně snižuje hladinu glukózy v krvi nalačno, průměrnou denní hladinu glukózy a také inzulinovou rezistenci. Účastníci také uváděli stoprocentní spokojenost s léčbou. V jedné studii bylo u diabetiků, kteří dostávali léčbu silymarinem po dobu 4 měsíců, pozorováno také snížení hladiny cholesterolu. Kromě toho se předpokládá, že silymarin také léčí diabetické komplikace, jako je diabetická neuropatie (poškození nervů) a diabetická nefropatie (poškození ledvin).

Posiluje imunitu

Pokud v poslední době příliš často onemocníte, možná byste měli ostropestřec mariánský vyzkoušet. Je možné, že se váš imunitní systém nedokáže vypořádat s náporem látek poškozujících buňky, kterým se říká volné radikály. Volné radikály nejenže poškozují bílé krvinky (imunitní agens), ale také narušují komunikaci mezi nimi, a tím ovlivňují jejich fungování. Studie uvádějí, že antioxidační vlastnosti ostropestřce mariánského posilují imunitu tím, že bojují proti poškození způsobenému volnými radikály. Kromě toho se předpokládá, že ostropestřec mariánský zlepšuje funkci imunitního systému tím, že zvyšuje produkci bílých krvinek, což jsou buňky imunitního systému.

Napomáhá trávení

Ostropestřec mariánský se již po staletí používá k léčbě onemocnění horní části trávicího traktu i mírných zažívacích potíží. Ačkoli přesný mechanismus, který za tím stojí, nebyl zjištěn, předpokládá se, že bylina podporuje tvorbu trávicích enzymů, snižuje případné záněty (například takové, které se vyskytují při zánětlivých onemocněních střev) a zklidňuje sliznice v celém těle. Pokud tedy máte pomalý trávicí systém, můžete zkusit konzumovat ostropestřec mariánský.

Léčí žlučové kameny

Žlučník hraje důležitou roli v procesu trávení tím, že ukládá žluč produkovanou v játrech, dokud není potřeba pro další trávení tučných potravin. A protože ostropestřec mariánský podporuje zdravé fungování jater a celého trávicího ústrojí, historicky se věřilo, že pomáhá také při prevenci a léčbě žlučových kamenů. Dnes homeopaté používají k léčbě žlučových kamenů přípravky ze semen této byliny.

Předchází nervovým a mozkovým poruchám

Pokud se ve vaší rodině vyskytly poruchy mozku související s věkem, bylo by vhodné pravidelně konzumovat ostropestřec mariánský.

Alzheimerova choroba: Silymarin obsažený v ostropestřci mariánském zabraňuje ukládání bílkovin (amyloidních peptidů), které se běžně vyskytují u pacientů s Alzheimerovou chorobou. Jedna studie ukázala, že podávání 70 a 140 mg/kg silymarinového extraktu jednou denně po dobu 4 týdnů u potkanů snížilo ukládání plaku.

Parkinsonova choroba: Hladina glutathionu u pacientů s Parkinsonovou chorobou ukazuje na závažnost onemocnění. A předpokládá se, že ostropestřec mariánský zvyšuje hladinu glutathionu, a tím snižuje závažnost Parkinsonovy choroby.

Roztroušená skleróza: Pacientům, kteří se léčí s roztroušenou sklerózou, se doporučuje konzumovat 80 a 160 mg silymarinového extraktu asi 2-3 krát denně jako doplněk léčby.

Prevence a léčba rakoviny

Silymarin je v podstatě směs antioxidantů zvaných flavonolignany, které mají protinádorové vlastnosti. Zabraňují dělení, množení a šíření rakovinných buněk. Silymarin může také omezit zásobování rakovinných buněk krví a zkrátit jejich životnost. Kromě silymarinu má ostropestřec mariánský řadu dalších antioxidantů, jako je kvercetin a kaempferol, které z něj činí silný protinádorový prostředek.

Rakovina děložního čípku a prsu: Studie zjistila, že ostropestřec mariánský dokáže potlačit migraci buněk rakoviny děložního čípku a prsu tím, že je zabíjí.

Rakovina prostaty a tlustého střeva: Ostropestřec mariánský může také bojovat proti rakovinným buňkám prostaty a tlustého střeva tím, že snižuje jejich prokrvení.

Rakovina kůže: Silibinin, aktivní složka silymarinu, pravděpodobně bojuje proti rakovině kůže. Kromě antioxidačních a protizánětlivých vlastností může silymarin chránit kůži před rakovinou také tím, že při lokální aplikaci působí jako ochrana před slunečním zářením.

Nádor mozku: Předpokládá se, že silibinin obsažený v ostropestřci mariánském také zpomaluje progresi Cushingovy choroby – vzácné formy mozkového nádoru.

Ačkoli ostropestřec mariánský dosud není považován za standardní léčbu rakoviny, někteří odborníci se domnívají, že chemoterapie může být při jeho doplnění účinnější. Existují důkazy, že ostropestřec mariánský pomáhá snižovat toxicitu jater způsobenou chemoterapií.

Chrání před poškozením sluncem

Předpokládá se, že při lokální aplikaci ostropestřec mariánský snižuje zánět a oxidační stres způsobený škodlivým UV zářením. To by zase mohlo odvrátit fotokarcinogenezi, složitý biochemický proces, který nakonec vede k rakovině kůže.

To však neznamená, že byste měli šetřit na opalovacím krému. Spíše používejte ostropestřec mariánský jako doplněk k opalovacímu krému.

Léčí akné

Jedna studie zjistila, že antioxidační aktivita silymarinu může zmírnit projevy akné. Účastníci studie si všimli, že po 8 týdnech perorálního doplňování se jejich akné snížilo o 54 %. To by mohlo být důsledkem schopnosti silymarinu stabilizovat určité imunitní buňky, které se zabývají záněty. Pokud se tedy potýkáte s vyrážkami, můžete vyzkoušet čaj nebo kapsle z ostropestřce mariánského.

Zmírňuje alergie

Alergická rýma neboli senná rýma je způsobena oxidačním stresem a zánětem. Mezi běžné příznaky patří kýchání, ucpaný nos a svědění. Netřeba dodávat, že to není žádná legrace!

Podle výzkumu však ostropestřec mariánský může pomoci tyto příznaky zvládnout. Vědci zjistili, že užívání 140 mg silymarinu 3 krát denně po dobu 4 týdnů může zmírnit závažnost alergie. Takže až se příště vaše alergie projeví, zvažte užívání ostropestřce mariánského spolu s antihistaminiky.

Může zvýšit přísun mateřského mléka

Předpokládá se, že ostropestřec mariánský zvyšuje přísun mateřského mléka tím, že působí jako galaktagog. Studie však ukazují smíšené výsledky. Podle jedné studie totiž 50 % matek, které konzumovaly výtažky ze silymarinu, nezaznamenalo podstatné zvýšení nabídky mléka a některé dokonce hlásily vedlejší účinky. Pokud jste tedy kojící matka, poraďte se před konzumací ostropestřce mariánského se svým lékařem.

Ostropestřec mariánský je dostupný v různých formách

Ostropestřec mariánský je dostupný ve formě kapslí standardizované sušené byliny. Všimněte si však, že kapsle s komplexem silymarinu a fosfatidylcholinu mohou být vaším tělem vstřebávány lépe než standardizovaná forma. Pokud však nechcete konzumovat silymarin ve formě tablet, můžete si také připravit vlastní ostropestřecový čaj.

Čaj z ostropestřce mariánského

  • Naplňte čajový sáček 1 polévkovou lžící sušených semen ostropestřce mariánského.
  • Do šálku nalijte horkou vodu.
  • Ponořte čajový sáček do šálku a nechte jej 3 minuty louhovat.
  • Přidejte půl lžičky medu, abyste zamaskovali hořkou chuť.

Pokud používáte extrakt z ostropestřce mariánského, přidejte 20 kapek extraktu do šálku vody a vypijte jej na lačno. Do čaje můžete také přidat organická nebo umělá sladidla.

Ostropestřec mariánský a pampeliška mají silné účinky na játra, pokud se užívají společně. Proto mnoho čajů a kapslí na detoxikaci jater obsahuje obojí! Pokud tedy chcete mít lepší účinky na játra, užívejte pampelišku s ostropestřcem mariánským.

Slovo opatrnosti

Vzhledem k tomu, že ostropestřec mariánský působí na játra, která jsou místem metabolismu léčiv, může docházet k interakci s některými léky. Pokud užíváte některý z následujících léků, museli byste se před užíváním této byliny poradit se svým lékařem.

  • Antikoncepční pilulky nebo hormonální substituční léčbu.
  • Antihistaminika.
  • Léky na vysokou hladinu cholesterolu.
  • Léky proti úzkosti.
  • Léky proti krevním destičkám a antikoagulancia (léky na ředění krve).
  • Halotan (používaný při celkové anestezii).
  • Fenytoin (lék proti záchvatům).
  • Antipsychotika (používají se k léčbě schizofrenie a bipolární poruchy).
  • Léky proti rakovině (např. raloxifen).

Pokud máte alergii na ambrózii, chryzantémy, měsíček, heřmánek, řebříček a sedmikrásky, neužívejte ostropestřec mariánský. Patří do stejné čeledi jako tyto rostliny, takže může vyvolat alergickou reakci.