Zdraví

Praktický průvodce jak rychle rozpoznat běžné kožní problémy

Všichni jsme to někdy zažili. Bezchybná pleť po celý týden, a když potřebujete, aby byla dokonalá, tak se vám na pleti objeví kožní skvrny. Zdá se, že tyto výsevy na pleti mají svou vlastní hlavu a objeví se právě ve chvíli, kdy vás čeká důležitá událost. Někdy však problém s pletí, se kterým se potýkáme, nemusí souviset s tvorbou vyrážek či pupínků. Zde je váš praktický průvodce, který vám pomůže rozpoznat problémy s pletí, když to, s čím se potýkáte, není jen obyčejný pupínek.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Růžovka

Rosacea neboli růžovka je kožní problém, který se častěji vyskytuje u lidí se sklonem ke zčervenání nebo zarudnutí snadněji než u ostatních lidí. Někdy je tento stav mylně považován za akné. Jedná se o chronickou vyrážku, která je způsobena nadměrnou produkcí mazu v kůži. Může se také projevovat jako skvrny se zarudnutím, šupinatěním a otokem. Tento stav může zhoršovat vystavení se slunečnímu záření, kořeněná jídla, horké koupele atd. Používání opalovacího krému s ochranným faktorem SPF 30 může omezit její výskyt. Pokud se stav zhoršuje, je dobré navštívit dermatologa, který ji může léčit lokálními mastmi a dávkou antibiotik.

Hyperplazie mazových žláz

Jedná se o velmi časté a nezhoubné onemocnění mazových žláz u dospělých, při kterém se mazové žlázy zvětšují a projevují se jako hrbolky na obličeji charakterizované vpadlým jádrem. Mohou se objevit jako jedna léze nebo více lézí na nose, tvářích a čele. Tento stav je častější u lidí s mastným typem pleti. K jejich odstranění obvykle stačí používat přípravky proti mastnotě a retinolu a provádět pravidelný peeling. V některých případech může být nutná elektrodesikace v ordinaci dermatologa.

Milia

Milie neboli bílé pupínky se mohou vyskytnout u lidí v jakémkoli věku, ale nejčastěji se vyskytují u novorozenců a nepřesně se jim také říká „novorozenecké akné“. Projevují se jako malé, perleťově bílé tvrdé cysty obsahující keratin zachycený pod povrchem kůže a vyskytují se obvykle v blízkosti tváří a očních víček. Jejich odstraňování je špatný nápad a může vám zanechat jizvy nebo je ještě zhoršit. Obvykle během několika měsíců samy zmizí a retinoidní krém může tento proces urychlit. Může je také odstranit váš dermatolog ve své ordinaci pomocí sterilního nože nebo nástroje, jako je extraktor komedonů.

Kožní znaménka

Kožní znaménko je malý, měkký kousek visící (a velmi viditelný) kůže, který se může objevit kdekoli na těle, ale častěji se objevuje na částech těla, kde se kůže tře o kůži nebo oblečení. Ačkoli jsou zcela neškodné, mohou být na pohled velmi nepříjemné a s věkem se jejich počet může zvyšovat. Nedoporučuje se odstraňovat kožní znaménka svépomocí a nejlépe je odstraní dermatolog, který je může zmrazit tekutým dusíkem nebo kauterizovat pomocí tepla.

Ekzém

Ekzém neboli atopická dermatitida je velmi častým kožním onemocněním, se kterým se v určitém období života potýká téměř každý. Jedná se o stav, kdy jsou místa na kůži zarudlá, svědí, otékají, jsou popraskaná a drsná. Někdy se projevuje také puchýři. Léčba ekzému spočívá v používání šetrných, nedráždivých a nevonných přípravků pro péči o pokožku a v časté a hloubkové hydrataci pokožky. Pokud se stav zhoršuje a objevují se šupinky, bolestivé praskliny a puchýře, je třeba navštívit dermatologa. Dermatolog vám může předepsat kortikosteroidy a antibiotika ke zmírnění zánětu a k prevenci nebo zastavení infekce. V některých případech mohou pomoci také antihistaminika a světelná terapie.

Melasma

Melasma neboli hyperpigmentace je běžným kožním problémem, který se projevuje tím, že se na obličeji objevují hnědé nebo šedohnědé skvrny. Většina lidí ji má na tvářích, čele, nose, bradě nebo na horním rtu. Může se objevit také na předloktí a krku. Jedná se o kožní onemocnění, které se častěji vyskytuje u žen v důsledku jejich vyšší hladiny estrogenu (v souvislosti s antikoncepčními pilulkami a těhotenstvím). Aby se předešlo ztmavnutí kůže, je třeba omezit pobyt na slunci a zajistit každodenní aplikaci opalovacího krému na oblasti kůže, které jsou slunci maximálně vystaveny.

Melasma se obvykle vyřeší sama, ale pokud se tak nestane, možností léčby může být laserové resurfacingové sezení v ordinaci dermatologa. Pro dosažení nejlepších výsledků může být zapotřebí více sezení.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , WebMD