Potraviny, které negativně ovlivňují plodnost

Pokud se snažíte počít dítě a už delší dobu se vám to nedaří, měli byste se pravděpodobně podívat na to, jaké potraviny konzumujete. Je známo, že mnoho potravin ovlivňuje mužskou i ženskou plodnost, a tím snižuje vaše šance stát se rodičem. Chcete zjistit, které potraviny to způsobují? Čtěte dál.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Potraviny, které negativně ovlivňují plodnost

Ryby s vysokým obsahem rtuti jako tuňák, žralok a mečoun

Rtuť je těžký kov, který negativně ovlivňuje štítnou žlázu a reprodukční orgány. Výzkum ukázal, že má negativní vliv na reakci ženy na oplodnění in vitro. Ženy, které se obávají o svou plodnost, by měly jíst malé ryby, které jsou na nižších příčkách potravního řetězce. Ančovičky, makrela atlantská, divoký aljašský losos (včetně konzervovaného), sardinky a pstruh duhový mají nízký obsah rtuti – jsou také vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin.

Zpracované sacharidy a cukry jako chléb, těstoviny, obiloviny a rýže

Tyto potraviny zvyšují hladinu cukru v krvi, což zvyšuje hladinu inzulínu. Inzulín může narušit hormonální rovnováhu a způsobit problémy s plodností, například syndrom polycystických vaječníků. Inzulín vyvolává u žen nadměrnou produkci testosteronu, který pak narušuje zdravý vývoj vajíček. Bylo také zjištěno, že rýže a výrobky z rýže obsahují značné množství arsenu – prvku toxického pro člověka.

Cukr

Kromě toho, že cukr zvyšuje hladinu inzulínu a způsobuje hormonální nerovnováhu, podporuje také oxidační stres neboli oxidaci v těle. Oxidace potenciálně poškozuje vajíčka a spermie. Co je oxidace? Je to stejný proces, který způsobuje rezavění kovu nebo hnědnutí jablka, pokud ho po kousnutí odložíte. Není to zdravý proces a může být obzvláště škodlivý pro křehká vajíčka a spermie. Antioxidanty v naší stravě – například vitaminy A, C a E – pomáhají proti oxidaci bojovat. Pokud chcete zajistit, aby vaše plodnost nebyla ovlivněna, vyhýbejte se potravinám, které podporují oxidaci, a konzumujte potraviny bohaté na antioxidanty (čerstvé, barevné ovoce a zeleninu). Výzkumy ukazují, že strava bohatá na ovoce a zeleninu pomáhá snižovat oxidační stres a zlepšuje vnitřní antioxidační funkce.

Kofein

Zatímco ovoce a zelenina chrání před oxidačním stresem, kofein (spolu s dalšími faktory, jako je extrémní tělesná hmotnost, konzumace alkoholu a užívání tabáku) jej zřejmě podporuje. Vysoký příjem kofeinu může u mužů poškodit spermie. Přechod na kávu bez kofeinu může částečně pomoci, ale 10 % kofeinu z běžného čaje a kávy zůstává stále zachováno. Zelený čaj obsahuje kofein také, ale obvykle méně než běžný čaj.

Alkohol

Jedna studie na dánských ženách zjistila vyšší výskyt neplodnosti u žen, které konzumují 7 a více alkoholických nápojů týdně. Sklenka vína jednou nebo dvakrát týdně je před otěhotněním pravděpodobně v pořádku, ale vyhněte se nárazovému pití a pijte sklenku nebo méně denně. Také se ujistěte, že jste přestala pít, jakmile jste otěhotněla.

Potraviny bohaté na transmastné kyseliny

Zdravé tuky vytvářejí zdravé buňky, včetně zdravých vajíček a spermií. Transmastné kyseliny a hydrogenované oleje mají za následek vznik nezdravých vajíček a spermií. Mezi potraviny, které pravděpodobně obsahují nejvíce transmastných tuků, patří margarín, pečivo, čokoláda, sladkosti, mléko a rostlinné oleje. Zaměřte se na potraviny bohaté na zdravé tuky, jako jsou ryby, syrové ořechy a semena, avokádo a olivový olej.

Ovoce a zelenina s vysokým obsahem reziduí pesticidů a herbicidů

Pesticidy a herbicidy mohou napodobovat hormon estrogen. U mužů narušují normální fungování mužského hormonu testosteronu. U žen mají za následek nadměrnou aktivitu estrogenu nebo nerovnováhu mezi estrogenem a progesteronem – tzv. estrogenovou dominanci. Jezte hodně zeleniny a ovoce pro přísun vitamínů, minerálů a antioxidantů. Zaměřte se na ty s nejnižším obsahem reziduí pesticidů nebo herbicidů. Mezi produkty s nejvyšším obsahem reziduí pesticidů, které je nejlépe konzumovat v bio kvalitě, patří jablka, jahody, špenát, nektarinky, broskve, hrušky, třešně, hroznové víno, celer, rajčata, papriky a brambory.

Potraviny s vysokým obsahem dioxinů

Dioxin patří mezi látky znečišťující životní prostředí. Má vliv na plodnost žen, protože přispívá ke vzniku onemocnění známého jako endometrióza. Pokud žena trpí endometriózou, v její břišní dutině se nacházejí buňky děložní výstelky, které se mohou přichytit na orgány v břiše, včetně vaječníků. Endometrióza může blokovat ovulaci, což vede k problémům s plodností. Mezi potraviny s vysokým obsahem dioxinů patří hovězí a vepřové maso, a také mléčné výrobky.

Vyřaďte tyto potraviny ze svého jídelníčku, protože právě ony mohou přispívat k vaší neplodnosti!