Polypy v krku: Příznaky, příčiny, diagnóza a způsoby léčby

Polypy v krku či polypy na hlasivkách jsou masité výrůstky na hlasivkách, které nejsou rakovinné ani nesouvisejí s žádnou konkrétní nemocí. Závažnější případy polypů v krku se nazývají jako polypoidní degenerace nebo Reinkeho edém.

Polypy v krku se často vyskytují u dospělých. Častěji se vyskytují u žen ve věku mezi 20 a 50 lety a mohou se objevit na jedné nebo obou hlasivkách. V některých případech mohou být polypy v krku velké a vypouklé, což ovlivňuje schopnost mluvit a může způsobovat obstrukci dýchacích cest.

Obvykle samy zmizí, aniž by vyžadovaly lékařské ošetření. V závažných případech však mohou vyžadovat lékařskou léčbu a mohou být zcela vyléčeny. Vzhledem k tomu, že jakýkoli abnormální výrůstek na hlasivkách může způsobit jejich poškození, je třeba co nejdříve vyhledat lékařský zákrok.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Příznaky polypů v krku

Běžné příznaky polypů v krku se mohou u jednotlivých osob lišit v závislosti na typu a rozsahu namáhání hlasivek, přičemž se mohou příznaky projevit až po několika dnech nebo dokonce týdnech. Mezi nejčastější příznaky polypů v krku patří:

Hlas, který může být chraplavý, dýchavičný, hrubý, drásavý nebo drsný
Bolest v krku
Vystřelující bolest z jedné části hlavy do druhé
Pocit bulky v krku
Únava hlasu
Snížení rozsahu výšek hlasu
Neschopnost mluvit

Příčiny vzniku polypů v krku

Hlavní příčinou vzniku polypů v krku je nadměrné namáhání hlasivek. K nadměrnému namáhání hlasivek a vzniku polypů v krku však mohou vést i další níže uvedené faktory.

Dlouhodobé namáhání hlasivek jako riziko povolání
Křik, zpěv, trénování, řvaní, fandění nebo hlasité mluvení
Dlouhodobé a nadměrné kouření
Jednorázový úraz hlasivek
Nadměrný příjem alkoholu a kofeinu
Problémy se štítnou žlázou (hypotyreóza)
GERD (gastroezofageální refluxní choroba) a jiné zažívací poruchy
Alergie
Napjaté svaly
Nadměrné mluvení nebo křik na koncertech
Nesprávná výška hlasu
Nadměrné a hlasité používání hlasivek během nemoci (například při laryngitidě)

Jak na léčbu polypů v krku?

Při léčbě polypů v krku je účinná lékařská, chirurgická a behaviorální léčba. K chirurgickému zákroku se přistupuje pouze v případě, že se polyp značně zvětší, nebo pokud je na svém místě již delší dobu. U dětí se chirurgický zákrok provádí jen zřídka. Mezi běžné lékařské postupy, které se používají k léčbě polypů, patří:

1. Chirurgický zákrok

Polypy v krku může lékař chirurgicky odstranit při laryngoskopii. Po operaci obvykle následuje hlasová terapie. Chirurgicky se může polyp odebrat i za účelem provedení bioptického vyšetření, aby se zjistilo, zda jsou polypy v krku výsledkem rakovinných buněk.

2. Hlasová terapie

Hlasová terapie má zásadní význam po každé komplexní chirurgické léčbě chrapotu. Jejím cílem je snížit chrapot prostřednictvím řízené změny hlasového chování a změny životního stylu. Zahrnuje různé úkoly, které pomáhají odstranit škodlivé hlasové chování, zlepšit zdravé hlasové návyky a napomáhají hojení ran po operaci nebo zranění hlasivek.

3. Lékařské zásahy

Lékařské zásahy mají zásadní význam pro snížení dopadu polypů v krku na hlasivky. Užitečná je také léčba problémů se štítnou žlázou a alergií, účinné jsou i lékařské zásahy, které pomáhají přestat kouřit a zvládat stres. Někdy se k léčbě používá také inhalační steroidní sprej.

Domácí prostředky pro léčení polypů v krku

Někdy se polypy v krku mohou opakovat, což vede k chronickým dýchacím potížím. Polypy v krku lze také účinně léčit přírodními domácími prostředky. Zde jsou uvedeny některé běžné přírodní domácí prostředky.

1. Zlatobýl

Kořen zlatobýlu má antimikrobiální, protizánětlivé a antibiotické vlastnosti, které jsou zásadní pro snížení bolesti a zánětu vyvolaného růstem tkáně v důsledku polypů v krku. Zabraňuje také tvorbě jizev po ústupu polypů. Obsahuje také silné antimikrobiální a protizánětlivé látky zvané izochinolinové alkaloidy. Pomáhá také pití čaje z kořene zlatobýlu nebo inhalace páry z tohoto čaje. Těhotné ženy se však musí této bylině vyhnout.

2. Maliníkové listy

Listy červené maliny se běžně používají k léčbě menstruačních potíží. Je to přírodní astringent, který pomáhá zmenšovat vnější i vnitřní cizorodé tkáňové nárůsty. Případně můžete extrakt z listů maliníku použít také k léčbě polypů v krku.

3. Tea Tree Oil

Olej z čajovníku obsahuje protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které pomáhají vyléčit stávající polypy a také zabraňují budoucím recidivám a infekcím. Čajovníkový olej se aplikuje lokálně na postižené části. Můžete také přidat několik kapek tea tree oleje do hrnce s vroucí vodou a inhalovat páru, která pomáhá polypy v krku výrazně zmenšit.

4. Lněná semínka

Lněná semínka obsahují kyselinu alfa-linolovou a omega-3 esenciální mastné kyseliny, které posilují organismus a posilují imunitní systém. To pomáhá v boji proti růstu cizorodých tkání. Semínka lze pražit, drtit na prášek a konzumovat přímo nebo přidávat do polévek či pokrmů.

5. Česnek

Česnek obsahuje alicin, který má silné protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Konzumace česneku pomáhá snižovat otoky a předcházet vzniku polypů. Snězte několik rozdrcených stroužků česneku spolu s jídlem nebo si dejte česnekové kapsle, pokud nemáte rádi jeho vůni.

6. Cibule

Stejně jako česnek je i cibule účinným domácím lékem na polypy v krku. Cibule obsahuje antibakteriální a protizánětlivé látky, které pomáhají snižovat otoky polypů v krku.

7. Ricinový olej

Ricinový olej pomáhá posilovat imunitní systém a zabraňuje vzniku polypů v krku a jejich příznaků. Zabraňuje také dalším infekcím a léčí polypy v krku tím, že zmenšuje jejich velikost. Konzumace čajové lžičky ricinového oleje je jedním ze způsobů jak léčit polypy v krku.

8. Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje účinnou látku zvanou epigallokatechin-3-gallát, která blokuje některé enzymy, jež jsou zodpovědné za růst polypů. Pro dosažení nejlepších výsledků pijte denně 2-3 šálky zeleného čaje.

9. Jablečný ocet

Jablečný ocet má různé léčivé vlastnosti a používá se v mnoha přírodních léčebných metodách. Jeho detoxikační vlastnosti snižují množství hlenu a zabraňují další infekci sinusitidy a opakovanému výskytu polypů. Směs dvou polévkových lžic jablečného octa a medu zapijte teplou vodou 3-4 krát denně, nebo přidejte několik kapek jablečného octa do vroucí vody a inhalujte páru.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Healthline