Zdraví

Bojujte se stresem pomocí těchto strategií zvládání stresu

Ach, ten stres. Je to starý známý, který se rád objeví, když to nejméně čekáte. A i když se tak stane, zvládání stresu není nikdy snadné. Jak se můžete uklidnit, když nedokážete ani pořádně myslet? Horší je, že stres má mnoho podob a velikostí. K nekonečnému duševnímu chaosu může přispívat vše, od práce a rodiny až po zdraví a randění.

V těchto chvílích vám pomůže alespoň vědět, jaké techniky zvládání stresu na vás fungují. Nejde však o to vybrat si jen tak nějakou cestu. Zdravé zvládání by vám mělo pomoci s problémem pracovat, nebo se přes něj přenést, ne se mu vyhýbat. A co je nejdůležitější, mělo by vám umožnit osobnostní růst.

Jak se to tedy dělá?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Strategie zvládání, kterým je třeba se vyhnout

Než se ponoříme do vědecky podložených způsobů zvládání stresu, podívejme se na to, jak se zvládat nesmí:

1. Pití alkoholu

Sklenka červeného na konci dlouhého dne neuškodí. Používat alkohol jako berličku však není nejlepší nápad. Ve skutečnosti vyvolá větší stresovou reakci tím, že stimuluje kortizol, stresový hormon z nadledvinek.

2. Špatné stravování

Když jste ve stresu, je běžné, že vám útěchu nepřinese nic jiného než pizza nebo zmrzlina. Ve skutečnosti zhruba 38 procent dospělých používá nezdravé jídlo k úlevě od stresu! Obzvláště návykové je pojídání cukru, protože sladkosti zvyšují hladinu endorfinů, které navozují dobrý pocit. Bohužel stejný účinek to bude mít také na váš pas.

3. Potlačování emocí

Potlačování pocitů nepomůže. Zvyšuje hladinu kortizolu, což ztěžuje správné fungování imunitního systému. Zhorší to také spánek a podpoří další nezdravé chování.

Strategie zvládání stresu

Existují dva hlavní způsoby zvládání stresu. Společně se zaměřují na obě strany situace: vaše pocity i zdroj stresu.

Zvládání založené na pozitivních emocích

Dovednosti zvládání založené na emocích jsou určeny ke zmírnění příznaků stresu. Nezabývají se zdrojem stresu, což je samostatná technika sama o sobě. Místo toho se zdravé zvládání založené na emocích zaměřuje na nalezení klidu uvnitř sebe sama. Může dokonce připravit půdu pro přijetí opatření.

1. Spánek

Ano, může to být tak jednoduché. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je dostatek spánku jedním z nejlepších způsobů zvládání stresu. Zdřímnutí posiluje reakci mozku na stres a pomáhá vám čelit dané situaci.

2. Cvičení

Fyzická aktivita je vynikajícím způsobem, jak uvolnit nahromaděné emoce. Stejně jako spánek i cvičení navíc zlepšuje schopnost těla zvládat stres. Dokonce i váš mozek a centrální nervová soustava získají trénink na odbourání stresu.

3. Trávení času s lidmi

Existuje důvod, proč sociální vztahy snižují úmrtnost. Přijímání podpory a lásky od druhých vás může udržet při smyslech! Tím, že si uděláte čas na své blízké, si můžete vše vyříkat a odpočinout si.

4. Meditujte

Meditace sice nevyřeší problém, ale udrží váš mozek na uzdě. Studie zjistily, že je prospěšná při úzkosti, napětí, depresi, a dokonce i bolesti. Pokud vás meditace nebaví, zkuste se protáhnout při józe, která odbourává stres.

Pozitivní zvládání založené na řešení

Zvládání založené na řešeních spočívá v hledání nápravy. Tento hlavní koncept spočívá v tom, že člověk již má v ruce nástroje, jak na to přijít. Pomocí určitých činností a technik můžete toto řešení „odemknout“.

1. Najděte, co můžete změnit

Místo toho, abyste se soustředili na to, co se stalo, zaměřte se na to, co se musí stát nyní. Udělejte vše pro to, abyste změnili aspekty, které můžete ovlivnit. V některých případech to znamená jednoduše se poučit a jít dál.

2. Používejte vyjádření „Cítím“

Konfrontace je těžká, ale často je nutná ke zvládnutí problému. Začněte tím, že se vyhnete útoku na druhou osobu. Začněte větou „Cítím…“, abyste dali prostor pro empatii.

3. Poučení

To jde ruku v ruce s hledáním toho, co můžete změnit. Každý problém je převlečená lekce, tak si jí všímejte. Možná je to to, co potřebujete ke zvládnutí podobných problémů nebo k jejich předcházení.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , Centers for Disease Control and Prevention