Pásový opar a jak se s ním vypořádat přírodními prostředky
Pásový opar se svými rozzlobenými červenými puchýři a nesnesitelnou bolestí může vyděsit každého. A zde je důvod, proč bychom se ho měli obávat všichni – odhady naznačují, že se během života objeví u 1 ze 3 lidí. Toto běžné onemocnění způsobuje virus varicella zoster (herpetický vir), který způsobuje také plané neštovice. Po prodělání planých neštovic zůstává virus v těle a znovu se objevuje, obvykle po letech, a způsobuje pásový opar. Ačkoli se toto onemocnění typicky vyskytuje u lidí starších 50 let, může jím onemocnět každý, kdo prodělal plané neštovice. Může se rozvinout i u dětí.
Dobrou zprávou je, že pásový opar nemůžete dostat od někoho, kdo ho má. Postižená osoba však může virus předat někomu, kdo plané neštovice nikdy neměl. Tato osoba by pak dostala spíše plané neštovice než pásový opar. Když dostanete pásový opar, můžete zpočátku pociťovat vystřelující nebo pálivou bolest a svědění nebo mravenčení na jedné straně těla. Poté následuje vznik puchýřů nebo vyrážek.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czNa pásový opar bohužel neexistuje žádný lék, i když se obvykle zlepší přibližně za 2 až 4 týdny. K dispozici jsou antivirové léky, které mohou snížit intenzitu vašich příznaků i riziko komplikací. Lékař vám může také doporučit vakcínu, která může zabránit jeho výskytu, nebo zmírnit jeho účinky. Mezitím existují různé přírodní prostředky, které vám mohou pomoci vypořádat se s příznaky tohoto onemocnění.
„Pokud se pásový opar objeví na obličeji, navštivte lékaře, protože by mohl ovlivnit váš sluch nebo zrak.“
1. K vyléčení vyrážky použijte obklad z listů neemu
Listy neemu mají antivirové vlastnosti a působí proti viru varicella zoster. Přiložení obkladu z listů neemu na vyrážku může pomoci vyléčit pokožku. Případně může být užitečné namočit několik listů neemu při koupeli do vody.
2. K vysušení puchýřů použijte obklad z jablečného octa
Jablečný ocet se tradičně používá k řešení vyrážek způsobených pásovým oparem a planými neštovicemi. Přiložte na postižené místo obklad z jablečného octa zředěný stejným množstvím teplé vody. Nebo přidejte 2 až 4 šálky jablečného octa do vany s teplou vodou a dopřejte si dlouhou koupel. Kyselost octa může pomoci urychlit vysychání puchýřů a zmírnit svědění. Tento prostředek se však nedoporučuje na porušenou kůži nebo otevřené puchýře.
3. Pro zmírnění svědění a podporu hojení použijte měsíčkový olej
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je známý svými hojivými vlastnostmi. Homeopatie doporučuje používat měsíčkový olej nebo gel ke zmírnění svědění a podpoře hojení puchýřů způsobených planými neštovicemi a pásovým oparem. Měsíček má protizánětlivé účinky a bylo zjištěno, že urychluje hojení ran a zlepšuje strukturu pokožky. Předpokládá se, že za tento účinek jsou zodpovědné flavonoidy obsažené v této bylině.
4. Pro zmírnění svědění si dejte ovesnou koupel
Oves je všeobecně známý pro svou vlastnost působit proti svědění. Můžete přidat mletý oves do vody ve vaně a naložit se do ní, abyste si ulevili od svědivé vyrážky. Jemně mletý oves se po smíchání s vodou promění v mazlavou hmotu. Ta pokryje pokožku, zklidní ji a zmírní svědění. Tato zklidňující vlastnost ovsa je přisuzována jeho obsahu lepku.
5. Pro úlevu od bolesti použijte kapsaicinovou mast
Kapsaicin, složka obsažená v červené paprice, může zmírnit bolest, kterou způsobuje pásový opar. Tato sloučenina odbourává neurotransmiter zvaný substance P., který pomáhá přenášet signály bolesti do mozku.
Na trhu jsou dostupné masti s kapsaicinem. Můžete také smíchat špetku práškového červeného pepře s obyčejnou kožní mastí. Mějte však na paměti, že není dobré používat mast s kapsaicinem na porušenou kůži. Aplikace masti také může při prvních několika použitích způsobovat pálení a svědění. Před použitím proveďte náplasťový test, abyste se ujistili, že na ni vaše pokožka nereaguje nepříznivě.
6. Ke zklidnění vyrážky se natřete antivirovým medem
Zde je sladký lék na bolestivou vyrážku z pásového oparu! Studie naznačují, že med má antivirové vlastnosti a může působit proti viru varicella zoster. Je také známo, že zklidňuje pokožku. Proto se pusťte do mazání medu na pokožku s puchýři, abyste podpořili její hojení.
7. K vysušení puchýřů použijte fullerovu zeminu
Přiložte na pokožku obklad z fullerovy zeminy, abyste pomohli puchýřům zaschnout a zmírnili tím bolest. Obklad připravíte tak, že smícháte fullerovu zeminu s vodou a vytvoříte hustou pastu. Tuto hustou pastu rozetřete na čistou látku a překryjte ji gázou. Nyní ji dvakrát denně přikládejte na vyrážku, aby se vám ulevilo.
8. Použijte roztok jedlé sody k úlevě od podrážděné pokožky
Dalším běžným prostředkem proti svědění, který je snadno dostupný doma, je jedlá soda. Přidejte trochu jedlé sody do sklenice vody a roztok aplikujte, abyste ulevili podrážděné pokožce. Můžete také zkusit přidat trochu jedlé sody do vody při koupeli. I když není jasné, jak přesně jedlá soda funguje, předpokládá se, že zde působí její zásaditá povaha.
9. Dejte si heřmánkovou koupel, která zmírní svědění
Heřmánek a kalamínové mléko jsou léty prověřené prostředky, které pomáhají zmírnit svědění. Do vody ve vaně můžete přidat protizánětlivý heřmánek, který vaši pokožku zklidní. S nepříjemným svěděním si můžete poradit i tak, že na postižená místa nanesete trochu kalamínového mléka a necháte ho na kůži zaschnout.
10. Na bolest a zánět použijte lékořicový gel nebo čaj
Lékořice se tradičně používá lokálně k léčbě pásového oparu a zmírnění bolesti, která přetrvává i poté, co puchýře zmizí. Jak tedy lékořice funguje? Bylo zjištěno, že glycyrrhizin, aktivní složka obsažená v této bylině, zastavuje replikaci varicella zoster. Pro úlevu si můžete několikrát denně aplikovat lékořicový gel. Bylinu můžete také povařit ve vodě, abyste si připravili silný čaj, a ten pak aplikovat na puchýře.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Centers for Disease Control and Prevention , Medline Plus , National Health Service