Opravdu může dětský pudr způsobovat rakovinu vaječníků?

Není neobvyklé, že většina žen má v koupelně lahvičku dětského pudru, i když samy nemají děti. Mnoho žen si dětský pudr sype mezi nohy, aby zabránily odřeninám, zejména během menstruace. Některé dokonce používají dětský pudr k pohlcení přebytečného potu a k deodoraci dané oblasti. Objevilo se však mnoho teorií o tom, že používání dětského pudru v okolí genitálií může skutečně vést ke vzniku rakoviny vaječníků. Oblíbená značka dětského pudru byla dokonce soudem donucena zaplatit miliony dolarů ženě, která tvrdila, že jí jejich pudr způsobil rakovinu vaječníků. Nakolik jsou tyto teorie pravdivé?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Studie nejsou průkazné

Evropská onkologická asociace zkoumala výzkumy provedené v souvislosti s účinky dětského pudru a zjistila, že výsledky jsou „smíšené“. Některé studie zjistily mírně vyšší riziko rakoviny vaječníků u žen, které pravidelně používaly dětský pudr. Jiné studie nenašly absolutně žádné důkazy o tom, že by dětský pudr vedl ke vzniku rakoviny vaječníků. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která je součástí Světové zdravotnické organizace, klasifikovala dětský pudr jako pravděpodobně karcinogenní, ale opakuje, že nebyl nalezen dostatek přesvědčivých důkazů.

Velký strach z dětského pudru pramení ze skutečnosti, že dříve obsahoval azbest. Až do 70. let 20. století nebyly účinky azbestu ještě zcela objasněny, a proto neexistovala žádná omezení jeho používání. Jakmile však byl azbest označen za nebezpečný karcinogen, stal se zakázanou látkou. Dnes musí být všechny výrobky z mastku ze zákona zcela bez azbestu. Mnoho pudrů má dnes navíc základ z kukuřičného škrobu, který je pro použití v okolí genitálií zcela bezpečný.

Jak může mastek vést k rakovině vaječníků?

I když si vědci stále nejsou jisti, zda má mastek jednoznačnou souvislost s rakovinou vaječníků, mají teorii o tom, jak k ní může vést. Když si mastek hojně posypete kolem genitálií, může se přes vagínu dostat až do reprodukčního traktu. Jakmile se dostane dovnitř, vaše tělo ho identifikuje jako škodlivého vetřelce. Aby se mu ubránilo, vyvolá zánětlivou imunitní reakci. Tato reakce může potenciálně vést k abnormálnímu přemnožení buněk a způsobit rakovinu vaječníků.

Vědci také předpokládají, že čím déle žena používá mastkový pudr, tím vyšší je u ní riziko vzniku rakoviny vaječníků. Tento jev je znám jako efekt závislosti na dávce a byl pozorován u žen, které ještě nedosáhly menopauzy, mají nadváhu a nekouří. Co se však ve studiích nepodařilo zjistit, je, jak velké množství mastkového pudru může být potenciálně nebezpečné. Zjištění této hranice by mohlo ženám pomoci regulovat používání dětského pudru.

Další faktory, které mohou vést k rakovině vaječníků

Rakovina vaječníků je velmi vzácný typ rakoviny. Přestože mastkový pudr stále není definitivní příčinou rizika vzniku rakoviny vaječníků, existuje mnoho dalších faktorů, které by mohly představovat riziko. Tyto faktory byly vědecky prokázány a nejsou jen teorií, jako je tomu u mastkového prášku. Dva z největších faktorů, které mohou u žen způsobit náchylnost ke vzniku rakoviny vaječníků, jsou rodinná anamnéza rakoviny vaječníků a rodinná anamnéza rakoviny prsu. Pokud máte některý z těchto faktorů nebo dokonce oba, měly byste si naplánovat pravidelné preventivní prohlídky. Pokud je rakovina vaječníků zachycena v raném stádiu, lze ji úspěšněji léčit.

Studie také prokázaly, že ženy, které používaly perorální antikoncepci, jako jsou antikoncepční pilulky, po dobu nejméně 5 let, mají téměř o 50 % nižší riziko vzniku rakoviny vaječníků ve srovnání s ženami, které tyto pilulky nikdy nepoužívaly. Zaměřit se na tyto rizikové faktory může být mnohem užitečnější, než si dělat starosti s dětským pudrem. Když se lékaři snaží zjistit příčiny nebo rizikové faktory vzniku rakoviny vaječníků u svých pacientek, je dětský pudr to poslední, čemu věnují pozornost. Pokud se díky tomu budete cítit bezpečněji, můžete vždy vyřadit dětský pudr ze své rutiny, ale neexistuje dostatek přesvědčivých důkazů, že byste to musela udělat.