Antikoncepční pilulky a vedlejší účinky které je dobré vědět

Antikoncepční pilulky jsou pro moderní ženy přínosem, protože umožňují kontrolovat reprodukční systém. Tyto pilulky jsou však chemické preparáty a ovlivňují vaše tělo na mnoha úrovních. Některé ze známých účinků jsou nezbytné, ale existuje mnoho účinků (běžných i neobvyklých), které nejsou pro vaše zdraví příznivé. Některé z běžných nežádoucích účinků antikoncepčních pilulek jsou následující:

Nevolnost
Přibývání na váze
Změny menstruačního cyklu
Citlivost prsou
Snížené libido
Výkyvy nálad

Kromě toho existuje mnoho dalších vedlejších účinků, které se teprve stanou všeobecně známými. Některé z neobvyklých vedlejších účinků antikoncepční pilulky mohou být neškodné, ale některé mohou být i život ohrožující. Níže jsou uvedeny neobvyklé vedlejší účinky, které byly rozpoznány několika zdravotními odborníky.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Kvasinková infekce

Pilulka může způsobit pokles hladiny estrogenu, což může změnit vaginální prostředí. Kvasinkové infekce se tak v tomto případě mohou stát častějšími, zejména pokud máte další přidružené rizikové faktory. Cukrovka, konzumace nadměrného množství cukru a alkoholu a oslabený imunitní systém mohou způsobit, že budete k této infekci náchylnější, zejména pokud užíváte antikoncepční pilulky. Volně prodejné léky mohou tento problém obvykle vyřešit. Pokud se však váš problém stal chronickým, měla byste zvážit přechod na jiné způsoby antikoncepce.

2. Suché oko a problémy se zrakem

Spekuluje se, že hormonální změny mohou u žen často způsobit takzvané suché oko. Perorální antikoncepční pilulky mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku suchého oka, zejména pokud jste uživatelkou kontaktních čoček. Tento problém se může zdát malý, ale v některých závažných případech může vést ke vzniku rohovkových vředů. Pokud tedy máte příznaky podobné suchému oku spolu s výtokem a dalšími problémy se zrakem, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Některé infekce mohou napodobovat příznaky suchého oka a pokud nejsou okamžitě léčeny, mohou později způsobit větší problémy.

3. Migrény

Mnoho žen přiznalo, že během užívání antikoncepčních pilulek trpí intenzivními bolestmi hlavy. Důvod lze přičíst poklesu hladiny estrogenu, který může být způsoben pilulkou. Vaše vaječníky uvolňují vajíčka poté, co estrogen ve vašem těle dosáhne vrcholu. Jelikož pilulka působí tak, že zastavuje proces ovulace, může způsobit pokles hladiny estrogenu. Výzkumná studie z roku 2020 potvrdila, že estrogen může hrát roli v migrénách u žen, konkrétně v reprodukčním období.

4. Bolestivý pohlavní styk

Perorální antikoncepční pilulky mohou způsobit pokles hladiny estrogenu, což může u některých žen způsobit chronickou pánevní bolest a bolestivé sexuální prožitky. Pokles hladiny estrogenu může způsobit nedostatečnou lubrikaci, nízké libido a zároveň bolestivost celého sexuálního prožitku.

5. Deprese

Ano, ač to může znít překvapivě, ale užívání pilulek může skutečně zvýšit pravděpodobnost vzniku deprese. Vaše hormony hrají velkou roli při udržování vašeho těla, a to včetně pohlavních hormonů. Syntetické složky antikoncepční pilulky mohou interagovat s vašimi molekulami a vyvolat určité nežádoucí účinky, jako je deprese.

6. Krevní sraženiny

Jedná se o neobvyklý problém, který je však velmi závažný. Jedná se o nežádoucí účinek, na který upozornil Americký kongres porodníků a gynekologů (ACOG). Podle jejich údajů se u tří až deseti žen z každých deseti tisíc žen, které užívají pilulky, objeví krevní sraženiny.

Existují i některé další faktory, které v tom hrají roli. Více ohroženy jsou ženy s nadváhou, starší 35 let, ženy, které nedávno rodily, a také ženy, které kouří. Ženy si musí všímat svých tělesných příznaků, aby tento problém rozpoznaly. Pokud máte potíže s dýcháním nebo bolesti na hrudi, může to být známkou sraženiny v plicích nebo v srdci. Bolest, otok a teplo v noze mohou být rovněž způsobeny sraženinou. Pokud tedy máte takové potíže, obraťte se ještě dnes na svého lékaře.

Alternativy pro antikoncepční pilulky

Pilulka je velmi účinná, pokud jde o antikoncepci. Protože je však s ní spojeno poměrně dost vedlejších účinků, můžete vyzkoušet i jiné alternativy. Některé z alternativ k užívání pilulky jsou uvedeny níže.

Kondomy: Kondomy (mužské i ženské) jsou neuvěřitelně účinné a mají jen velmi málo vedlejších účinků. Možná byste tedy měla uvažovat o tom, že kondomy vyzkoušíte. A mužské kondomy se dodávají i v nejrůznějších variantách pro větší potěšení.

Diafragmy: Je to silikonová bariéra ve tvaru kalíšku, která zakrývá děložní hrdlo a brání spermiím v kontaktu s vajíčky. Nejlépe funguje při použití se spermicidními krémy (látka, která ničí spermie). Více informací získáte u svého gynekologa.

Poznej svůj cyklus: Jedná se o přirozený způsob antikoncepce známý jako přirozené plánování rodiny. Tato metoda vám umožňuje mít sex bez ochrany hned po menstruaci až do doby ovulace. Těhotenství je možné, pokud máte uvnitř funkční vajíčko, což se děje hned po ovulaci, dokud vajíčko zůstává životaschopné. K ovulaci dochází asi 14 dní před začátkem menstruace, ale to se u různých žen liší. Abyste měla jistotu, musíte sledovat svůj cyklus a kontrolovat další aspekty, jako je bazální tělesná teplota a cervikální hlen. Přestože tento proces nemá žádné vedlejší účinky a je zcela ekonomický, nepřesnost a chybný výpočet se mohou ukázat jako kontraproduktivní. Pokud chcete tuto metodu vyzkoušet, ujistěte se, že jste správně vypracovala tento domácí úkol, protože chybný výpočet může skončit otěhotněním.

Nitroděložní tělísko (IUD): Jedná se o měděné T vložené do dělohy, které zabraňuje spermiím v přístupu k vajíčkům. Je to vratný proces a provádějí ho lékařští odborníci.

Vaginální kroužek: Jedná se o malý a měkký plastový kroužek, který se umisťuje do pochvy. Uvolňuje estrogen a progesteron a zabraňuje ovulaci. Lze jej používat po dobu 21 dní. Další informace o něm získáte od svého lékaře.

Poraďte se se svým lékařem o vedlejších účincích antikoncepční pilulky, kterou užíváte, a o dalších možnostech antikoncepce, abyste se mohla lépe rozhodovat o svém reprodukčním systému.