Nežádoucí účinky antikoncepčních pilulek, které nelze ignorovat
Antikoncepční pilulky vám nabízejí výhodu při rozhodování, zda mít dítě, nebo ne. Získáte svobodu vést aktivní sexuální život, aniž byste se musela obávat otěhotnění. Většina antikoncepčních pilulek je účinná, pokud se užívá podle návodu a ve správnou dobu. Vzít si pilulku každé ráno se může zdát pohodlné, ale ženy musí vědět, že užívání pilulky může mít účinky na celé tělo. Některým to nemusí vadit, zatímco některé by se divily, že s jejich tělem není něco v pořádku. Zde jsou nejčastější vedlejší účinky antikoncepčních pilulek, na které by si ženy měly dát pozor.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíVýkyvy nálad
Pilulky mohou způsobovat náladovost. Pilulka narušuje rovnováhu hladin pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu, což může ovlivnit fungování mozku a způsobit výkyvy nálad. V případě užívání hormonální antikoncepce se zvyšuje riziko psychických účinků, jako jsou deprese, úzkost, únava a hněv. Těm, kteří užívají léky na úzkost, stres nebo depresi, se doporučuje, aby se před užíváním antikoncepčních pilulek poradili se svým lékařem, protože na ně mohou mít nežádoucí vliv.
Nutkání na zvracení
V několika počátečních obdobích užívání můžete pociťovat nevolnost nebo se vám může stát, že budete zvracet. Na návodu, který je dodáván spolu s pilulkami, je často uvedeno varování. Přičítá se to změněným hladinám hormonů, nicméně pokud je vám nadměrně nevolno, poraďte se co nejdříve se svým lékařem.
Nepravidelný menstruační cyklus a špinění mezi menstruacemi
Pilulky si pohrají s vašimi cykly – menstruace se může opozdit nebo začít dříve. Za normálních okolností se u vás krvácení objevuje každý měsíc, zhruba po 28 dnech. Pilulky ji však mohou zpozdit až o týden nebo se může stát, že se objeví o týden dříve, než jste očekávala. Jedním z nežádoucích účinků je také špinění – kdy se u vás po dobu prvních 3-6 měsíců objevuje slabé krvácení mezi menstruacemi.
Zvýšení tělesné hmotnosti
Perorální antikoncepce může také způsobit, že přiberete na váze, odhalil výzkum provedený vědci z Medical Center. Veškeré cvičení a zdravá strava by mohly jít na odbourání nadbytečných kilogramů, které jste získala, když užíváte pilulky.
Citlivost prsou
Jedním z dalších nežádoucích účinků je citlivost prsou, která je podobná tomu, co ženy zažívají v prvních měsících těhotenství. Může se objevit mírná bolest a bolestivost, která za nějaký čas odezní. Pokud však pocítíte pod prsy podivné bulky, musíte co nejdříve kontaktovat svého lékaře.
Změna vaginálního výtoku
Podle typu pilulky se může poševní výtok buď zvýšit, nebo snížit. Některé antikoncepční pilulky zahušťují cervikální hlen, aby zabránily spermiím dostat se do dělohy, což způsobuje nadměrný vaginální výtok. Pokud však pociťujete nadměrnou suchost v pochvě, nebo je naopak intimní oblast nadměrně vlhká, neváhejte kontaktovat svého gynekologa.
Riziko vaginální kvasinkové infekce
Antikoncepční pilulky mohou u některých žen také přispívat k vaginální infekci způsobené kandidou. Kromě toho musíte být opatrná také v případě, že používáte jiné hormonální antikoncepční metody, jako jsou kontrolní náplasti nebo vaginální kroužek.
Nízké libido
Žena užívající perorální antikoncepci by skutečně mohla pociťovat nezájem o pohlavní styk. Pilulky mohou negativně ovlivnit váš sexuální apetit a způsobit, že se budete cítit smutná a na dně. Nemusí to však být způsobeno jen hormonální nerovnováhou, ale pocit nízké sexuální touhy může umocnit i psychologický a sociální efekt. Ačkoli to tvrdí mnoho žen, nízké libido ze všech těchto faktorů je třeba ještě podrobněji prozkoumat.
Pokud jsou tyto nežádoucí účinky antikoncepčních pilulek závažné a přetrvávají, doporučujeme co nejdříve kontaktovat svého lékaře.