Kvasinková infekce a faktory, které ji nejčastěji způsobují

Nemělo by vás překvapit, že vaše pochva je uzpůsobena k tomu, aby se bránila infekcím a udržovala se v čistotě. Přesto existuje možnost, že se u vás může objevit kvasinková infekce nebo kandidóza, což je časté onemocnění vyskytující se u žen. Zdravá pochva má vždy kvasinkové buňky a bakterie v přiměřené míře. Pokud však dojde k nerovnováze těchto mikroorganismů, mohou se kvasinkové buňky rozmnožit a způsobit intenzivní svědění, otok a podráždění v oblasti genitálií.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to kvasinková infekce?

S přibývajícím věkem ovlivňuje zdraví vaší pochvy několik faktorů, včetně stravy, léků nebo dokonce nerovnováhy pH. Ty mohou vést k celé řadě závažných komplikací včetně té nejčastější z nich – kvasinkové infekci.

Kvasinkové infekce způsobuje Candida albicans. Postihuje zhruba 3 ze 4 žen a mnoho z nich uvádí, že se u nich tato infekce opakovaně objevuje. Mezi příznaky infekce patří svědění, pálení a bolest při močení nebo pohlavním styku. Jedním z nejčastějších viditelných příznaků kvasinkové infekce je tvorba hustého výtoku bez zápachu, který připomíná tvaroh.

Příčiny kvasinkové infekce

Chcete-li se vypořádat s kvasinkovou infekcí způsobenou chemickou nerovnováhou v pochvě, musíte si v první řadě uvědomit, co tuto nerovnováhu skutečně způsobuje. Zde jsou hlavní příčiny kvasinkové infekce:

Léky

Je známo, že mnoho antibiotik mění normální, zdravou flóru vaší pochvy. Tyto léky, pokud jsou užívány v nadměrném množství nebo denně, mohou někdy ovlivnit bakteriální i plísňovou flóru, což zvyšuje riziko kvasinkové infekce. Ukázalo se, že antibiotika používaná k léčbě bakteriálních infekcí mají schopnost snižovat množství Lactobacillus, dobrých bakterií přítomných ve vaší pochvě.

Slabý imunitní systém

Váš imunitní systém hraje klíčovou roli při likvidaci patogenů a ochraně vašeho těla. Pokud některá z částí vašeho imunitního systému funguje pod úrovní, je vaše tělo ohroženo. Candida, organismus způsobující kvasinkovou infekci, ovlivňuje váš imunitní systém tím, že vytváří nerovnováhu ve střevní flóře. Ničí vaši zdravou střevní flóru a ovlivňuje trávicí trakt.

Pokud dojde k nerovnováze zdravých bakterií, které bojují proti nemocem, přímo to ovlivňuje váš imunitní systém. V důsledku toho se tyto škodlivé kvasinkové buňky přichytí na vaši střevní membránu a proniknou do krevního oběhu. To může dost možná vést k zánětu a silné reakci imunitního systému.

Těhotenství

Vaše tělo prochází během těhotenství mnoha změnami. Kvasinky se živí cukrem, a když jste těhotná, vylučujete více sladkého poševního výtoku. Kvasinková infekce během těhotenství může být způsobena následujícími příčinami:

Hormonální změny během těhotenství
Užívání hormonálních tablet, antibiotik nebo steroidů
Těhotenská cukrovka
Vysoká hladina cukru v krvi
Pohlavní styk

Diabetes

Souvislost mezi cukrovkou a kvasinkovou infekcí je pro mnohé z nás neznámá. Pravdou však je, že kvasinkové infekce jsou častější u diabetiků, protože kvasinky se mohou lépe množit, když je hladina cukru vysoká. Kromě toho, že cukrovka způsobuje kvasinkovou infekci u žen, mohou být infekcí ohroženi také muži, a to pomocí druhu kandidy zvaného Candida balanitis.

Menstruační vložky, tampony a slipové vložky

Používání voňavých hygienických vložek a kalhotkových vložek, intimních mycích prostředků, které obsahují drsné chemikálie, a kosmetických přípravků na vaše přirození může způsobit nejen podráždění, ale také vést k růstu kvasinkových buněk ve vaší pochvě. Pokud si navíc nevyměníte vložku nebo tampon každé tři hodiny, budete náchylná ke vzniku kvasinkové infekce. Dodržování správných hygienických návyků za všech okolností může udržet kvasinkové infekce na uzdě.

Sexuální styk

Kvasinkové infekce nejsou považovány za sexuálně přenosnou infekci. Pohlavní styk však může způsobit nerovnováhu v hladině pH ve vaší pochvě. Je také možné, že žena přenese kvasinkovou infekci na svého partnera během pohlavního styku.

Pokud máte vaginální kvasinkovou infekci, je pro vás bezpečné provádět orální sexuální akt na svém partnerovi. Není však úplně dobrý nápad, aby ho váš partner prováděl na vás – vyčkejte, dokud vaše příznaky neodezní. Přestože sexuální kontakt může kvasinkovou infekci šířit, ženy, které nejsou sexuálně aktivní, ji mohou dostat se stejnou pravděpodobností.

Kromě těchto běžných příčin se u vás může kvasinková infekce objevit i v důsledku dalších faktorů, jako je nedostatek spánku, těsné oblečení, antikoncepční pilulky, nízká hladina estrogenu nebo špatná hygiena. Je důležité, abyste své ženské partie udržovali v perfektní kondici a o zdraví své pochvy se starali neustále.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Prevention , Self