Nespavost: Příčiny a snadné možnosti léčby

Trpěli jste někdy nespavostí? Měli jste potíže s usínáním nebo s udržením spánku? Cítíte se kvůli tomu unavení, přetížení a ve stresu? Pokud ano, patříte mezi miliony lidí na celém světě, kteří trpí nespavostí, přičemž nespavost postihuje až každého třetího člověka. Někteří lidé trpí občasnou nespavostí, která trvá několik nocí. Nejhorší případy však mohou trvat měsíce i roky.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Negativní vedlejší účinky nespavosti

Lidé, kteří trpí nespavostí, mají potíže s usínáním nebo v noci dlouho nespí. Někteří lidé se budí brzy a pak nejsou schopni znovu usnout. To může způsobit, že se během dne cítíte unavení, což dále vede k podrážděnosti a v některých případech i k depresi.

Spánek je důležitý pro obnovu buněk, svalů, energii, paměť, koncentraci a další. Nespavost může vést k neschopnosti pracovat nebo dokonce normálně fungovat. Může mít negativní vliv na paměť a soustředění, což může vést k problémům se zapamatováním i těch nejjednodušších úkolů nebo faktů. Závažnější nežádoucí účinky mohou vést k nehodám a dokonce k úmrtí, protože lidé mají potíže se soustředěním. Může být také ovlivněn imunitní systém a vést k fyzickým a psychickým zdravotním problémům.

Příčiny nespavosti

Příčin nespavosti je celá řada a u jednotlivých lidí se liší. U mnoha osob trpících nespavostí je hlavní příčinou pravděpodobně špatný životní styl, strava a způsob spánku. Někteří lidé dodržují návyky, které nespavost běžně způsobují, ale přesto snadno usnou, zatímco jiní zůstanou vzhůru celou noc. Zvažte tedy, které z těchto věcí vám mohou bránit v usnutí. Možná budete překvapeni, že některé činnosti, o kterých jste si mysleli, že vás neovlivňují, vás ve skutečnosti ovlivňují. Změna několika takových rozhodnutí vám může poskytnout svobodu a možnost dobře si v noci odpočinout.

Fyzické problémy

Zdravotní problémy, jako jsou chronické bolesti, PMS, menopauza nebo špatný zdravotní stav, vám mohou bránit v klidném spánku a dlouhodobě způsobovat nespavost.

Špatný výběr stravy

Špatná volba stravy, která vyvolává nespavost, zahrnuje to, co jíte a pijete.

Kofein je stimulant a příčina nespavosti. Pití kávy, koly a dalších nápojů s vysokým obsahem kofeinu před spaním tedy rozhodně není ideální.

Někteří si mohou myslet, že opíjení se jim pomůže lépe usnout. Pravděpodobnější je však pravý opak.

Konzumace těžkých jídel nebo svačin plných cukru pozdě večer způsobuje nespavost. Nejlepší je nejíst alespoň hodinu nebo dvě před spaním. (To neznamená, že hodinu před spaním můžete sníst celou tabulku čokolády).

Špatné spánkové návyky

Lidé jsou tvorové zvyku. Slyšeli jste někdy o Pavlovových psech? Pokud ano, jistě jste obeznámeni s podmíněnými reflexy. V podstatě se vám může zakotvit reakce na určitý podnět. Například poslech určité písně vám může vždy někoho připomínat. Podobným způsobem mohou špatné spánkové návyky způsobit potíže s usínáním.

Mnoho lidí se v posteli dívá na televizi nebo na YouTube, nebo se věnuje jiným aktivitám, například vyřizování pracovních záležitostí. Ty mohou stimulovat mysl, což ztěžuje vypnutí mozku a usnutí. Chodit spát v nestejnou dobu také narušuje tělesné hodiny. Lidé obvykle potřebují 6-10 hodin spánku za noc. Množství potřebného spánku se u jednotlivých lidí liší. Někteří lidé si myslí, že si vystačí se 4 hodinami spánku nebo dokonce s méně. Krátkodobě to sice mohou zvládnout, ale v delším časovém horizontu to bude mít škodlivý vliv na jejich celkovou výkonnost.

Vnější faktory

Na kvalitní spánek mohou mít vliv i některé vnější vlivy. Mezi takové faktory patří nepohodlná postel, jasné světlo, extrémně vysoké nebo nízké teploty a hlasitý hluk.

Vedlejší účinky léků

Některé léky mohou mít při léčbě určitého onemocnění nežádoucí vedlejší účinky. Jedním z takových vedlejších účinků je nespavost a mezi léky, které ji běžně způsobují, patří antidepresiva a steroidy.

Stres a úzkost

Stres a úzkost jsou velkými původci nespavosti a mohou pramenit z problémů ve vztazích, financích nebo v zabezpečení zaměstnání. Svou roli v nespavosti hraje také strach a další negativní emoce. Neustálé přemýšlení a obavy zrychlují mozkové vlny a nedovolují mozku odpočívat, což způsobuje nespavost.

Tipy, jak se zbavit nespavosti

Mějte pravidelný spánkový režim, aby vaše tělo a mysl věděly, kdy je čas na odpočinek.

Před spaním si dopřejte období klidu, kdy se začnete uvolňovat. Před spaním vypněte elektronická zařízení, jako jsou telefony, tablety a televize. Pokud je něco připojeno k nabíjení, ujistěte se, že vás světla nebudou budit.

Ke zklidnění mysli může přispět relaxační, uklidňující hudba. Někteří lidé pro dobrý spánek spoléhají na muzikoterapii.

Je známo, že teplá koupel nebo sprcha před spaním pomáhá lidem uvolnit se a usnout.

Používejte tmavé závěsy, zejména pokud pracujete na noční směny a potřebujete spát přes den.

Pokud je to možné, udělejte vše pro to, abyste měli v místnosti ticho.

Pořiďte si pohodlnou postel a matraci.

Udržujte v místnosti správnou teplotu. Přibližně jednu až jednu a půl hodiny před usnutím začíná tělo ztrácet teplo z centrálního jádra, což u normálních zdravých dospělých lidí vyvolává zvýšený pocit únavy. K těmto fyziologickým změnám dochází dlouho před ulehnutím do postele a mohou nastat dříve, než si je lidé uvědomí. Optimální pokojová teplota se pohybuje mezi 15 a 20 stupni Celsia. To je také nejlepší teplota pro uvolňování melatoninu, který působí proti stárnutí.

Před spaním se vyhněte kofeinu, nikotinu, alkoholu nebo těžkým jídlům.

K dobrému spánku vám kromě jiných výhod pomůže také cvičení. Necvičte však několik hodin před spaním. Studie ukazují, že nejlepší čas na cvičení je ve skutečnosti ráno.

Pokud spíte přes den, zkuste tento spánek vynechat a zjistěte, zda se tím zlepší váš noční spánek.

Napište si seznam úkolů na následující den, abyste mohli zapomenout na věci, které musíte udělat, a klidně spát.

Užívání léků je jednou z možností, ale vždy by mělo být až tou poslední možností.

Čtení může způsobit, že se budete cítit unavení a bude se vám chtít usnout. Nejlepší je však nedělat to v posteli. Chcete-li si vytvořit návaznost, že vaše postel je určena ke spánku nebo intimnímu životu.

Zůstávejte často venku. Táboření a pobyt na čerstvém vzduchu, bez každodenních rozptýlení a tlaků, vám může pomoci uvolnit se.

Vypněte elektronická zařízení a udělejte si detox od sociálních médií.

Dodržujte zdravou stravu a stravovací návyky.

Meditace a mindfulness, hypnóza a dechová cvičení jsou některé doplňkové terapie, které mohou přinést skvělé výsledky.

Pokud vše ostatní selže, vyhledejte odbornou radu. I když je to možnost, neznamená to, že se musíte obrátit na léky. Spolupráce s odborníkem na doplňkovou terapii může být velmi účinná.

Závěrem

Osoby trpící nespavostí se mohou potýkat s vysilující ztrátou spánku po dobu několika nocí až několika let. Existují různé příčiny, nad kterými máte naprostou kontrolu a které mohou riziko nespavosti snížit. Díky takovým řešením, jak překonat nespavost, můžete přestat trpět a vrátit se ke kvalitnímu spánku a vyšší kvalitě života.