Nemoci a zdravotní problémy způsobené nedostatkem vitamínu K
Vitamín K je živina, která je hojně zastoupena v průměrné stravě ve vyspělých zemích. Pro většinu lidí nepředstavuje příjem dostatečného množství vitamínu K problém, protože je dostupný v běžně konzumovaných potravinách, jako je zelená listová zelenina, křížatá zelenina jako zelí a brokolice, šalvěj, sušené švestky, kuřecí maso a bylinky jako petržel. Pokud ho však máte nedostatek, riskujete, že nebudete mít dostatek této živiny, která napomáhá životně důležitým funkcím, jako je srážení krve, nebo udržení zdraví kostí. Zde se podíváme na nevýhody ignorování potřeby této živiny. Obzvláště náchylní jsou novorozenci a kojenci, takže pokud čekáte miminko, neměli byste to ignorovat. Dokonce i u dospělých mohou některé faktory způsobit, že vaše tělo bude náchylné k nedostatku, takže i to stojí za váš čas!
Vaše tělo potřebuje 120 mcg denně, pokud jste muž, a 90 mcg denně, pokud jste žena. A pokud nemáte „dostatečný příjem“ nebo hladinu AI ze stravy nebo doplňků stravy, mohou se u vás začít projevovat příznaky nedostatku vitamínu K (VKD). Následující seznam zahrnuje tato onemocnění/komplikace a také příznaky, které se projevují v důsledku nedostatečného množství vitamínu K v těle. I když se nejedná vyloženě o „nemoci“, je třeba dobře porozumět i jejich příznakům. Nejsou o nic méně bolestivé nebo nepříjemné než onemocnění a budou vyžadovat léčbu.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíProblémy se srážlivostí krve
Když tělo není schopno produkovat dostatečné množství srážecího faktoru protrombinu v důsledku nedostatečného příjmu vitamínu K, může to vést ke krvácení nebo v závažných případech dokonce ke krvácivým projevům. Kromě toho existují i další příznaky, že máte problémy se srážlivostí krve:
Snadné vznikání modřin
Nadměrné krvácení při zranění, poranění nebo propíchnutí kůže
Nadměrné krvácení z místa vpichu injekce
Nadměrné krvácení z místa chirurgického zákroku
Krvácení z trávicího traktu (GIT)
Krev v moči
Krev ve stolici
Silná menstruace
Krvácení z nosu
Krvácení z dásní
Je důležité si uvědomit, že některé z těchto příznaků mohou mít kromě VKD i jiné příčiny, proto je vždy nechte vyšetřit lékařem. Například krvácení dásní může být způsobeno nedostatečným množstvím vitamínu K nebo jinými příčinami, jako jsou hormonální změny nebo infekce.
Silná menstruace a chudokrevnost
VKD může také způsobit, že budete mít silnější menstruaci než obvykle. Pokud jde o menoragii nebo silné krvácení během menstruace, je třeba VKD považovat za možný základní problém, při jehož neúspěchu může žena podstoupit několik neúspěšných léčebných postupů nebo dokonce operaci bez odezvy. Toto dlouhodobé krvácení by nakonec mohlo vyústit v anémii. Národní institut zdraví uvádí silnou menstruaci mezi mnoha možnými faktory, které mohou vést k rozvoji anémie.
Krvácení z nedostatku vitamínu K (VKDB) u dětí
Tento stav, dříve známý jako hemoragické onemocnění novorozenců, postihuje velmi malé děti, a to krátce po narození. VKDB je důsledkem nízké hladiny vitamínu K neboli VKD u novorozenců, která může představovat problém u malého procenta dětí. Zde jsou uvedeny některé scénáře, při kterých se u kojenců tento problém objevuje:
Pokud dítě nedostane při narození preventivní injekci vitamínu K.
Pokud je dítě výlučně kojeno – mateřské mléko nemusí obsahovat dostatečné množství vitamínu K ve srovnání s přípravky na bázi kravského mléka, a i když to není důvodem k ukončení kojení, jedná se o nedostatek, na který je třeba dávat pozor.
Pokud matka dítěte užívá antikoagulancia k léčbě vlastní poruchy srážlivosti krve.
Pokud matka dítěte užívá antikonvulziva k léčbě záchvatů.
Příznaky toho, že vaše dítě má tento problém, mohou zahrnovat jeden nebo více z následujících bodů:
Přítomnost krve ve stolici
Krev v moči
Výtok v oblasti kolem pupečníku
Tento stav se může vyvinout jako časná VKDB během prvních 24 hodin po narození (i když je to vzácné); klasická VKDB s nástupem 1 až 7 dní po narození; nebo pozdní VKDB u dětí mezi 2 týdny a 2 měsíci. Po stanovení diagnózy lékaři rozhodnou o způsobu léčby, která může zahrnovat transfuzi krve v případech, kdy je krvácení velmi závažné.
Špatné zdraví kostí
Vitamín K může souviset se zdravím kostí v těle a může dokonce zabránit jejich ztrátě. Nedostatečný příjem je proto spojován s nízkou hustotou kostí a problémy, jako je osteopenie a osteoporóza. Existují náznaky, že při udržování dostatečné hladiny této živiny v těle by mělo dojít ke zlepšení zdraví kostí a mohlo by se dokonce snížit riziko zlomeniny.
Někteří dospělí mohou být vystaveni vyššímu riziku nedostatku vitamínu K
Obecně se VKD u normálních zdravých dospělých osob nevyskytuje. Určité faktory vás však mohou tímto onemocněním ohrožovat. K VKD můžete být náchylnější, pokud:
Podstupujete závažný chirurgický zákrok
Jste dlouhodobě léčeni širokospektrými antibiotiky
Dostáváte delší dobu parenterální výživu podávanou intravenózně
Jestliže jste konzumovali extrémně vysoké dávky vitamínu A a E
Užíváte antikoagulancia
Trpíte bulimií
Jste na přísné dietě
Kromě toho mohou mít někteří dospělí dědičný nedostatek enzymů, který narušuje metabolismus vitamínu K. Jedná se však o velmi vzácnou poruchu, která postihuje jen hrstku lidí na celém světě. Pokud se vás některá z výše uvedených skutečností týká, měli byste se poradit se svým lékařem o režimu a dietě, které vám pomohou zvýšit příjem vitamínu K. Pokud jsou vaše příznaky závažné, mohly by vás ohrozit na životě. Poraďte se proto o správném postupu léčby s vyškoleným lékařem.