Příznaky nedostatku vitamínu K na které byste měli dát pozor

Kdykoli se říznete, škrábnete nebo se hluboce poraníte, spustí se mechanismus srážení krve ve vašem těle. A existuje důležitá živina, která tento složitý proces podporuje. Vitamín K (K1 i K2) hraje důležitou roli při srážení krve a také pomáhá udržovat zdravé kosti.

I když je nedostatek vitamínu K u zdravých dospělých vzácný, někteří lidé jsou zranitelní. Například lidé se zdravotními potížemi, jako je ulcerózní kolitida, celiakie a syndrom krátkého střeva, nemusí být schopni vitamín K normálně vstřebávat. Pokud dlouhodobě užíváte antibiotika nebo antikoagulancia nebo máte přísnou či špatnou dietu, je nedostatek vitamínu K pravděpodobnější. Vyšší riziko nedostatku vitamínu K hrozí také novorozencům. Zde se podívejte na některé příznaky, které mohou naznačovat, že máte nedostatek této důležité živiny.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zvýšená krvácivost a modřiny

Vzhledem k tomu, že hlavní úloha vitamínu K spočívá ve srážení krve, je krvácení jedním z hlavních příznaků nedostatku. Může k němu docházet uvnitř i vně těla. Navenek můžete pozorovat krvácení dásní a mít časté krvácení z nosu. Můžete také zjistit, že nadměrně krvácejí i drobné ranky nebo řezné rány. Výsledkem krvácení do kůže mohou být také modřiny. Dětem může vytékat krev kolem pupečního pahýlu nebo mohou mít modřiny kolem hlavy nebo obličeje.

Krev ve zvratcích

Krvácení do žaludku může někdy způsobit zvracení a ve zvratcích může být krev.

Silné menstruační krvácení

U žen s nedostatkem vitamínu K se může vyskytnout silné menstruační krvácení. Pokud vaše menstruace trvá déle než týden nebo pokud musíte měnit vložku nebo tampon po méně než několika hodinách, považuje se to za nadměrné krvácení. Důvodem k obavám je také to, pokud máte krevní sraženiny větší jako obvykle. Silné menstruační krvácení může také vést k anémii a způsobit příznaky, jako je slabost a únava.

Krev ve stolici a moči

Krev ve stolici nebo v moči je dalším příznakem nedostatku vitamínu K. Můžete si všimnout krve ve stolici nebo špinění na toaletním papíře. Někdy se stolice může zdát dehtovitá. Mezitím se krev ve vaší moči může zbarvit do červena, růžova nebo tmavě hněda. Za krev ve stolici nebo v moči může být zodpovědná i řada dalších stavů, proto navštivte lékaře, abyste zjistili, co je její příčinou.

Ospalost a zvracení u kojenců

V závažných případech může nedostatek vitamínu K vést ke krvácení v okolí mozku nebo do mozku kojenců. A to může způsobit, že budou mimořádně nervózní nebo nadměrně ospalé. U dětí s nedostatkem vitamínu K se může objevit zvracení a dokonce i záchvaty.

Slabé kosti

Kromě toho je s nízkou hladinou vitamínu K spojeno také několik zdravotních potíží, jejichž příznaky mohou fungovat jako varovný signál. Vitamín K se podílí na stavbě kostí a nízké hladiny této důležité živiny jsou spojovány se špatnou hustotou kostí. Výzkumy totiž ukazují, že vyšší příjem vitamínu K je spojen s nižším rizikem zlomeniny kyčle. Odborníci naznačují, že nedostatek tohoto vitamínu může snižovat mineralizaci kostí a přispívat ke vzniku osteoporózy. Mezi příznaky osteoporózy patří bolesti zad, ztráta výšky, shrbení a příliš snadné zlomeniny.

Bolest na hrudi a bušení srdce

Některé výzkumy naznačují, že vyšší příjem vitamínu K je spojen s nižším rizikem ischemické choroby srdeční. Vitamín K se může podílet na prevenci odvápňování cév, a tím bránit jejich zužování a tuhnutí. Bolest na hrudi je jedním z nejčastějších příznaků ischemické choroby srdeční. Tato bolest může být vyvolána stresem nebo fyzickou aktivitou a může se šířit do krku, paží, zad, čelisti nebo žaludku. Příznaky, jako je dušnost nebo bušení srdce, mohou rovněž svědčit o tomto stavu.

Příznaky související s cukrovkou

Studie také zjistily, že lidé s nízkou hladinou vitamínu K mají vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu a že zvýšení příjmu vitamínu K může riziko tohoto onemocnění snížit. První výzkumy také naznačují, že vitamín K může potenciálně zlepšit inzulinovou rezistenci a metabolismus glukózy. Mezi příznaky cukrovky může patřit zvýšené močení, pocit nadměrné žízně, únava, rozmazané vidění a nečekaný úbytek hmotnosti. Pokud máte cukrovku, může se také stát, že se vám řezné rány nebo poranění hojí déle.

Bolesti kloubů a záněty

Dalším zdravotním stavem, který souvisí s nedostatkem vitamínu K, je osteoartritida. Předpokládá se, že za to může role vitamínu K při regulaci mineralizace kostí. Osteoartritida způsobuje zánět a bolest kloubů a může také omezovat rozsah pohybu. Lidé trpící tímto onemocněním mohou pociťovat ztuhlost a bolest, když se delší dobu nehýbou, a jejich klouby se mohou zdát více „hrbolaté“ než obvykle.