Některé problémy, které přináší příliš rychlé hubnutí

Všichni chceme zhubnout a chceme to udělat velmi rychle! Pokud však jde o hubnutí, ne vždy znamená rychlé hubnutí to nejlepší. Naše tělo a jeho orgány se totiž přizpůsobily tak, aby nám pomohly fungovat při vyšší hmotnosti, a příliš rychlým hubnutím podstupujeme poměrně velké riziko.

Ve snaze zhubnout co nejrychleji také začneme méně jíst, čímž vyčerpáme naše tělo o dostatečné množství živin. Pokud chcete zhubnout, může vám pomoci cílená strava a pohybový režim. Podívejte se, co se děje s tělem, když hubneme příliš rychle.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vedlejší účinky rychlého hubnutí

Narušená tělesná rovnováha

Všechny živé bytosti jsou v neustálém stavu homeostáze neboli dynamické rovnováhy. To je umožněno solemi, vodou a minerály přítomnými v našem těle, včetně krve a tkání. Když držíme drastickou dietu, abychom zhubli, narušujeme tuto křehkou rovnováhu. Na dynamické rovnováze je důležité, že je dynamická – je umožněna tím, že všechny naše systémy spolupracují. Když se snažíme tělo k něčemu radikálnímu přinutit, může nás to vyvést z míry a vést k čemukoli od vysoké hladiny sodíku, až po nízkou hladinu cukru v krvi.

Metabolická porucha

Úplně první prioritou každého metabolického systému je dodávat energii základním funkcím. Když tedy hladovíme, abychom zhubli, naše tělo se snaží dodat veškerou dostupnou glukózu mozku a krevním buňkám. Výsledkem je poškození dalších tělesných funkcí. Aby se to vykompenzovalo a aby se zachovaly bílkoviny v těle, používají se k výrobě energie mastné kyseliny a aminokyseliny. V průběhu času tak dochází k zatěžování jater.

Dehydratace

Většina hmotnosti, kterou při nárazové dietě ztratíte, je hmotnost vody. Když se to přežene, může to vést k dehydrataci. Vaše tělo nezvládne náhlý úbytek tuků i ztrátu vody. Dehydratace může způsobit problémy, jako je únava, bolesti hlavy a zácpa. Časté záchvaty dehydratace mohou vést ke zhoršení funkce ledvin, stejně jako k ledvinovým kamenům.

Vznik strií

Když hubnete příliš rychle, nejjistějším příznakem, který můžete vidět, je výskyt strií v oblastech, kde se dříve ukládal tuk. Paže, lýtka, stehna atd. jsou jedny z mnoha míst, kde se mohou objevit, stejně jako oblast břicha. Obvykle, pokud jste s nimi nepočítali, a nepřijali tak preventivní opatření, jsou strie zcela trvalé. Můžete sice zhubnout, ale je možné, že se jich nikdy nezbavíte.

Nedostatky ve výživě

Když držíte nárazovou dietu, abyste zhubli, můžete přijít i o některé důležité živiny. Strava, kterou dodržujete, nemusí obsahovat všechny potřebné minerály a vitamíny, které jsou potřebné pro vaše každodenní aktivity. Strava, která obsahuje méně železa, způsobuje anémii. Křehké vlasy, mdlá pleť a zhoršená obranyschopnost jsou příznaky nedostatečné výživy. Nedostatek vápníku a vitaminu D může vést k osteoporóze.

Žlučové kameny

V důsledku drastických změn v hmotnosti a metabolismu jste ohroženi vznikem žlučových kamenů. Ve skutečnosti neexistuje jediná příčina jejich vzniku, takže pokud se u vás objeví po nějaké módní dietě, je to pravděpodobně její příčinou.

Ne všechno je však špatně. Někteří lidé v kategorii morbidně obézních mají za úkol rychle zhubnout. Vždy se to však děje pod dohledem lékaře a nikdy ne na základě módní diety. Pokud vám byla tato léčba předepsána, řiďte se radami lékaře a nezapomeňte si včas nechat udělat všechna vyšetření krevních markerů.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Issa