Nejčastější zažívací potíže které byste měli určitě znát

Zažívací či trávicí potíže jsou v dnešní době u lidí velmi časté. Změna stravovacích návyků, závislost na rychlém občerstvení, nedostatek pohybu a odpočinku, to vše stále více přispívá k našim zažívacím problémům. Lidé často nevyhledají správnou léčbu, protože někdy si své potíže vůbec nepřipouští. Informace jsou pro obnovení dobrého zdraví zcela zásadní. Bolesti břicha jsou jedním z nejčastějších příznaků, které lidé pociťují v případě, že mají zažívací potíže. Většinou to lidé mohou odmítnout jako pouhé střevní potíže. Ve většině případů je to pravda, ale lidé si opravdu musí být jisti, protože někdy to může naznačovat i na základní onemocnění zažívacího traktu. Zde je tedy seznam nejčastějších zažívacích potíží, které by si lidé měli více uvědomovat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. GERD (gastroezofageální refluxní choroba)

Jedná se o velmi častý zažívací problém, který lidé mají a často si ho neuvědomují. Příznakem GERD je reflux kyseliny, při kterém se žaludeční kyselina tlačí do jícnu. To může způsobit pocit pálení na hrudi. Podle lékařů k tomu může často docházet v noci nebo po jídle. Reflux kyseliny je u lidí běžným jevem, proto jej lidé často odmítají jako maličkost. Lékařští odborníci říkají, že to pravděpodobně nic není, pokud se to stane jednou za čas. Pokud se však reflux kyseliny objevuje dvakrát nebo vícekrát za týden, může to být způsobeno GERD. Kromě refluxu kyseliny patří mezi další příznaky GERD také neustálé pálení žáhy, bolest na hrudi, zápach z úst, eroze zubů, nevolnost a potíže při polykání.

Většina lidí může najít úlevu tím, že se vyhne potravinám, které jim způsobují refluxní kyselinu. Někteří lidé mohou také užívat volně prodejné léky, které jim uleví od GERD. Klidně mohou pomoci i perorální léky, jako jsou antacida. Pokud jsou však příznaky závažné a vysilující, doporučuje se lékařský dohled.

2. Žlučové kameny

Žlučové kameny jsou minerální usazeniny ve žlučníku. Žlučník je malý váček, který vylučuje a uchovává žluč a pomáhá při trávení. Podle lékařských statistik má tento problém po celém světě miliony lidí a téměř čtvrtina z nich vyžaduje léčbu. Za vznikem žlučových kamenů stojí dva důvody. Dochází k němu, když je ve žluči příliš mnoho odpadních látek nebo cholesterolu, nebo když se žlučník řádně nevyčistí.

Tyto kameny mohou zablokovat průchod kanálků, které spojují žlučník se střevem. Když se to stane, lidé mohou pociťovat prudkou bolest v oblasti břicha. Léky mohou tyto žlučové kameny rozpustit. Když to však nejde, přistupuje se k operaci, která odstraní zbytek žlučových kamenů.

3. Celiakie

Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje u lidí citlivých nebo alergických na lepek. Lepek je bílkovina, která se nachází v obilovinách, jako je pšenice, ječmen atd. Podle lékařských statistik trpí tímto onemocněním 1 ze 133 osob.

Když lidé trpící touto chorobou konzumují cokoli, co obsahuje lepek, jejich tělo na něj začne útočit. Při tomto procesu dochází k poškození klků přítomných ve střevech. Klky jsou výčnělky podobné prstům, které se nacházejí ve střevech a pomáhají nám vstřebávat živiny z potravy. Dospělí s tímto onemocněním proto mohou trpět anémií, únavou, depresemi a úbytkem kostní hmoty. Není znám žádný lék, který by tuto nemoc vyléčil. Jediné, co mohou lidé v boji proti této nemoci udělat, je vyhýbat se lepku.

4. Zánětlivý střevní syndrom

Jedná se o souhrnný termín, který se používá pro mnoho podobných onemocnění trávicího traktu, včetně Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy atd. Tento stav obecně postihuje tlusté střevo a další přidružené části. Mezi příznaky tohoto onemocnění patří problémy s vylučováním, krev ve stolici, bolestivé vylučování atd. Lékařský dohled a léky mohou v tomto případě pomoci poskytnout úlevu.

5. Hemoroidy

Na celém světě trpí hemoroidy téměř 70 % lidí starších 45 let. Tento problém může způsobovat nedostatek vlákniny, chronická zácpa, průjem atd. Příznakem tohoto stavu je přítomnost krve ve stolici. Hemoroidy mohou být svědivé i bolestivé. Lokální krémy mohou pomoci poskytnout určitou úlevu. Kromě toho je možné je zcela odstranit i chirurgickým zákrokem.

Nezanedbávejte své zdraví a v případě, že máte některý z výše uvedených problémů, vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Zdravá strava, dostatečná hydratace, pohyb a správná lékařská péče nám mohou pomoci žít zdravě.