Nedostatek hořčíku: Příznaky a způsoby jak doplnit hořčík

Pokud jste v poslední době zaznamenali výrazný pokles chuti k jídlu a trápí vás bolesti hlavy, nevolnost, únava a celková slabost, může být na vině nedostatek hořčíku. Nejste v tom sami. Přibližně polovina obyvatel konzumuje méně než potřebné množství hořčíku. Hořčík je nezbytný pro tvorbu energie, je to prvek, bez kterého vaše tělo nemůže fungovat. Zde se dozvíte, jak zjistit, zda máte nedostatek hořčíku, a co můžete udělat pro jeho vyřešení.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Příznaky nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku je poměrně složitý. Pro nezasvěcené mohou jeho příznaky odrážet závažnost nedostatku, která se pohybuje od mírné až po život ohrožující. Pokud se u vás vyskytují 4 nebo více z následujících příznaků, může se jednat o nedostatek hořčíku:

Gastrointestinální poruchy: Průjem, Crohnova choroba, celiakie, zánět střeva, nevolnost
Renální selhání
Svalové křeče a bolesti kloubů
Únava a slabost
Nespavost a úzkost
Migréna a bolest hlavy
Srdeční potíže
Astma

Jak odstranit nedostatek hořčíku

1. Jezte listovou zeleninu

To je poměrně zřejmé. Pokud máte nedostatek hořčíku, jezte potraviny, které jsou bohatým zdrojem hořčíku. Dobrou volbou je listová zelenina, například špenát a kapusta. Šálek špenátu totiž obsahuje přibližně 157 miligramů hořčíku! Mezi další potraviny, jejichž konzumací zvýšíte příjem hořčíku, patří dýňová semínka, černé fazole, avokádo, fíky, banány a hořká čokoláda.

Trik, jak dosáhnout potřebné denní dávky hořčíku, spočívá v tom, že si do jednoho z jídel přidáte hrst špenátu. Kromě toho si můžete místo večerní kávy připravit lahodný špenátovo-avokádový koktejl.

Špenátovo-avokádové smoothie

Rozmixujte 1 šálek nakrájeného manga a 1 šálek nakrájeného avokáda
Přidejte 1 šálek mandlového mléka a 2 lžíce limetkové šťávy
Do směsi přidejte 1/2 šálku špenátu
Mixujte, dokud nezískáte hladkou strukturu
Podávejte chlazené!

2. Hledejte hořčík v perlivé vodě

Dalším způsobem, jak do svého jídelníčku dostat dostatek hořčíku, je pití perlivé vody. Než si však koupíte svou oblíbenou perlivou vodu, podívejte se na její složení, zda obsahuje hořčík. Každý den vypijte 1 litr této vody.

3. Užívejte doplňky stravy s hořčíkem

Poraďte se se svým lékařem a proberte doplněk stravy, který je pro vás ideální. Doplňky hořčíku nemohou být samy o sobě tabletou, protože potřebují další látku, která je stabilizuje. Citrát hořečnatý, glukonát hořečnatý a laktát hořečnatý jsou některé z populárních doplňků, které jsou na trhu běžně dostupné.

4. Vyhněte se konzumaci některých potravin

Pokud jste milovníky kávy, možná budete muset vynechat jeden nebo dva šálky denně, abyste snížili úbytek hořčíku v těle. Mezi další potraviny, které mohou snižovat hladinu hořčíku, patří sodovka, alkohol a slané potraviny (potraviny bohaté na sodík).

Co je potřeba si zapamatovat

Doporučená denní potřeba příjmu hořčíku se liší v závislosti na vašem věku a pohlaví. Potřebná dávka hořčíku pro muže starší 31 let je 420 mg a pro muže mezi 19 a 30 lety 400 mg. Potřebná dávka hořčíku pro ženy starší 31 let je 320 mg a pro ženy ve věku 19 až 30 let 310 mg. Pokud kojíte, poraďte se o ideálním dávkování se svým lékařem.

Před každodenním užíváním hořčíkové vody je třeba si uvědomit několik věcí:

Dbejte na to, abyste se nepředávkovali, protože by to mohlo být zdraví škodlivé.

Pokud trpíte selháním ledvin, měli byste se hořčíkové vodě vyhnout.

Jestliže jste těhotná nebo kojíte, konzumujte hořčík pouze po poradě s lékařem.

Pokud užíváte jiné léky, nekonzumujte nepředepsané doplňky hořčíku.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Oregon State University