Zdraví

4 způsoby jak může perlivá voda prospět vašemu zdraví

Pití vody s bublinkami je nepochybně zajímavější a více osvěžující než pití obyčejné vody. Víte ale, jak se bublinky dostanou do vody? Děje se tak procesem zvaným sycení oxidem uhličitým. Sycené nápoje, jako je sycená voda nebo perlivá voda, se vyrábějí rozpouštěním oxidu uhličitého pod vysokým tlakem. Když otevřete láhev nebo plechovku, tento tlak se sníží, což vede k uvolnění tohoto plynu v podobě bublinek.

Sycená voda, která je často považována za zdravější alternativu sladkých nápojů, je také zkoumána z hlediska svých výhod a vedlejších účinků. Perlivá voda může vypadat neškodně, ale může způsobovat říhání, nadýmání, plynatost a ničit zubní sklovinu. Její pití ve správném množství však může prospět vašemu zdraví následujícími způsoby.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Může zmírnit podrážděný žaludek

Nepříjemné pocity v žaludku, které pociťujete po jídle, mohou být způsobeny zažívacími potížemi, nevolností nebo žaludeční nevolností. Stejně jako vám v takové situaci může pomoci cítit se lépe voda, má i perlivá voda stejné účinky na žaludeční potíže.

Byla provedena studie na lidech s poruchami trávení a zácpou, kteří byli rozděleni do 2 skupin. Zatímco jedna skupina pila sycenou vodu, druhá pila běžnou vodu z kohoutku. Bylo zjištěno, že u lidí, kteří pili sycenou vodu, se zažívací potíže zmírnily. Pokud již trpíte syndromem dráždivého tračníku (IBS), musíte se pití perlivé vody vyhnout, protože nejenže tento stav zhoršuje, ale také zvyšuje nadýmání.

2. Může zmírnit zácpu

Zácpa je stav, kdy je obtížné nebo bolestivé vyprazdňovat stolici a můžete mít 3 nebo méně stolic za týden. Může se vyznačovat nadýmáním nebo bolestí v břiše.

Pití perlivé vody může zmírnit zácpu a příznaky s ní spojené. Studie zjistila, že lidé, kteří pili perlivou vodu, pociťovali větší úlevu od zácpy než ti, kteří pili běžnou vodu. Důvod, který za tím stojí, však zůstává nejasný.

3. Dokáže hydratovat vaše tělo

Pití vody je nezbytné pro normální fungování vašeho těla. Zůstat hydratovaný také zabrání zadržování vody v těle a podpoří vylučování toxinů z těla.

Doporučený denní příjem vody je přibližně 2 litry u žen a 3 litry u mužů. I když vám vypití 8 sklenic perlivé vody může pomoci uspokojit potřebu hydratace, nebylo by správné obracet se pouze k perlivé vodě, kdykoli máte žízeň. Konzumujte ji s mírou, abyste z ní měli užitek.

4. Může snižovat riziko srdečních onemocnění

Jednou z nejčastějších příčin srdečních onemocnění je hromadění špatného cholesterolu v těle. Vysoká hladina špatného cholesterolu bohužel nakonec vede ke kornatění tepen, čímž se cévy zužují a výsledkem je vysoký krevní tlak.

Sycená voda vám může pomoci snížit krevní tlak. Studie zjistila, že lidé, kteří pili minerální vodu sycenou oxidem uhličitým bohatým na sodík, vykazovali výrazné snížení špatného cholesterolu, a zároveň zvýšení dobrého cholesterolu, čímž se snížilo riziko srdečních onemocnění. Ačkoli je nadbytek sodíku považován za zdraví škodlivý, při umírněné konzumaci je pro vaše srdce a celkové zdraví prospěšný.

Nahrazení sladkých nápojů sycenou vodou může pomoci při hubnutí, nikoliv však spalováním tuků, ale snížením příjmu cukru. Zvyšuje také pocit sytosti, což zabraňuje tomu, abyste si mezi jídly dopřávali sladké.

Poznámka: Perlivou vodu pijte pouze během jídla a po zbytek dne se hydratujte běžnou vodou. Před nákupem si vždy přečtěte etiketu na lahvi. Vyhněte se nákupu těch s příchutěmi nebo sladidly. Místo toho si přidejte vlastní ovoce nebo přírodní šťávy, které vám dodají chuť.