12 přírodních bylinek a koření co pomohou snížit krevní tlak

Všichni víme, že boj s krevním tlakem spočívá ve správných stravovacích návycích a změně v oblasti zdravého životního stylu. Ale co když vám řekneme, že správná kombinace koření a bylinek může tento boj pozvednout o stupeň výš? Přesně tak, tyto kuchyňské suroviny, které jídlo ochutí a dodají mu šmrnc, mohou udělat hodně i pro vaše zdraví. A jejich schopnost pomáhat kontrolovat vysoký krevní tlak je na prvním místě seznamu.

Zde je několik bylinek a koření, které můžete zařadit do své každodenní rutiny, abyste zvládli problém s krevním tlakem. Zatímco některé lze získat přímo z vaší spíže, jiné jsou podporovány alternativní medicínou a měly by být k dostání v obchodech s bylinkami nebo naturopatií. Před použitím bylinných přípravků k řešení vysokého krevního tlaku se poraďte s ájurvédským lékařem nebo zkušeným bylinkářem – poradí vám nejen s dávkováním, ale zohlední i další aspekty specifické pro váš případ.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Tymián

Aromatický tymián nejenže dělá jídlo chutným, ale působí také na váš krevní tlak, když ho chroupete! Odborníci naznačují, že tymián pomáhá tím, že uvolňuje hladké svaly a stěny cév. Ale je toho víc. Jak ukázala jedna studie na zvířatech, nejenže zlepšil krevní tlak, ale přinesl i výrazné zlepšení biochemických změn a poškození tepen spojených s hypertenzí. Zkuste tymián přidávat do polévek a dušených pokrmů a používejte ho k dochucení masových jídel.

2. Sladká bazalka

Sladká bazalka se v tradiční čínské medicíně již po staletí doporučuje k léčbě srdečních problémů. A její použití je nyní podpořeno i vědeckým výzkumem. Studie na zvířatech zjistily, že sladká bazalka může snižovat hladinu hormonů endotelinu-1 a angiotenzinu-II, které jsou spojeny s vysokým krevním tlakem. Sladká bazalka má zvláštní místo v italské kuchyni a hodí se zejména k pokrmům s rajčatovou příchutí. Přidávejte ji do marinád a omáček na těstoviny a nezapomeňte, že je nezbytná pro přípravu skvělé omáčky pesto.

3. Ibišek

Věděli jste, že šálek sytě červeného ibiškového čaje vám může pomoci regulovat krevní tlak? Tento čaj se vyrábí ze sušených okvětních lístků ibišku a má trpkou, kyselou chuť. V jedné studii, kdy lidé s mírnou hypertenzí pili ibiškový čaj (3 porce po 240 ml denně) po dobu 6 týdnů, se jejich hladina krevního tlaku zlepšila. Lidé, kteří měli před léčbou ibiškovým čajem vyšší systolický krevní tlak, na něj reagovali lépe. Pití přibližně 3 šálků ibiškového čaje denně by vám mělo pomoci, pokud se snažíte kontrolovat svůj krevní tlak.

4. Phyllanthus

Studie na zvířatech zjistily, že výtažky z listů Phyllanthus amarus mohou snížit krevní tlak. A zdá se, že má větší vliv na diastolický krevní tlak než na systolický krevní tlak. Účinek této byliny na snížení krevního tlaku může být způsoben blokádou iontů vápníkových kanálů a uvolněním hladkého svalstva v cévách. Blokátory vápníkových kanálů zabraňují průniku vápníku do stěn cév, což je rozšiřuje a uvolňuje a vede ke snížení krevního tlaku. Phyllanthus je k dispozici ve formě tinktury a tablet.

5. Snakeroot indický

Indický hadí kořen se ve starověké vědě ájurvédě používá k léčbě mnoha stavů. A přítomnost alkaloidu známého jako reserpin mu dodává silné hypotenzní vlastnosti. O dávkování se poraďte se zdravotníkem, protože tato bylina může mít u některých řadu vedlejších účinků od křečí v břiše až po deprese. Nadměrné užívání může být škodlivé.

6. Ashwagandha

Ašvaganda je další bylinný lék na hypertenzi, který pochází z ájurvédy. Když lidé s hypertenzí užívali 2 g prášku z kořene ašvagandy s mlékem každé ráno po dobu 3 měsíců, zaznamenali významné snížení systolického i diastolického tlaku. Poraďte se s ájurvédským lékařem, který vám poradí, jak používat ashwagandhu ke kontrole krevního tlaku.

7. Česnek

Není nic lepšího než česnek, který ozvláštní každý pokrm. A tento posilovač chuti může také snížit váš krevní tlak. Česnek obsahuje sloučeninu zvanou alliin, která se po rozdrcení nebo nasekání přemění na alicin. Allicin dokáže potlačit angiotenzin II, hormon, který způsobuje stahování cév. Rozšiřte tedy své cévy a snižte krevní tlak pomocí česnekové síly. Jednoduše přidejte několik stroužků drceného česneku do svých pokrmů.

8. Kardamon

Kardamom, který je běžnou přísadou skandinávské, blízkovýchodní a indické kuchyně, má pozitivní vliv na hypertenzi. V jedné studii dokázalo užívání 1,5 g tohoto koření dvakrát denně po dobu 12 týdnů výrazně snížit krevní tlak u účastníků s hypertenzí. Za tento příznivý účinek může sloučenina zvaná 1,8- cineol obsažená v kardamomu; další složky, jako je limonen, myrcen a terpinolen, mohou mít také doplňkový účinek.

Studie také zjistila, že zvyšuje fibrinolýzu. To znamená, že zlepšuje rozklad fibrinu v krevních sraženinách a zastavuje růst nebezpečných sraženin, které blokují průtok krve v těle. Kardamon přidávejte do kari a dušených pokrmů, ale i do buchet, koláčů a dortů, abyste zvýraznili jejich chuť. Kardamom se také skvěle hodí do banánového chleba nebo do šálku masala čaje.

9. Zázvor

Zázvor je další koření, které má řadu léčivých účinků a snížení krevního tlaku je jedním z nich. Zázvor může působit tak, že pomáhá při blokádě napěťově závislých vápníkových kanálů. Jak jsme uvedli dříve, to pomáhá zlepšovat krevní oběh a zmírňuje vysoký krevní tlak.

Přidávejte zázvor do salátů, polévek a dalších pokrmů, abyste pocítili jeho blahodárné účinky. Každodenním rituálem se může stát také šálek teplého zázvorového čaje.

10. Skořice

Pikantní a sladká skořice může být dalším spojencem v boji proti vysokému krevnímu tlaku. Výzkum, který shrnul výsledky tří studií, zjistil, že skořice může významně snížit systolický i diastolický krevní tlak. Bylo zjištěno, že skořicový aldehyd, sloučenina obsažená ve skořici, snižuje krevní tlak tím, že rozšiřuje cévy. Je však třeba poznamenat, že skořice může být užitečnější proti hypertenzi spojené s vysokou hladinou cukru v krvi. Může totiž snižovat cirkulující inzulín, který může mít příznivý vliv na vysoký krevní tlak.

Skořice se již určitě objevuje ve vašich pečených dobrotách. Trochu skořice můžete také nasypat na pečené ovoce nebo přidat tyčinku skořice při louhování bylinkového čaje. Špetka skořice může dobře fungovat také v asijském kari.

11. Šafrán

Zde je exotické koření, které může pomoci při vysokém krevním tlaku. Studie na zvířatech zjistila, že šafrán nejen zabraňuje zvýšení krevního tlaku, ale také blokuje změny v aortě spojené s hypertenzí. Předpokládá se, že za tyto příznivé účinky jsou zodpovědné safranal a krocin, flavonoidy obsažené v šafránu. Přidejte několik nitek šafránu do každodenního vaření, ať už jde o pečené pokrmy, omáčky nebo rýžová jídla, jako je paella nebo rizoto. Stačí namočit vlákna v troše teplé vody a celou směs použít.

12. Kurkuma

Kurkuma, toto zlatožluté koření, které dává barvu kari, může být prospěšné i v případě, že máte vysoký krevní tlak. Laboratorní studie ukazují, že může inhibovat angiotenzin konvertující enzym (ACE). Tento enzym se podílí na produkci angiotenzinu II, který zužuje cévy. Inhibitory ACE proto mohou snížit váš krevní tlak uvolněním cév.

Studie na zvířatech také zjistily, že kurkumin, který je součástí kurkumy, může do jisté míry zastavit poškozování tepen při hypertenzi. Přidávejte kurkumu do kari a dušených pokrmů nebo si dopřejte šálek zdravého kurkumového čaje a vychutnejte si její blahodárné účinky.