Necitlivost a brnění rukou po probuzení: Příčiny a léčba

Každý z nás někdy zažil necitlivost a brnění rukou, zejména krátce po probuzení. I když příčina může být tak jednoduchá, jako že jsme na ruce spali velmi dlouho, chronické znecitlivění rukou musí vyšetřit lékař, aby odhalil příčinu.

Musíte také vzít v úvahu, že brnění a necitlivost nohou nebo rukou je běžným příznakem periferní neuropatie, což je stav, který vzniká, když jsou nervy v končetinách těla z různých důvodů poškozeny. Diabetes je hlavní příčinou periferní neuropatie, i když existuje i mnoho dalších spouštěčů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Důvody probuzení s necitlivostí a brněním rukou

Špatné držení těla při spánku

Příliš dlouhé spaní na jedné ruce může způsobit její znecitlivění. K tomu dochází proto, že nadměrný tlak na paži stlačuje nervy v této oblasti, což vede k pocitu necitlivosti a brnění rukou.

Zranění a bodnutí hmyzem

Pokud jste si poranili nerv v oblasti krku, můžete pociťovat necitlivost podél paže nebo ruky. Kousnutí od zvířat, toxiny z mořských plodů, kousnutí pavoukem a jiným hmyzem mohou způsobit brnění a necitlivost.

Nadměrné užívání alkoholu

Dlouhodobé nadměrné užívání alkoholu může způsobit také necitlivost a brnění rukou. Nervové buňky poškozené v průběhu času v důsledku nadměrné konzumace alkoholu nelze opravit, ale poškození lze zastavit tím, že se vzdáte nebo snížíte příjem alkoholu. Nadměrné užívání alkoholu obvykle vede k nedostatkům ve výživě a ty způsobují také periferní neuropatii.

Toxiny a léky

K poškození nervů a následně k periferní neuropatii může dojít v důsledku chemoterapeutik, některých léků na krevní tlak a srdce, tabáku, vystavení toxinům, jako je olovo, arzen a rtuť, a také některým rozpouštědlům a insekticidům. Problém obvykle ustoupí po úpravě medikace a ukončení působení toxinů.

Diabetes

Diabetická neuropatie může být příčinou necitlivosti a brnění rukou. Vysoká hladina cukru v krvi u diabetiků často poškozuje drobné cévy, které zásobují krví nervy v periferních částech těla. Následný nedostatek kyslíku může způsobit vážné poškození nervů vedoucí k necitlivosti. Necitlivost a mravenčení u diabetu však obvykle začíná v nohách a poté přechází do rukou.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je další příčinou necitlivosti nebo brnění dlaně, palce a dalších dvou nebo tří prstů jedné nebo obou rukou. Oblast zápěstí, kde střední nerv vstupuje do dlaně, se nazývá karpální tunel. Jakýkoli otok v této oblasti může způsobit tlak na nervy, které tudy proudí, což má za následek necitlivost a silnou bolest.

Nedostatek vitaminu B12

Skupina vitaminů B-komplex je nezbytná pro několik tělesných funkcí, z nichž jednou je účinný přenos nervových signálů. U lidí, kteří mají nedostatek vitaminů B12 a B6, se často projevuje necitlivost a brnění v rukou a nohou. Tento pocit necitlivosti se často popisuje jako „špendlíky a jehly“. Nedostatek vitaminu B12 řešte neprodleně, protože při závažném nedostatku může způsobovat i paranoiu a halucinace.

Další onemocnění

K poškození nervů mohou vést i autoimunitní onemocnění. Revmatoidní artritida, Sjögrenův syndrom a lupus mohou způsobovat periferní neuropatii. Některá onemocnění, jako je HIV/AIDS, Guillain-Barreho syndrom, syfilis, roztroušená skleróza, záchvaty, mrtvice, borelióza, mohou vyvolat brnění a necitlivost rukou. Stejně tak může být nedostatečně aktivní štítná žláza.

Jak můžete léčit necitlivost a brnění rukou?

Řešte základní příčiny

Chcete-li léčit necitlivost rukou, musíte nejprve řešit základní příčinu necitlivosti. Periferní nervy lze regenerovat za předpokladu, že poškození není již rozsáhlé, takže případnou ztrátu funkčnosti v důsledku necitlivosti a brnění lze obnovit.

Osvojte si zdravý životní styl

Přestože jsou k dispozici vhodné léky a v určitých případech i chirurgický zákrok, můžete vyzkoušet i některé přirozené kroky ke zvládnutí necitlivosti a bolesti rukou.

Osvojte si návyky zdravého životního stylu, protože ty mohou zmírnit následky periferní neuropatie. Udržujte si zdravou hmotnost, jezte vyváženou stravu, vyhýbejte se působení toxinů, změňte všechny léky způsobující problémy a začněte cvičit, abyste zlepšili svalovou sílu a zabránili ochabování svalů.

Přestaňte pít a kouřit, protože tyto látky mohou zhoršovat neuropatické příznaky zúžením cév, které zásobují periferní nervy živinami.

Užívejte doplňky stravy skupiny B

Pokud bylo vaše znecitlivění a brnění vyvoláno nedostatkem vitaminu B, doporučuje se po určitou dobu užívat doplňky stravy s obsahem vitaminu B. Nezapomeňte, že se těmito doplňky nikdy nesmíte předávkovat, protože mohou mít škodlivé vedlejší účinky. Nejlépe uděláte, když požádáte o radu lékaře.

Používejte kapsaicinový krém

Neuropatické bolesti nelze zmírnit běžnými léky proti bolesti a krémy. Možností je použití kapsaicinového krému na bolestivá místa. Předpokládá se, že kapsaicin (látka, díky které jsou chilli papričky pálivé) dokáže zastavit přenos zpráv o bolesti do mozku. Krém může někdy při prvním použití způsobit podráždění kůže a pálení. Před jeho použitím proto proveďte náplasťový test.

Sledujte hladinu cukru v krvi

Pokud je příčinou vaší necitlivosti a brnění rukou cukrovka, je nezbytné, abyste si pod lékařským dohledem pečlivě sledovali hladinu cukru v krvi. Udržováním cukrovky pod kontrolou je možné znecitlivění zmírnit. Výtažky z plodu jamun, česnek a pískavice řecké seno jsou účinné přírodní potraviny, které mohou pomoci kontrolovat cukrovku, proto je zařaďte do svého jídelníčku.

Diabetici a další lidé, kteří kvůli necitlivosti necítí bolest, by si měli pěstovat dovednosti v oblasti sebepéče, jako je například pečlivé ošetřování ran, aby zlepšili kvalitu svého života.

Cvičení

Pokud pociťujete necitlivost a brnění rukou v důsledku syndromu karpálního tunelu, léčebná cesta by se zaměřila na snížení zánětu a bolesti uvolněním svalů a zlepšením krevního oběhu. Lékař vám pravděpodobně předepíše určitá protahovací a posilovací cvičení nervů a šlach, která mohou pomoci zmírnit tlak na zápěstí. V jedné studii potřebovalo operaci pouze 42 % účastníků, kteří tato cvičení prováděli, ve srovnání se 70 % v kontrolní skupině, která tato cvičení pravidelně neprováděla. Příznaky necitlivosti způsobené syndromem karpálního tunelu lze také účinně zmírnit každodenní masáží.

Vyzkoušejte jógu

Dalším způsobem, jak zvládnout bolest a necitlivost způsobenou syndromem karpálního tunelu, je jóga. Pomáhá zlepšit sílu úchopu trpících osob.

Vyzkoušejte ájurvédu

Ke zvládnutí syndromu karpálního tunelu můžete vyzkoušet také ájurvédský režim. Ájurvéda věří, že účinná léčba dóši váta zmírní utrpení. Předepisuje životní styl vatahara v kombinaci s jógou a cvičením.

  • Změna životního stylu zahrnuje vyhýbání se kofeinu, čaji, tabáku a alkoholu. Stimulanty mohou narušit periferní krevní oběh, což vede k poškození nervů.
  • Vyhýbejte se rafinovaným a studeným potravinám a jezte teplá vařená jídla.
  • Upravte svůj denní režim a zajistěte si dostatečný odpočinek a spánek.
  • Masírujte si zápěstí sezamovým olejem alespoň třikrát týdně.
  • Každý večer namáčejte ruce a zápěstí do horké vody, protože teplo dokáže uvolnit svaly a zmírnit bolest.
  • Na bolavá místa můžete nanést směs kurkumy a medu.
  • Přidejte do svého jídelníčku zázvor, protože má silné protizánětlivé a bolest zmírňující účinky.

Kdy byste nikdy neměli ignorovat necitlivost a brnění v rukou po probuzení

Návštěva pohotovosti nebo vašeho lékaře je nutná okamžitě, pokud:

  • Pociťujete brnění a necitlivost v některé z končetin těsně po úrazu hlavy.
  • Pokud je necitlivost a brnění chronické a zdá se, že nemá žádný zjevný spouštěč.
  • Pokud se vám točí hlava, máte svalové křeče nebo se zdá, že se spolu s necitlivostí zhoršuje i váš celkový stav.
  • Pokud máte nevysvětlitelnou bolest v prstech, předloktí nebo krku.

Brnění a necitlivost končetin je často přehlíženo jako mírné podráždění. Chronické znecitlivění a brnění však může způsobit, že si nebudete uvědomovat funkci svých rukou, a tím urychlit úrazy. Pokud navíc necitlivost a brnění rukou způsobuje nějaká příčina, je nejlepší ji co nejdříve řešit.