Mezoteliom: Na jaké příznaky mezoteliomu si musíte dát pozor

Mezoteliom je rakovina, která se vyvíjí v mezotelu, ochranné tkáni, která lemuje vnitřní orgány, jako jsou plíce, žaludek, srdce a další orgány. Rakovina obvykle začíná v plicích – ve stavu známém jako pleurální mezoteliom. Můžete však mít také peritoneální mezoteliom, kdy se rakovina vyskytuje v břiše. Ve vzácných případech může mezoteliom postihnout také reprodukční orgány nebo srdce.

Tato rakovina je téměř vždy důsledkem expozice azbestu, materiálu, který se kdysi běžně používal ve stavebnictví. Azbest se skládá z mikroskopických vláken, která mohou uvíznout v plicích a časem je poškodit. Přestože se azbest ve stavebnictví již nepoužívá, stále se objevují nové případy, protože k rozvoji mezoteliomu může obvykle dojít až po více než 20 letech od expozice.

V počátečních stadiích nemusí pleurální i peritoneální mezoteliom ve skutečnosti způsobovat mnoho příznaků. Příznaky se mohou objevit až později, když rakovina postoupí do spodních tkání, nebo způsobí únik tekutiny do dutiny hrudní nebo břišní.

Následující příznaky mohou ukazovat na pleurální mezoteliom:

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Dušnost

Můžete mít pocit, že vám dochází vzduch nebo že nemůžete dýchat dostatečně hluboce či rychle. Můžete také pociťovat naléhavou potřebu nadechnout se před dokončením výdechu. A může vás stát úsilí vypudit vzduch při výdechu nebo rozšířit hrudník při nádechu.

Kašel

Lidé s mezoteliomem pohrudnice mohou pociťovat úporný, suchý kašel.

Bolest

Bolest je častým příznakem, který pociťují lidé s mezoteliomem. Obvykle je popisována jako tupá bolest nebo tíha v hrudní stěně, paži nebo rameni. Někteří lidé říkají, že je podobná té, kterou pociťujete, když si natáhnete sval. I když však bolest způsobená mezoteliomem může být generalizovaná a tupá. Pokud se však rakovina rozšířila a tlačí na jiné orgány nebo kosti, můžete pociťovat bodavou, ostrou bolest. Ostrá bolest na hrudi může být také způsobena jiným závažným zdravotním stavem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc – krevní sraženina v plicích.

Vysoká teplota a pocení

Pocení je normální tělesná funkce, která pomáhá regulovat teplotu a odplavit škodlivé látky z těla. Lidé s mezoteliomem však mohou pociťovat nadměrné pocení, zejména v noci, a to v takové míře, že jim brání v každodenním životě. Může být tak extrémní, že se vám může promočit prostěradlo a noční oblečení a může být nutné je během noci dvakrát nebo třikrát vyměnit. Pocení, které se objevuje v důsledku mezoteliomu, nemusí být způsobeno horečkou. V některých případech však můžete pociťovat i horečku. V takovém případě existuje možnost, že máte infekci, a proto vyhledejte lékařskou pomoc.

Únava

Pocit extrémní únavy a nedostatku energie je u lidí s mezoteliomem běžný. K pocitu únavy může přispívat nedostatečné stravování nebo spánek, úzkost, chemoterapie, některé léky proti bolesti a nedostatek pohybu.

Chuť k jídlu a úbytek hmotnosti

Někdy lidé s mezoteliomem ztratí zájem o jídlo a začnou hubnout ještě před diagnostikováním onemocnění. Může to být způsobeno samotným nádorovým onemocněním nebo příznaky, jako jsou potíže s polykáním, dušnost atd. Tento příznak se vyskytuje také u lidí s mezoteliomem pobřišnice, kde mohou ztrátu chuti k jídlu způsobit příznaky jako nevolnost nebo bolest břicha. Pomoci mohou jednoduchá opatření, jako je pravidelná konzumace menších porcí jídla, uspokojování chuťových pohárků, konzumace energeticky vydatných potravin a tekutějších jídel.

Paličkovité prsty

Když máte vbočené prsty, otékají vám konečky prstů. K tomu dochází postupně. Nejprve změkne vaše nehtové lůžko a kůže vedle něj se začne lesknout. Pak se vaše nehty zakřiví více, než je obvyklé – můžete si toho všimnout, když se na ně podíváte ze strany. Nakonec vám mohou otéct konečky prstů. Předpokládá se, že k paličkovitým prstům dochází v důsledku hromadění tekutiny ve tkáni na konečcích prstů. Kromě mezoteliomu mohou paličkovité prsty způsobovat také některá plicní nebo srdeční onemocnění.

Pokud máte peritoneální mezoteliom, mohou se u vás vyskytnout příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, únava a pocení, které se vyskytují i u pleurálního mezoteliomu. Kromě toho si budete muset dávat pozor na:

Bolesti v břiše

Bolest se může u různých lidí s peritoneálním mezoteliomem projevovat různě. Bývá různě popisována jako bolest, nepříjemný pocit, bolestivost, píchání, bodavá bolest, nadýmání nebo svírání.

Otok břicha

Peritoneální mezoteliom může způsobit hromadění tekutiny v břiše. To může mít za následek zvýšený tlak v břiše, což vede k otokům a nadýmání.

Nevolnost a zvracení

Pokud máte peritoneální mezoteliom, tekutina v břiše, stejně jako nádor, může zmáčknout váš žaludek i další vnitřní orgány. To u vás může vyvolat pocit nevolnosti. Nevolnost a zvracení mohou způsobit i další faktory, jako je zácpa a léky, například ty, které se používají při chemoterapii nebo proti bolesti.

Zácpa

Tlak způsobený přebytečnou tekutinou nebo samotným nádorem může u peritoneálního mezoteliomu narušit normální funkci vašich střev. V případě tohoto onemocnění se u vás může vyskytnout zácpa a někdy i střevní neprůchodnost. K zácpě může přispívat menší příjem tekutin nebo objemné stravy a dokonce i nedostatek pohybu.

Průjem

Stejně jako peritoneální mezoteliom způsobuje zácpu tím, že narušuje funkci střev, může se obrátit opačným směrem a způsobit průjem. Průjem může být také způsoben parazitem nebo infekcí. V některých případech může být příčinou i chemoterapie a některé léky. Pokud máte průjem, dbejte na dostatečný přísun tekutin, například ovocných šťáv a polévek, které obsahují sůl a cukr, aby nedošlo k dehydrataci.

Kromě výše uvedených příznaků mohou na pokročilý mezoteliom ukazovat i následující příznaky. Ty se mohou vyskytnout v pozdějších stadiích peritoneálního i pleurálního mezoteliomu:

Úbytek hmotnosti

Může u vás dojít k nevysvětlitelnému a náhlému úbytku hmotnosti.

Zmatenost

Pokud se rakovina rozšíří do mozku nebo máte chemickou nerovnováhu, můžete pociťovat zmatenost.

Chronická únava

Jak si nemoc vybírá daň na vašem těle, můžete se cítit unavení.

Pokud máte pokročilý mezoteliom pohrudnice, můžete mít také problémy s polykáním, vyplivovat krev nebo hlen, nebo v pozdějších stadiích pociťovat chrapot.

Mezoteliom je agresivní rakovina se špatnými vyhlídkami. Přestože mnoho z příznaků zde uvedených může být způsobeno jinými, méně závažnými onemocněními, je nejlepší navštívit lékaře a vyloučit možnost mezoteliomu, zejména pokud jste byli vystaveni azbestu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Health Service , Department of Health