Kojení vašeho miminka trpícího drobnými zdravotními problémy

Kojení je pro novopečené maminky skutečně výzvou. Je to o to obtížnější, pokud má vaše miminko zdravotní problémy. I když trpí drobnými zdravotními potížemi, musíte zajistit, aby vaše děťátko dostávalo mateřské mléko, které je pro kojence přirozenou první potravou. Pokud přímé kojení není možné, musíte se uchýlit k jiným způsobům, jak dítěti mateřské mléko poskytnout. Zjistěte více o několika zdravotních stavech, které vám mohou způsobit potíže při krmení vašeho miminka, a pochopte, co s tím dělat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Žloutenka

Ta je u novorozenců velmi častá. Žloutenka neboli zežloutnutí kůže a očí vzniká, když se v krevním oběhu novorozence hromadí bilirubin. Játra nedokážou nadbytečný bilirubin odbourat a vyloučit ho stolicí dítěte. To vede ke žloutence. Pokud má vaše miminko závažnou žloutenku, může vám lékař navrhnout speciální léčbu světlem, která se nazývá fototerapie.

Někdy může dojít ke žloutence v důsledku nedostatečného příjmu mléka. Je však vzácná a vyskytuje se asi u 1 z 200 dětí. Ať už je příčina žloutenky jakákoliv, nemusíte své děťátko přestat kojit. Dbejte na to, abyste své novorozeně kojila nebo mu podávala odstříkané mateřské mléko.

Koliky

Neutišitelný pláč kojence, který trvá mnoho hodin denně, se často označuje jako kolika. Obvykle začíná mezi 2. – 4. týdnem stáří dítěte a trvá přibližně do 3. měsíce. I když příčiny koliky nejsou známy, zjistilo se, že viníkem může být strava matky. Některé děti jsou citlivé na určité potraviny, které jejich matky jedí. Studie prokázaly, že existuje souvislost mezi kolikou a kravským mlékem ve stravě matek.

Pokud vaše děťátko vykazuje příznaky koliky a kojení se kvůli tomu stává obtížným, poraďte se s lékařem. Provedení několika změn ve vašem jídelníčku může vašemu dítěti pomoci. Zajistěte také, aby vaše miminko dostávalo při každém krmení hodně „zadního mléka“, a ne pouze „předního mléka“. Za tímto účelem nejprve dokrmte z jednoho prsu a teprve poté nabídněte druhý.

Nízká porodní hmotnost

Předčasně narozené děti mají často nízkou porodní hmotnost a matky budou mít s kojením dítěte potíže. Ve většině případů musí předčasně narozené děti zůstat na jednotce intenzivní péče, což kojení ztěžuje. Kojení však nesmíte vynechat, protože mateřské mléko může vaší malé lásce poskytnout všechny potřebné živiny, aby zůstala silná a zdravá. Výlučné kojení vede k přiměřenému růstu dětí s nízkou porodní hmotností, včetně nedonošených.

U nedonošených dětí nemusí být kojení možné. V nemocnici můžete ručně odstříkávat nebo odsávat mlezivo. Poraďte se s ošetřujícím lékařem o nejlepším způsobu, jak své miminko krmit mateřským mlékem. Můžete také prozkoumat možnosti použití elektrické odsávačky. Snažte se odsávat mléko co nejčastěji. Dítě s normální hmotností potřebuje kojit každé tři hodiny. Stejný harmonogram dodržujte i při odsávání mléka.

Jakmile je vaše miminko připraveno na přímé kojení, zajistěte mu kontakt kůže na kůži. Nalezení pohodlné polohy může chvíli trvat. Buďte trpěliví. V případě potřeby vyhledejte pomoc laktační poradkyně. Důležitější je, aby rodina a přátelé podporovali matky předčasně narozených dětí, aby byl mateřský stres a úzkost co nejmenší. Jak jistě víte, přílišný stres a napětí by mohly ovlivnit tvorbu mateřského mléka.

Refluxní onemocnění

Díky malému jícnu a slabšímu svalovému tonusu jsou miminka náchylná ke gastroezofageální refluxní chorobě (GERD). Protože se chlopeň, která střeží dolní konec jícnu, otevírá v nesprávnou dobu, požité mléko se vrací zpět jícnem do krku. Příznakem GERD může být zvracení po každém krmení, nebo několik hodin po krmení, případně vystřelující zvracení. Někdy mohou děti plakat nebo se v noci často budit. Pomalé přibývání na váze také není dobrým znamením. GERD může také způsobovat kašel, dávení a dušení dítěte.

Pokud vaše děťátko po krmení často zvrací nebo ublinkává spolu s dalšími příznaky, je nejlepší poradit se s lékařem. Některé děti nemusí zvracet. Budou však mít jiné příznaky a nemusí přibývat na váze. Je důležité léčit GERD. Můžete však dítě nadále kojit, protože jakákoliv jiná strava, například kojenecká výživa, bude pro dítě těžko stravitelná.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline