Zvracení u kojenců: Jak zjistit co je běžné a jak to řešit?

Pokud vaše miminko častěji zvrací, může to být důvod k obavám. Zvracení po krmení není u kojenců nic neobvyklého. Přesto musí maminky znát rozdíl mezi ublinkáváním a zvracením.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Rozdíl mezi ublinkáváním a zvracením u kojenců

Zvracení

Když vaše miminko po krmení zvrací, jedná se o reflux, ke kterému dochází bez vynaložení jakékoliv námahy. Pokud vaše děťátko pomalu vyplivuje mléko, neznamená to, že má rozbouřený žaludek. Obvykle k tomu dochází ze dvou hlavních důvodů, které jsou zcela běžné a není třeba se jich obávat.

Žaludek a jícen vašeho miminka se stále vyvíjejí. Někdy se jejich žaludek v důsledku poruchy stahuje, aby vytlačil mléko zpět do krku. Druhým důvodem je, že miminka mají při krmení tendenci polykat vzduch, který při odříhnutí přináší s sebou potravu v podobě tekutiny.

Ublinkávání

K ublinkávání dochází, když se břišní svaly a bránice stáhnou, což způsobí, že děťátko potravu silou vyzvrací. Obsah zvratků je větší než při vyplivování – děťátko se bude cítit nepříjemně a může plakat z nepohodlí, které mu to způsobuje.

Důvody zvracení u kojenců

1. Infekce

Pokud má vaše miminko ucpaný nos nebo infekci dýchacích cest, může při kašli zvracet. Polykání přebytečného hlenu může podráždit hrdlo a žaludek a vyvolat zvracení. To je také způsob, jakým tělo odstraňuje přebytečný hlen z těla.

Zvracení může být také příznakem bakteriálních a virových infekcí, jako je žaludeční chřipka, průjem, ušní infekce a zápal plic.

2. Požití jedovatých látek

Vaše děťátko může zvracet, pokud požilo toxickou látku, kterou může být chemická látka, například nějaký lék nebo rostlina. Další příčinou zvracení u kojenců je otrava jídlem.

1. Zkontrolujte, zda se v jejich okolí nenacházelo něco, co by mohlo na vaše děťátko působit jako jed.

2. Zjistěte, zda to spolklo celé, nebo zda to má stále v ústech – případně to okamžitě vyjměte.

3. Neprodleně kontaktujte svého lékaře.

3. Nemoc z pohybu – kinetóza

Stejně jako každý dospělý, může i miminko pociťovat nevolnost v důsledku kinetózy. Pokud se chystáte na dlouhou cestu nebo vaše každodenní rutina zahrnuje cestování s dítětem, může se u něj objevit nevolnost z pohybu a zvracení, pokud se právě nakrmilo.

4. Ucpání střev

K neustálému zvracení může dojít v důsledku ucpání střev – příznakem je zelená žluč ve zvratcích. V takovém případě okamžitě navštivte pediatra.

5. Stenóza pyloru

Pylorická stenóza je vzácný stav, při kterém svaly vedoucí od žaludku ke střevům zesílí a neumožňují potravě projít dále do střeva. Může vést k přetrvávajícímu zvracení a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc – lze ji napravit operací.

Jak se vypořádat se zvracením u kojenců?

Pokud vaše miminko zvracelo, udržujte ho hydratované, protože z těla ztratilo tekutiny a minerály. Podávejte jim každých několik hodin roztok orálního rehydratačního roztoku (ORS). Pokud to lékař doporučí, pokračujte v kojení jako obvykle.

Nechejte své děťátko prospat – spánek mu může dopřát odpočinek a poskytnout mu úlevu. Po 24-48 hodinách jim můžete začít podávat lehce stravitelné potraviny, jako je jogurt, nebo pokračovat v kojení či krmení umělou výživou.

Vyhněte se podávání svému dítěti volně prodejných léků. Pokud má vaše miminko některý z následujících příznaků – horečku, opakovaně a silně zvrací, objeví se u něj dušnost, příznaky dehydratace, jako je sucho v ústech, odmítá krmení nebo zvracení trvá 12 hodin a déle, ve zvratcích je žluč nebo krev – okamžitě se poraďte s lékařem.

Nemocné a utrápené miminko může být vystrašené nebo podrážděné. Držte je u sebe, dokud se nezotaví – pokud je posíláte na hlídání, počkejte den nebo dva, dokud se nezotaví. Dbejte na to, aby při nemoci více odpočívaly.