Jednoduché bylinné prostředky na různé zdravotní problémy
Přestože si dáváme na své zdraví velký pozor, ať už na cestách nebo doma, může se stát, že onemocníme z toho nejhloupějšího důvodu. Může to být otrava jídlem, horečka nebo obyčejná cestovní nevolnost. V takových případech jsou bylinné léky bezpečné a snadno použitelné, protože mají jen minimální, nebo dokonce žádné nežádoucí vedlejší účinky.
Den co den jste vystaveni jinému ovzduší, jakmile vyjdete ven, což může stačit k tomu, abyste padli na nemocniční lůžko. Stačí se zásobit drobnými pamlsky z bylinek, jako jsou suché zázvorové bonbony, heřmánek a mnoho dalších, které jsou výživné, chutné a poskytnou okamžitou úlevu.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czVýhody první pomoci z bylinek
1. Stonek právenky latnaté a listy neemu při horečce
Horečka může být způsobena infekcí, sezónními změnami, náročným pracovním dnem a/nebo únavou. Rychlým lékem je uvařit několik zelených stonků právenky latnaté v čisté vodě a odvar vypít na lačný žaludek. Je velmi účinný při snižování horečky způsobené malárií a horečkou dengue a chrání tělo před ztrátou krevních destiček. Snižuje hladinu cukru v krvi, proto by si diabetici, kteří užívají léky, měli dávat pozor na dávkování.
Právenka latnatá má mnoho léčebných vlastností, jako je imunomodulace, antimikrobiální vlastnosti, protirakovinná aktivita a kardiovaskulární účinky.
Pití neemového čaje připraveného z čerstvých neemových listů snižuje horečku pomocí jeho antipyretických sloučenin.
Usušte kůru neemu a používejte ji jako analgetikum a ke snížení horečky.
2. Listy bazalky a různé druhy koření při nachlazení
Odvar z listů bazalky nebo bazalkového oleje dokáže vyléčit horečku způsobenou infekcí a poskytnout úlevu při nachlazení a kašli. Je to okamžitý lék na infekce močových cest a jakoukoli únavu, kterou můžete pociťovat při cestování. Zde je několik jednoduchých prostředků na tyto dýchací potíže:
Účinným prostředkem proti kašli a nachlazení je kurkumový čaj připravený z kurkumového prášku, trochy citronu a medu ve vodě.
Na suchý kašel můžete užívat kurkumový prášek smíchaný se lžící medu.
Případně můžete na suchý kašel užívat také prášek z černého pepře s medem a suché zázvorové bonbony.
K léčbě nachlazení a záchvatů kašle v zimě vypijte teplý šálek zlatavého mléka z kurkumy, zázvoru, pepře a skořice s medem, nebo s palmovými bonbony v mléce. Dokáže totiž zmírnit záněty a obnovit zdraví střev.
3. Česnek, hořčice a další bylinky při bolestech hlavy
Bolesti hlavy a záchvaty migrény mohou být vyvolány stresem nebo únavou. Posypání česnekovým a hořčičným práškem a přidání požadovaných bylinek, jako je bazalka, do salátů vám může pomoci zvládnout záchvaty migrény. Tyto složky mají antidepresivní účinky a mohou zmírnit bolest.
Dejte si teplou bylinnou koupel s oleji, jako je levandule, máta peprná nebo majoránka, které uvolní svaly a zklidní bolest.
Pro okamžitou úlevu od bolesti si dopřejte masáž těmito oleji.
Pijte čaj z heřmánku nebo rozmarýnu pro zmírnění stresu, úzkosti a napětí.
Přidávejte nálevy nebo zředěné oleje z máty peprné, zázvoru, levandule, máty peprné nebo rozmarýnu do horkých bylinných koupelí nebo je používejte na obklady.
4. Měsíčkový čaj a výtažky z heřmánku na popáleniny
Drobné řezné rány, pohmožděniny a poranění můžete snadno ošetřit tinkturou z květů měsíčku lékařského nebo výtažkem z něj. Měsíček účinně zabraňuje zánětům a hojí popáleniny od slunce nebo domácí popáleniny. Přípravky z měsíčku lékařského lze užívat vnitřně k léčbě zánětů, nebo je používat zevně jako výplach očí, kloktadlo, k léčbě opruzenin a dalších zánětlivých stavů kůže a sliznic. Někteří lidé jsou na měsíček alergičtí a měli by být při vnitřním užívání měsíčku opatrní.
Lokálně aplikujte výtažky z heřmánkového čaje, měsíčku a levandulové silice na popáleniny, což je rychlá a praktická lokální léčba.
K urychlení hojení popálenin aplikujte gel z aloe vera, med a mléko. Ty snižují sekreci z rány, zánět a tvorbu jizev.
5. Suché zázvorové bonbóny a bobule při průjmu
Suché zázvorové bonbony jsou snadno dostupnou svačinkou při bolestech žaludku a na podporu trávení. Mohou také zmírnit zácpu spojenou s cestováním, nebo zvýšeným tělesným teplem a dehydratací, a vyloučit hrubé látky z žaludku. Hrst sušených plodů může povzbudit chuť k jídlu, snížit nevolnost a zbavit se průjmu. Kořen zlatého tuleně je účinný při zažívacích potížích, jako je podráždění žaludku, a také zlepšuje trávení. Je také vynikajícím prostředkem proti nevolnosti z pohybu.
Uvařený odvar z kořenů zázvoru sceďte a pijte při žaludečních potížích.
Připravte si čaj s heřmánkem, mátou, skořicí nebo mátou peprnou, případně pijte obyčejný černý čaj na zmírnění zvracení a nevolnosti. Máta peprná je vhodná při úporném škytavém kašli a uklidňuje žaludek. Obyčejný černý čaj, mátový a skořicový čaj snižují nevolnost a únavu a jejich pití je poměrně osvěžující.
To je jen několik příkladů bylinných léků. Ať už jsou vaše problémy jakékoliv, určitě existuje jednoduchý bylinný lék, který vám může přinést úlevu v samotném počátečním stádiu a nedovolí, aby se situace zhoršila.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Healthline , Rochester