Jak nám vyvrácení mýtu o „nemoci“ pomůže zůstat zdravějšími

S nárůstem nových infekčních nemocí a rozvojem starých nemocí v různých zemích po celém světě, se život s lidským tělem stal nebezpečnou záležitostí. Od buněk, které se chovají špatně a začínají na sebe útočit, přes tepny, které se zúží natolik, že přestanou propouštět krev, až po hormony, které se rozkolísají a tvrdošíjně odmítají dobře plnit svou funkci – v lidském těle se toho může pokazit opravdu hodně!

Snaha vyhnout se nemocem i postižení je proto docela pochopitelná. To vedlo k tomu, že se ďábelské farmaceutické společnosti snaží zveličit potenciální nebezpečí, které s sebou nemoci přinášejí, a na každý tělesný problém nás krmí pilulkou, která nabízí pouze dočasné řešení.

Co kdybychom vám ale řekli, že nic takového jako „nemoci“ ve skutečnosti neexistuje a že je to všechno jen mýtus? Na první pohled se to může zdát těžko uvěřitelné, ale vyvrácení tohoto mýtu nám skutečně může pomoci zůstat déle zdraví. Tady je způsob, jak na to.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

„Nemoci“ jsou způsob, jakým nám naše tělo spěchá na pomoc.

Souhlasíme, že tuto myšlenku je možná trochu těžké vysvětlit bez příkladu. Vezměme si běžné onemocnění zvané hypertenze neboli vysoký krevní tlak, které člověka vystavuje vyššímu riziku srdečních problémů a mrtvice, což jsou hlavní příčiny úmrtí.

Pokud lékař zpozoruje u svého pacienta vysoký krevní tlak více než třikrát, prohlásí, že pacient má vysoký krevní tlak. Poté přistoupí k předepsání léku, který má pomoci tento problém stabilizovat.

Jedná se o dočasné řešení, které nejenže nezabrání tomu, aby se problém vrátil, ale také může v průběhu tohoto procesu zvýšit riziko vzniku rakoviny u pacienta. Studie zjistila, že blokátory angiotenzinových receptorů (ARB), oblíbená skupina léků, která se široce používá k léčbě hypertenze, srdečního selhání, diabetické nefropatie a ke snížení kardiovaskulárního rizika, významně zvýšila riziko vzniku smrtelných nádorových onemocnění u pacientů, kteří dostávali ARB kandesartan, ve srovnání s placebem.

To znamená, že užívání léků na krevní tlak nejenže nedokáže problém trvale vyřešit, ale přináší i další řadu zdravotních komplikací. Tomu všemu lze předejít, pokud pochopíme, co je hlavní příčinou problému, a zaměříme se nejprve na jeho odstranění.

Problémem jsou ucpané tepny, ne vysoký krevní tlak

Když má člověk zvýšenou hladinu krevního tlaku, neznamená to, že tělo udělalo chybu ve výpočtu, kolik krve má v těle kolovat. Znamená to, že jsou ucpané tepny, které krev dopravují.

Tělo tento problém zpozoruje a uvědomí si, že krev už nemůže být správně rozváděna do všech našich orgánů, jak by měla. Aby se tedy tělo pokusilo vrátit krevní oběh do normálu a každý orgán dostal svou kvótu krve bohaté na kyslík, zvyšuje tlak krve v našem organismu.

Tímto způsobem se tělo ze všech sil snaží udržet nás naživu, a to i přes problém v našem organismu.

Trvalé řešení: Místo toho uvolněte tepny!

Léky na krevní tlak dočasně rozšiřují tepny, aby stabilizovaly náš krevní tlak, ale skutečné řešení spočívá v odstranění ucpání tepen, které v první řadě způsobuje zvýšenou hladinu krevního tlaku. Tímto způsobem můžete zabránit tomu, aby se problém vrátil, a můžete se také vyhnout zbytečným lékům přicházejícím s celou řadou vedlejších účinků, které vás mohou vystavit většímu nebezpečí.

A co další nemoci?

Krevní tlak je jen jedním z příkladů takzvaných „nemocí“, které jsou ve skutečnosti způsobem boje vašeho těla o přežití. Zde je několik dalších příkladů „nemocí“, které jsou pouhými příznaky, jež se nakonec léčí, zatímco hlavní problém zůstává nevyřešen.

Osteoporóza

Osteoporóza, definovaná jako ztráta hustoty kostí a minerálů, je způsobena tím, že se naše tělo snaží napravit velmi zásadní biochemickou nerovnováhu zvanou rychlá oxidace. Při rychlé oxidaci tělo vylučuje nadměrné množství minerálů, jako je vápník, zinek a hořčík, aby posílilo reakci mozku na reakci boj-útěk. Tato reakce boje a útěku je obvykle normální a zdravá, ale pokud se stále opakuje, může způsobit vyčerpání zásob minerálů v našem těle. To vede k tomu, že tělo tyto minerály odčerpává z našich kostí, což následně způsobuje osteoporózu.

Cukrovka

Diabetes není ani onemocnění krevního cukru, ani hormonu inzulínu. Vzniká časem v důsledku poruchy příjmu potravy, kdy konzumace velkého množství potravin s cukrem (například rafinovaných sacharidů) vede k tomu, že slinivka břišní vyčerpá své zásoby inzulinu, a tím se zvýší hladina glukózy v krvi.

Rakovina

Vědci se domnívají, že rakovina není nic jiného než stav, kdy naše buňky přebírají rysy předků, které se předávaly v průběhu evoluce, když čelily nebezpečným situacím. Před miliony let, v době jednobuněčného organismu, byly buňky „nesmrtelné“, protože měly schopnost nekontrolovaně se množit, stejně jako to dělá rakovina. S evolucí těchto organismů do jejich složitých mnohobuněčných protějšků, byla tato „nesmrtelnost“ přenesena na vajíčka a spermie, protože ty, které se nepodílely na rozmnožování, již tuto funkci nepotřebovaly. Když však buňka čelí podmínkám prostředí, které ohrožují její zdraví, jako je záření nebo faktor životního stylu, mohou tyto buňky v mylné snaze přežít, zapnout svou spící schopnost bezohledně se množit, což následně způsobuje rakovinu.

Snížení úrovně stresu je jedním z přírodních prostředků zvrácení osteoporózy, zatímco kontrola stravy může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi a tím zvládnout cukrovku. V případě rakoviny může přirozeně pomoci snížit riziko vzniku rakoviny zdržení se životního stylu nebo návyků, které by mohly „vyděsit“ buňky, jako je vystavování se slunečnímu záření, užívání některých léků a kouření.

Sečteno a podtrženo? Najděte příčinu a napravte ji!

Všechny „nemoci“ jsou způsobem, jakým se vaše tělo snaží napravit něco, co se pokazilo. Proto lze nemoci odborně nazvat příznaky určitého neznámého problému. Cpaní našeho organismu léky a doplňky stravy pouze dočasně řeší příznaky a zastavuje vaše tělo ve snaze vyřešit problém. Když se tak stane, myslíme si, že jsme problém odstranili. Protože jsme se nepokusili odstranit hlavní příčinu, stav se zákonitě vrátí a my se pak vrátíme ke stejným lékům, které jsme užívali předtím.

Vzhledem k výslednému začarovanému kruhu a řetězci potenciálních zdravotních problémů, které vznikají v důsledku různých vedlejších účinků těchto léků, není třeba zdůrazňovat, že to není dlouhodobě udržitelný způsob, jak zůstat zdravý. Skutečné řešení naopak spočívá v rozpoznání toho, co se vaše tělo snaží napravit, a v zaměření se na odstranění tohoto problému.

Vaše tělo je v podstatě váš nejlepší přítel, který vás upozorní v okamžiku, kdy vycítí, že něco není v pořádku. Místo toho, abyste jeho varování umlčeli pomocí léků, věnujte chvíli tomu, abyste naslouchali tomu, co se vám snaží sdělit. V tom spočívá klíč ke šťastnému životu, který je naplněn delšími a zdravějšími roky, bez škodlivých a opakujících se zdravotních problémů.

Zdroje: Centers for Disease Control and Prevention , Harvard Health Publishing