HIV u žen: Příznaky, rizikové faktory a prevence

HIV (Human Immunodeficiency Virus) neboli virus lidské imunitní nedostatečnosti oslabuje imunitní systém tím, že ničí bílé krvinky, které chrání tělo před viry, bakteriemi a jinými zárodky. Tím se stáváte zranitelnými vůči mnoha druhům infekcí a také vůči některým druhům rakoviny. S postupující infekcí může vaše tělo ztratit schopnost bojovat proti život ohrožujícím stavům.

Bez lékařské péče může HIV postupovat ve třech stádiích, která se časem zintenzivňují a ničí váš imunitní systém. První dvě stadia se nazývají akutní infekce HIV a klinická latence/chronická infekce HIV. Poslední stadium infekce HIV je známé jako AIDS (syndrom získané imunodeficience).

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Muži versus ženy: Jsou příznaky HIV odlišné?

Muži i ženy mohou během několika měsíců po kontaktu s virem HIV onemocnět onemocněním podobným chřipce s příznaky, jako je únava, bolest hlavy, horečka a zvětšené lymfatické uzliny. Poté se u nich příznaky nemusí objevit po dobu přibližně 10 let. Během tohoto období však mohou nakazit další osoby. S oslabením imunitního systému se u nich mohou objevit příznaky jako např:

  • Zduření lymfatických uzlin.
  • Časté horečky.
  • Únava.
  • Noční pocení.
  • Úbytek hmotnosti.
  • Časté kvasinkové infekce v ústech.
  • Kožní vyrážky.
  • Ztráta krátkodobé paměti.

Příznaky HIV u žen

U žen se mohou objevit i tyto další příznaky:

  • Změny menstruačního cyklu (například nedostávají menstruaci).
  • Vaginální kvasinkové infekce a bakteriální vaginóza.
  • Sexuálně přenosné infekce, jako jsou chlamydie, kapavka, trichomoniáza, infekce lidským papilomavirem a také pánevní zánětlivé onemocnění.
  • Infekce reprodukčních orgánů.

HIV u žen

Žena může čelit různým problémům, pokud je nakažena virem HIV. Ženy mají vyšší riziko:

Infekce při vaginálním sexu

Ženy se častěji nakazí při vaginálním sexu než muži. Ženy jsou totiž při vaginálním sexu vystaveny většímu riziku nákazy virem HIV. Je to proto, že plocha vagíny je větší než plocha penisu. Expozice je u žen také delší, protože infikované sperma může zůstat ve vagíně mnoho dní po sexu.

Získání pohlavně přenosných infekcí

Ženy s HIV mají větší pravděpodobnost, že dostanou vaginální kvasinkové infekce a sexuálně přenosné infekce, než muži s HIV. U žen mohou být také závažnější a obtížněji léčitelné.

Nežádoucí účinky způsobené léčbou HIV

Nežádoucí účinky léků na HIV se mohou u jednotlivých osob lišit. U žen se však při užívání některých léků na HIV častěji a s větší závažností vyskytují určité nežádoucí účinky, jako jsou problémy s játry nebo závažná vyrážka. Některé léky také mohou snižovat účinnost hormonální antikoncepce, jako jsou antikoncepční náplasti nebo pilulky.

Rychlejší přechod k AIDS

Při stejném množství viru v těle dochází u žen k rychlejšímu rozvoji HIV na AIDS než u mužů. Předpokládá se, že ženské hormony stimulují imunitní systém tak, že proti HIV reaguje silněji. A zatímco silnější aktivace imunitního systému může být v počátečních fázích infekce prospěšná, předpokládá se, že přetrvávající replikace viru a silnější chronická aktivace imunitního systému vedou k rychlejší progresi onemocnění.

HIV a těhotenství

Jednou z obav, kterým čelí žena s HIV, je riziko přenosu viru na dítě v těhotenství nebo během porodu. Díky pokroku v medicíně však mohou těhotné ženy, které správně a důsledně užívají léky na HIV, snížit riziko narození dítěte s HIV z 25 % na méně než 1 %. Mějte na paměti, že léčba je nejúčinnější, pokud je zahájena na počátku těhotenství, užívána během porodu a podávána také dítěti po porodu. V některých případech může lékař také doporučit císařský řez, aby se snížilo riziko přenosu.

Rizikové faktory, na které je třeba dávat pozor

Pohlavní styk s mužským partnerem nakaženým virem HIV je nejčastějším způsobem, jak se ženy nakazí virem HIV. Riziko nákazy virem HIV se zvyšuje při následujících skutečnostech:

  • Pokud nepoužíváte kondomy.
  • Pokud sdílíte jehly nebo jiné pomůcky používané při injekcích (např. tampony).
  • Pokud máte rizikového partnera, který má HIV, má sex se ženami i muži, nebo užívá drogy.
  • Pokud máte pohlavně přenosnou infekci. Infekce totiž může do vaginální oblasti přinést bílé krvinky (které se mohou nakazit virem HIV). Některé pohlavně přenosné infekce mohou také způsobit těžko postřehnutelná drobná poranění, která umožní vniknutí viru HIV do vašeho těla.

Přenos HIV je u žen s ženami partnerkami skutečně vzácný. Pokud však vaše partnerka HIV má, existuje riziko, že se nakazí pořezáním, vředy v ústech, krvácením z dásní a orálním sexem. HIV se může šířit také menstruační krví a prostřednictvím společných sexuálních hraček.

Domácí násilí a zneužívání zvyšují riziko nákazy HIV

Bylo zjištěno, že ženy v násilných vztazích a oběti domácího násilí mají vyšší pravděpodobnost nákazy HIV. Je to proto, že násilní partneři mají častěji sexuální partnery mimo vztah. Mají také tendenci nutit své partnery k sexu, což může mít za následek řezné rány, které umožní vniknutí viru HIV. Mohou také odmítat používat kondomy.

Svou roli hraje také zneužívání v minulosti. Ženy, které byly v dětství sexuálně nebo fyzicky zneužívány, se častěji dopouštějí rizikového chování, například nepoužívají kondomy a mají více sexuálních partnerů. To účinně zvyšuje jejich riziko nákazy HIV.

Prevence HIV

Na ochranu před HIV můžete přijmout různá opatření.

Praktikujte bezpečný sex

Zdržení se sexu (orálního, vaginálního a análního) je jediným 100% spolehlivým způsobem, jak zabránit sexuálnímu přenosu HIV. Protože to není vždy možné, používejte při sexu mužský latexový kondom. Ten je považován za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit přenosu viru HIV při sexu. Užitečné mohou být také ženské kondomy.

Nikdy se nedělte o jehly

Kontaminovaná jehla nebo injekční stříkačka vás může vystavit značnému riziku nákazy HIV. Ujistěte se, že používáte sterilní jehly pokaždé, když je potřebujete, a nikdy je nesdílejte. Před injekcí použijte čistý, čerstvý alkoholem natřený tampon a dbejte na to, abyste jehlu po použití bezpečně zlikvidovali.

Vyhněte se vysoce rizikovému chování

Některá chování mohou zvýšit riziko nákazy virem HIV. Například zneužívání alkoholu nebo drog může zvýšit pravděpodobnost, že se budete chovat nebezpečně, jako je sdílení jehel nebo sex bez kondomu. Nezapomeňte také, že riziko nákazy HIV se zvyšuje s počtem sexuálních partnerů, které máte.

Nechte se otestovat

Před zahájením sexuálního styku se ujistěte, že jste vy i váš partner testováni na HIV. Lidé s HIV, kteří podstupují léčbu (antiretrovirovou terapii), výrazně snižují riziko přenosu infekce na sexuálního partnera.

Vyhněte se douchingu

Douching může zlikvidovat prospěšné bakterie přítomné ve vaší pochvě, které vás mohou chránit před infekcí. To může zvýšit riziko nákazy virem HIV i dalšími pohlavně přenosnými infekcemi.

Užívejte léky proti HIV

Pokud je u vás vysoké riziko nákazy HIV (například pokud je váš partner HIV pozitivní), může vám lékař doporučit léky proti HIV známé jako preexpoziční profylaxe. Ta může snížit riziko přenosu.

Léky proti HIV známé jako postexpoziční profylaxe jsou k dispozici také pro osoby, které mohly být vystaveny HIV – například pokud praskl kondom nebo jste byli sexuálně napadeni. Tento lék může snížit riziko nákazy HIV, pokud je použit do tří dnů od expozice.

HIV se zatím nemusí dát vyléčit. Vždy však mějte na paměti, že správná léčba může být velmi účinná při zastavení postupu nemoci. Může vám také umožnit vést zdravý a dlouhý život. Včasné zahájení léčby i dodržování zdravých návyků, jako je vyvážená strava, pravidelné cvičení a zanechání kouření, vám může pomoci žít lepší život.