Nejčastější pohlavně přenosné choroby u žen

Věděli jste, že většina žen s pohlavně přenosnou chorobou o ní ani neví? Je to proto, že většina pohlavně přenosných nemocí u žen nevyvolává žádné příznaky. A i když je vyvolávají, příznaky jsou neurčité a obvykle se nezdají být příliš závažné.

Pokud jste sexuálně aktivní osoba, zde je to, co byste měla vědět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Chlamydie

Chlamydie jsou nejčastějším pohlavně přenosným onemocněním u žen i mužů. Způsobuje jej bakterie Chlamydia trachomatis a přenáší se vaginálním, orálním nebo análním sexem. Zatímco většina žen nepociťuje téměř žádné příznaky, u některých z nich se může vyvinout cervicitida – závažný případ zánětu děložního čípku. Pokud by se neléčil, mohl by způsobit poškození vejcovodů, což by mělo za následek problémy s plodností nebo těhotenstvím. Dávejte si pozor na příznaky, jako je bolest nebo krvácení při sexu, křeče v břiše nebo neobvyklý vaginální výtok. Lze ji snadno léčit antibiotiky.

Kapavka

Kapavka je druhou nejčastější sexuálně přenosnou nemocí na světě. Podobně jako chlamydie je také způsobena bakterií, známou jako Neisseria gonorrhoeae, a nemá žádné příznaky. V některých případech, ve kterých ženy pociťují příznaky, by to mohly pociťovat jako infekci močových cest. To znamená, že byste mohla mít pocit pálení při močení, zvýšený vaginální výtok a krvácení mezi menstruacemi. Lze ji zcela vyléčit vhodnými léky.

Herpes

Genitální herpes, způsobený dvěma typy virů, je velmi častý. Odhaduje se, že jeden ze šesti lidí ve věku 14-49 let má genitální herpes a asi 90 % žen o něm neví. Mezi příznaky patří puchýře, které se mohou změnit v bolestivé vředy v okolí úst, konečníku a genitálií. Před vypuknutím puchýřů byste však mohli mít horečku a bolesti těla. Ačkoli zatím neexistuje žádný lék, léčba může pomoci snížit závažnost a délku trvání výskytu.

Syfilis

Syfilis, jedno z nejstarších známých pohlavně přenosných onemocnění, způsobuje bakterie známá jako spirochéta. Bakterie ve tvaru spirály může syfilis způsobit ve třech stadiích. Při primární syfilidě by se objevily vřídky v okolí úst nebo konečníku. Sekundární syfilis by způsoboval horečku a zduření žláz. Také byste měli kožní vyrážku, která obvykle nesvědí. Terciární syfilis nemá žádné příznaky, ale může způsobit vážné poškození očí, srdce, cév a mozku. Lze jej vyléčit pomocí správných léků.

Lidské papilomaviry

Lidské papilomaviry, které jsou považovány za nejčastější pohlavně přenosné onemocnění a téměř každý sexuálně aktivní člověk se s nimi jednou v životě setká, mohou být zdraví škodlivé. V mnoha případech lidské papilomaviry samy odezní, ale v několika dalších případech by mohly vést ke genitálním bradavicím a dokonce k rakovině. Ve skutečnosti je to hlavní příčina rakoviny děložního čípku. Od prvního kontaktu s virem však může trvat roky, než se rakovina vyvine. Ženy obvykle zjistí, zda mají lidské papilomaviry, když si nechají udělat Pap test na screening rakoviny děložního čípku.

HIV/AIDS

Virus lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) se může šířit nechráněným pohlavním stykem a ženy mají tendenci se nakazit snadněji při vaginálním sexu než muži. Mezi příznaky patří časté kvasinkové infekce, průjmy, dýchací problémy, vaginální vředy a menstruační změny. Vzhledem k tomu, že příznaky jsou neurčité, je většina žen diagnostikována až mnohem později. Lék na HIV zatím neexistuje, ale užívání léků může pomoci snížit počet infekcí.

Hepatitida B

Většina lidí si neuvědomuje, že hepatitida B může být způsobena také sexuálním stykem, zejména análním sexem. Hepatitida B vede k závažné infekci jater a je způsobena virem. Mezi příznaky patří úbytek hmotnosti, únava, ztráta chuti k jídlu a bolestivé klouby. Ve většině případů hepatitida B odezní během několika měsíců a s velmi jednoduchou léčbou.

Pokud jste sexuálně aktivní osoba, nechte se alespoň jednou ročně vyšetřit. Praktikujte bezpečný sex, vždy používejte ochranu.