Důvod praskání kloubů, zvonění v uších, škytání a pískání nosem
Některé běžné potíže vás dokážou během několika málo okamžiků, kdy trvají, rozčílit a zkazit vám náladu. Patří mezi ně praskání kloubů, zvonění v uších, obávaná škytavka a pískání špatnou cestou – nosem! Žádná z těchto nemocí není závažná, hluk se pravděpodobně netýká nikoho jiného než vás a obvykle nezpůsobuje žádnou bolest. Častý výskyt s jakoukoli bolestí však může znamenat, že se jedná o možný skrytý zdravotní problém. Chcete mít od těchto praskání a pískání klid? Zjistěte, o co se jedná a co můžete udělat, abyste jim předešli nebo je zvládli.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo je to s těmi hlučnými klouby?
Vaše klouby mohou být v závislosti na jejich opotřebení a stáří opravdu hlučné. Proč ale vydávají tolik hluku? Důvody mohou být různé.
1. Opakované praskání při cvičení
Ať už cvičíte poprvé, nebo už nějakou dobu, možná jste si všimli opakovaného praskání v některém z kloubů. Tato jemná cvaknutí jsou neškodná, ale může se zdát, že své tělo opotřebováváte. Vězte, že tomu tak není! Tyto jemné zvuky jsou způsobeny napnutými svaly, které vytvářejí tření o kost. I když s cvičením zmizí, procvičte si několik protahovacích cviků, které tento proces urychlí.
2. Praskání při ohýbání kloubů
Většina z nás je zvyklá vydávat ten praskající, křupavý zvuk, nejčastěji u kloubů, krku a zad. Je to škodlivý zvyk? Možná ne. Při prasknutí kloubu praská plynný dusík uložený v podobě bublinek v kloubu. Pokud je toto příčinou zvuku, nebude moci kloub znovu prasknout, dokud se plyn opět nenahromadí. Ačkoli to může být návykové, vyhněte se opakovanému praskání kloubů, pokud trpíte artritidou nebo pokud pociťujete bolest, otok, pokud se kloub zasekne nebo pokud dojde k natržení vazu.
3. Hlučné klouby u pacientů s artritidou
Osoby trpící artritidou jsou svědky praskání pravidelně. Je to proto, že jejich klouby ztratily většinu hladké chrupavky a povrch kloubu se stal drsným, což způsobuje zvuk při pohybu. V tomto případě se doporučuje klouby záměrně nepraskat, protože to může způsobit bolest nebo vyvolat další poškození vazů.
Hlučné klouby jsou běžné a většinou neznamenají žádný závažný zdravotní problém. Chcete-li se tomu vyhnout, pravidelně cvičte, procvičujte každý sval v těle a udržujte se v kondici. Tím zabráníte tomu, aby se svaly a vazy s přibývajícím věkem rychle opotřebovávaly.
Proč mi zvoní v uších?
Nutí vás neustálý zvuk v uších, který nikdo jiný neslyší, pochybovat o vašem zdravém rozumu? Nejedná se o nic jiného než o většinou neškodný stav zvaný tinnitus. Stejně jako v případě praskání, lámání a křupání kloubů se bude lišit i zvuk ve vašem uchu. Zde jsou některé jeho společné charakteristiky:
Zvuk: zvonění, pískání, hučení, řev, cvrlikání, vřískání nebo bzučení
Zdroj: Buď z vnitřku hlavy, nebo zvenčí, z větší vzdálenosti
Typ: Neustálý nebo v určitých obdobích; nepřetržitý nebo v úderech či pulzech
Mezi běžné příčiny tohoto nepříjemného zvuku patří dlouhodobý poslech hlasitého hluku (např. koncertu) nebo některé antibiotické, antidepresivní a protizánětlivé léky. Ačkoli je častější u starých lidí, kteří procházejí ztrátou sluchu, může se vyskytnout i u mladých lidí. Ačkoli je tinnitus většinou neškodný, ve vzácných případech může svědčit o nádoru, poškození cév nebo se prostě změní v chronický. Většinou tinnitus zmizí sám od sebe. Pokud se změní v chronický, vyhledejte lékaře.
Jak zastavit škytání?
Škytavka se objevuje až příliš často na to, aby byla příjemná. I když je to jen jednou za čas, škytavka vás zanechává podrážděné a velmi otrávené. Proč k tomu dochází? Běžně se škytavka objevuje v důsledku extrémního stresu, extrémního vzrušení nebo v důsledku jídla či pití ve spěchu. Škytavka netrvá déle než několik minut. Pokud k ní dojde, existují způsoby, jak ji zastavit, aniž byste museli jít k lékaři. Zde je návod, jak na to:
Nejúčinnějším způsobem je dýchat do igelitového/papírového sáčku, dokud necítíte, že nemůžete dýchat. Nedostatek kyslíku škytavku automaticky zastaví.
Snězte trochu cukru nebo se napijte studené vody.
Dotkněte se koleny hrudníku a předkloňte se.
Proč pískám nosem?
Pískání v nose slyšíte nejčastěji při nachlazení, alergii nebo prostě když si lehnete. Mezi časté příčiny pískání patří ucpaný nosní průchod v důsledku nahromadění hlenu/špíny nebo trhlina v nosní přepážce, když nejste nachlazení. Nahromadění hlenu je zcela běžné a lze jej snadno vyčistit. Trhlina v nosní přepážce, která je na správném místě a způsobuje pískání, je však spíše raritou.
Pískání v nose obvykle zmizí, jakmile vstanete nebo jakmile rýma ustoupí. Pokud si chcete nechat trhlinu přepážky opravit, operace je jednou z možností, ale ne vždy je nutná. Pokud vám nezpůsobuje velkou bolest nebo nepohodlí, uklidněte své obavy a nechte svou novou schopnost pískat odeznít samovolně.
Všechny tyto hlučné potíže jsou běžné a většinou bezbolestné. Pokud vám nezpůsobují velké potíže, neděste se, ale dejte jim čas, aby ustoupily. Pokud se tak nestane, poraďte se s lékařem, abyste zjistili přítomnost případného souvisejícího zdravotního stavu.